Co zmieni się w biurze za 20 lat?
Na pewno technologia… Czego możemy się spodziewać? Komunikacji z komputerem za pomocą głosu. Jak mogłoby wyglądać biuro, jeśli będzie sterowane głosem? Jak będzie wyglądał interface? Na pewno będzie coraz mniejszy. Sposób komunikacji z maszynami z pewnością się zmieni i tak należy patrzeć na przyszłe biuro. Nie do końca wiadomo jak, może głosem, może chipem w głowie, ale wiadomo, że już możliwa jest bezpośrednia komunikacja z komputerem.
Czas trwania konkursu: 15 sierpnia - 15 października 2009
Zmienią się pokolenia. Obecnie mamy 3 pokolenia: X, Y i Z. Naukowcy spodziewają się, że już niebawem generacja będzie się zmieniać co 10 lat. Można również śmiało powiedzieć, że będą potrzebne osobne biura/pomieszczenia dla ludzi w podeszłym wieku. Czy młodzi i starsi będą pracować w jednym miejscu? Tego nie wiemy, ale raczej ciężko to sobie wyobrazić, ze względu na różnice w energii witalnej. Przy okazji warto wziąć pod uwagę to, ze ludzie starsi w bardzo rozwiniętych gospodarczo krajach jeżdżą na wózkach elektrycznych. Nie oznacza to, że od razu nie mogą chodzić. Po prostu są wygodni, mają pieniądze i ułatwiają sobie życie. Universal design office może być tu hasłem kluczowym.
Jak jeszcze może wyglądać przyszłe biuro? Może np. nie będzie garniturów… Ludzie stają się coraz wyżsi… W tej chwili w Polsce nie są jeszcze tak widoczne różnice we wzroście przebywających ze sobą razem w jednym miejscu społeczności. W kraju jak Holandia, gdzie mieszka i pracuje zlepek narodowości z całego świata, prawo zobowiązuje pracodawcę do zakupu biurek z możliwością regulacji wysokości blatu. Biuro dla ludzi wyższych i niższych to kolejny punkt, na którym należy skupić się w naszym konkursie.
Być może będzie nas więcej w jednym miejscu i w tym samym czasie. Kultury będą się coraz bardziej przeplatać (multikulti office), a w raz z nimi przyzwyczajenia i języki, ale na tych rzeczach nie należy się skupiać w konkursie, a po prostu wziąć po uwagę taką ewentualność.
A co się nie zmieni – człowiek będzie człowiekiem, będzie czuł, będzie doceniał różne rodzaje komfortu.
Główne założenia przy projektowaniu biura przyszłości:
- komunikujemy się z komputerem za pomocą głosu
- w biurach pracuje więcej ludzi w podeszłym wieku, a pokolenia zmieniają się co 10 lat
- w naszym „Biurze 2030” pracownicy są bardzo zróżnicowani, jeśli chodzi o wzrost
Regulamin konkursu (pdf) > > >
Nagrodą jest: Fotel Spirit Air (design Baldanzi & Novelli) ufundowany przez firmę A&A Contracting Sp. z o.o. – wyłącznego przedstawiciela FREZZA GROUP w Polsce. www.frezzaservice.pl
Prace konkursowe: redakcja zastrzega sobie prawo do prezentacji wybranych prac w magazynie O&F, oraz na stronie www.OfficeFacility.pl w niezmienionej formie i treści.
Kryterium oceny:
Czekamy na prace przedstawiające najbardziej zaawansowane technologicznie wykończenie wnętrza, które będą ściśle stworzone dla pracownika biurowego przyszłości. Walorem projektów konkursowych będą ciekawe połączenia różnych technologii np. multimedialne, akustyczne, ergonomiczne. Komisja konkursowa będzie oceniać przesłany przez architekta projekt wraz z krótkim opisem.
Skład komisji konkursowej:
Zespół redakcji O&F
Więcej informacji: marcin.k@officefacility.pl i/lub pod numerem 22 390 45 88
Po kliknięciu powiększenie plakatu > > >