'Sprawą priorytetową dla naszych klientów w ich przyszłym domu było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. I to właśnie zadecydowało o działaniu i wyglądzie budynku.'
DOM BEZPIECZNY
lokalizacja: Okrzeszyn, k. Warszawy
klient: prywatny
architekt: Robert Konieczny - KWK Promes
współpraca: Marcin Jojko
powierzchnia terenu: 2500 m2
powierzchnia użytkowa: 566,51 m2
kubatura : 1719 m3
projekt: 2004
realizacja: 2005-2008
Lokalizacja
Budynek powstaje w małej wiosce pod Warszawą a jego sąsiedztwo to typowe „kostki polskie” powstałe w latach 60- tych.
Idea
Sprawą priorytetową dla naszych klientów w ich przyszłym domu było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. I to właśnie zadecydowało o działaniu i wyglądzie budynku. Jego bryła jest prostopadłościanem, w którym fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. W wyniku tego kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia wytwarzając plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu nie można dostać się do domu czy ogrodu inaczej jak tylko przez drzwi wejściowe, oczekując w tym swoistym buforze bezpieczeństwa na ich otwarcie. Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w urbanistykę działki, w wyniku czego gdy dom jest zamknięty( np. w nocy) strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian zostaje poszerzona o otaczający dom ogród.
Mechanizm
Obok domu zlokalizowany jest pawilon z basenem potraktowany, podobnie jak ogród jako strefa czasowego przebywania. Na jego dachu znajduje się taras, na który można dostać się z piętra przechodząc przez otwierający się fragment ściany będący w istocie zwodzonym mostem. Pozostałe, 40 centymetrowej grubości ruchome ściany piętra działają inaczej, podobnie jak okiennice. Mają stałą wysokość 2,8 m oraz różną szerokość (maksimum 3 m).
Od południa dom otwiera się na ogród na dwoma kondygnacjami dzięki rolowanej bramie o wymiarach 14 x 6 m. Brama po zamknięciu może pełnić rolę ekranu w czasie letnich imprez gdyż właścicielem domu jest młody reżyser.
Dom jest tak rozwiązany, że pomiędzy ruchomymi ścianami a antywłamaniowym szkłem znajduje się przestrzeń tarasu powiększająca optycznie kubaturę budynku. W istocie jest buforem bezpieczeństwa gdyż w razie włamania przejście przez ścianę powoduje włączenie alarmu znajdującego się w tej przestrzeni.
Prawie wszystkie mechanizmy oparte są na typowych systemach (często przemysłowych) aby, w miarę możliwości obniżyć koszt inwestycji. Wszystko może być sterowane zdalnie, a w razie braku zasilania, działają akumulatory. Kontrola manualna jest także możliwa.
po kliknięciu na rysunki i fotografie otrzymasz duże powiększenia > > >