Przedmiotem opracowania jest teren zlokalizowany w rozwidleniu rzeki Odry, rozciągający się w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum Szczecina, znajdujący się częściowo w strefie morskich wód terytorialnych a częściowo pozostający w strefie wpływów żeglugi śródlądowej.
PLAN OPERACYJNY ZAGOSPODAROWANIA TERENU ŁASZTOWNI, WYSPY
GRODZKIEJ, KĘPY PARNICKIEJ, WYSPY ZIELONEJ I WYSPY JASKÓŁCZEJ W SZCZECINIE
Przedmiot i cel opracowania
Przedmiotem opracowania jest teren zlokalizowany w rozwidleniu rzeki Odry, rozciągający się w bezpośrednim sąsiedztwie ścisłego centrum Szczecina, znajdujący się częściowo w strefie morskich wód terytorialnych a częściowo pozostający w strefie wpływów żeglugi śródlądowej.
Celem opracowania jest wskazanie lepszego sposobu wykorzystania terenów nadodrzańskich i wskazanie Miastu kierunków polityki przestrzennej w tworzeniu nowych terenów inwestycyjnych i przestrzeni śródmiejskich na styku z „wodą”. Celem opracowania jest wskazanie jednej z wielu możliwości „odblokowania” olbrzymiego potencjału inwestycyjnego, drzemiącego w aktualnie zdegradowanym i często niewłaściwie użytkowanym terenie, dla właściwych w tego typu obszarach funkcji mieszkaniowej, handlowo-usługowej, wypoczynkowej i rekreacyjnej oraz kulturotwórczej, rewitalizacja śródmiejskiego obszaru stanowiącego kontynuację funkcji miejskich z wykorzystaniem walorów wynikających z historycznej lokalizacji , kompozycji oraz wyjątkowego nadwodnego położenia.
po kliknięciu otrzymasz ilustrację w bardzo dużym powiększeniu (szer. 5000 pikseli)
Opracowanie ma za zadanie wykreowanie czytelnego i wygodnego układu komunikacyjnego dla ruchu kołowego, ruchu pieszych i komunikacji zbiorowej, wykreowanie obszarów rekreacyjnych w powiązaniu z rozwojem sportów wodnych i stworzenie dogodnych lokalizacji dla inwestycji mieszkaniowych, handlowo-usługowych, gastronomicznych i biurowych. W opracowaniu podjęto również próbę eliminacji uciążliwych funkcji przemysłowych lub przesunięcia ich w mniej eksponowane lokalizacje w ramach nowego podziału własnościowego.
Główne wytyczne wynikające z polityki przestrzennej Miasta Szczecin
Miasto Szczecin idąc za przykładem innych miast europejskich ( np. Hamburg, Göteborg, Mälme) wraz z postępującymi przekształceniami w strukturze przemysłu stoczniowego i stopniowego oddalania się od strefy ściśle miejskiej działalności portowej, powinno jak najszybciej przystąpić do rewitalizacji terenów pozostających w ścisłym, historycznym związku z miastem. Głównym założeniem jest zrównoważony i harmonijny rozwój terenów miejskich z wykorzystaniem ich walorów historyczno-kulturowych i krajobrazowych, dążenie do uzyskania spójności przestrzennej miejskich jednostek krajobrazowych a także wzmacnianie poczucia tożsamości mieszkańców z poszczególnymi dzielnicami i osiedlami poprzez kształtowanie indywidualnego charakteru przestrzeni w powiązaniu z terenami zielonymi i wykreowaniem czytelnych przestrzeni publicznych, półpublicznych i prywatnych. Rewitalizacja terenów Międzyodrza poprzez wprowadzenie nowych funkcji, stwarza szansę na odzyskanie przez Szczecin jego historycznych związków z „wodą” i przeniesienie prawdziwego centrum miasta we właściwe, z punktu widzenia nadodrzańskiego położenia, miejsce.
W rozwoju przestrzennym Szczecina należy podkreślać indywidualność i charakter miasta z naciskiem na kreowanie wizerunku nowoczesnego miasta nauki i kultury , z zasobami wysokiej jakości przestrzeni do zamieszkania i wypoczynku. W rozwoju tym należy uwzględnić zachowanie harmonii pomiędzy nowym a starym, uszanować środowisko naturalne i wykorzystać jak najpełniej walory historyczno-kulturowe i krajobrazowe miasta.
ZESPÓŁ AUTORSKI W SKŁADZIE:
mgr inż. arch. Wojciech Dunaj
mgr inż. arch. Anna Drygalska
mgr inż. arch. Anita Dunaj
mgr inż. arch. Izabela Chruściel
mgr inż. arch. Krzysztof Ostoja-Hełczyński
mgr inż. arch. Michał Kędzia
stud. arch. Maciej Dumin
po kliknięciu otrzymasz ilustracje w dużym powiększeniu (szer. 2500 pikseli)
po kliknięciu na poniższe wizualizacje z lotu ptaka otrzymasz je w dużym powiększeniu (szer. 2500 pikseli)
po kliknięciu otrzymasz ilustrację w bardzo dużym powiększeniu (szer. 5000 pikseli)
po kliknięciu na poniższą wizualizację z lotu ptaka otrzymasz je w dużym powiększeniu (szer. 2500 pikseli)
po kliknięciu na poniższe wizualizacje z poziomu człowieka otrzymasz je średnim powiększeniu (szer. 1280 pikseli)