Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Ważna nagroda dla polskich architektów

Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcje połączenia dwóch kontynentów Azji i Ameryki Północnej

2009-06-16  Autor: [KK], MAREK RYTYCH ARCHITEKT   Źródło: MAREK RYTYCH ARCHITEKT   Kategoria: Konkursy, nagrody

10 czerwca ogłoszone zostały wyniki Międzynarodowego konkursu architektonicznego  na koncepcje połączenia dwóch kontynentów Azji i Ameryki Północnej, na cieśninie Beringa.  Konkurs pod nazwą ''Interconnection and Communication with the Islands of Today and Tomorrow'' patronowany był przez prestiżową organizacje UIA, która m.in. sprawuje piecze na konkursem Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ekipa projektowa biura MAREK RYTYCH ARCHITEKT, w składzie:

  • arch. Marek Rytych

  • arch. Krzysztof Kryska

  • arch. Małgorzata Piotrowska

  • arch. Karol Pasternak

  • arch. Radek Tabor

  • arch. Maciej Podlewski

  • arch. Filip Kurzewski

zajęła 3 miejsce w omawianym konkursie.

Idea - informacja autorów:

Zadanie jakie stworzyli organizatorzy miało na celu znalezienie metody na promowanie wielkiej inwestycji jaką będzie budowa tunelu łączącego kontynenty. Łącznik rozładuje wielki ruch transportowy na oceanach i korki w portach, spowoduje łatwiejsze i tańsze transportowanie dóbr i złóż mineralnych. Tunel miałby także , zdaniem organizatorów, pokonywać barierę czasu, historii, ideologii i polityki.

Po kliknięciu na dowolną ilustrację otrzymasz powiększenie...

Idea połączenia kontynentów podziemnym tunelem, utworzenia pomnika pokoju w połowie drogi, oraz podkreślenia linii międzynarodowej zmiany daty, dała nam pole do stworzenia wizjonerskiej koncepcji Nebula Park-park Mgławica.  My architekci pozwoliliśmy sobie przewidzieć daleką przyszłość. Zakładając,  że tunele byłyby drążone z dwóch kontynentów jednocześnie, mogłyby się spotkać pomiędzy wyspami Diomedesa, zatoczyć krąg i usypać z urobku tamę, która pozwoliłaby osuszyć ogarnięty teren.  Kordony informacji i zainteresowania projektem przebiłyby się w samym środku zatoczonego koła piętrząc się ku górze, formując  wijące się świetlne tuby.  Światło i moc  kolorowej wieży zacznie przyciągać  zainteresowanie inwestorów. My architekci stworzyliśmy kulistą strukturę 300metrów średnicy z wewnętrznym atrium o 100m średnicy. Strukturę, która mogła by przyjmować modułowe elementy konstrukcyjne-przestrzenie zawierające wymarzone dla przybyszów i turystów atrakcje. Siła takiego miejsca zawarta jest w tajemnicy zmiany daty. Nebula Park stałoby się miejscem straconej lub zyskanej doby. Podkreślamy przekraczanie linii, jednak linia ta nie jest prosta. Rezonans jaki powstał, kiedy ludzka działalność spotkała się z nieokiełznanym, niematerialnym czasem, dwie największe siły świata spowodowały drgania linii. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji. 24 godzinna wycieczka do NEBULA park zawiera podróż najszybszym transporterem do stacji Nebula skąd prowadzeni kolorowymi wiciami dostajemy się do centrum kuli. Organizowane tam są największe koncerty muzyczne, podwójne świętowanie sylwestra, spotkania organizacji międzynarodowych a także  ekspedycje naukowe. Możemy skorzystać z arktycznego Spa lub wysłać wiadomość z pępka ziemi w świat. W wycieczce zaplanowany jest także pobyt w hotelu który znajduje się na brzegach wysp Diomedesa. Z okien będzie zapierający dech w piersiach widok na mieniący się kolorami barometr świata. Po krótkim noclegu możemy się udać na wycieczkę lodołamaczem, zobaczyć krajobraz strefy koła podbiegunowego.

Po kliknięciu na dowolną ilustrację otrzymasz powiększenie...

Nebula park stanie się miejscem przetwarzania  informacji w iluminacje zewnętrzną, stając się barometrem Ziemi i światowego samopoczucia. Tylko pokój i równowaga będą utrzymywać Nebula Park jako miejsce pojednania. To czas pokaże czy ten projekt będzie Mgławicą czy tylko Fatamorganą.

Po kliknięciu na dowolną ilustrację otrzymasz powiększenie...

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Konkursy, nagrody

Konkurs na przebudowę dzielnicy w Kanadzie

2021-01-13

Prezentujemy informacje o konkursie w Kanadzie. »

Zegar słoneczny stanie pod Wawelem...

2020-12-23

Kraków czeka na projekt unikatowego zegara słonecznego, który będzie działał również w… »

Konkurs KOŁO i Studio NOM (Nie Olewamy Miasta): Rozmowy o architekturze, obyczajach i największych sekretach przyrody

2020-07-30

Czego od przestrzeni miejskiej oczekuje jeden z najbardziej cenionych, polskich architektów? Co o słowie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro