W dniu 7 lipca 2009 roku w Ośrodku 'Brama Grodzka - Teatr' w obecności Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin - Włodzimierza Wysockiego został ogłoszony konkurs na trwałą formę upamiętnienia Lubelskiego Placu Śmierci.
Celem Konkursu jest wyłonienie projektu upamiętniającego w trwałej formie przestrzennej wywiezienie z tego miejsca Żydów lubelskich do obozów zagłady. W projekcie zagospodarowania Lubelskiego Placu Śmierci należy uwzględnić przede wszystkim charakter miejsca i jego rangę, proponując optymalne rozwiązania plastyczne i eksploatacyjne, a także w sposób czytelny przekazując założenia ideowe.
Lubelski Plac Śmierci – miejsce, z którego w czasie II wojny światowej zostali wywiezieni do obozów zagłady żydowscy mieszkańcy Lublina. Jest to plac na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej, położony między murem od ul. Zimnej i najstarszymi budynkami zakładowymi z końca lat 20. XX wieku. Miejsce to jest symbolem końca historii społeczności żydowskiej w Lublinie.
W skład Sądu Konkursowego wchodzą następujące osoby: prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Romuald Dylewski, prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, Dariusz Kopciowski, Robert Kuwałek, Lechosław Lameński, Roman Litman, Wanda Lotter, Maciej Paschke, prof. Elżbieta Przesmycka, Marek Szcześniak, Michał Trzewik, ks. Romuald Weksler-Waszkinel, ks. Alfred Wierzbicki, Jan Stanisław Wojciechowski, Mirosław Załuski, Anna Ziębińska-Witek.
Regulamin i informacje o konkursie > > >
Informacje o miejscu konkursu > > >