Platforma Autodesk Revit w biurze projektów WROPROJEKT

BIM przyspiesza i ułatwia projektowanie

30-04-2009  Autor: Zuzanna Cendrowska   Źródło: Autodesk, WROPROJEKT   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Wrocławska pracownia WROPROJEKT już w momencie powstawania, w lipcu 2007 roku, zdecydowała się na wdrożenie platformy Revit. ''Projektowanie w Revit Architecture jest bardzo opłacalne i o wiele przyjemniejsze, ponieważ efekty pracy są widoczne od razu. Pozwala to architektowi na dużą swobodę w podejmowaniu decyzji i oszczędza dużo czasu''.

O firmie

WROPROJEKT sp. z o.o. jest wielobranżowym biurem projektów powstałym w oparciu o doświadczenie i osiągnięcia Biura Projektów i Realizacji Inwestycji AIKA Projekt – firmy działającej we Wrocławiu w branży projektowania budowlanego od 1991r.

Pracownia zajmuje się projektowaniem i realizacją obiektów budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, handlu i usług. Wykonuje przedprojektowe studia, programy i prognozy ekonomiczne, koncepcje architektoniczne, wizualizacje, projekty budowlane, wykonawcze, przetargowe i powykonawcze.

W ofercie biura zawierają się opracowania kosztowe i specyfikacje techniczne oraz przygotowywanie materiałów do uzyskania decyzji administracyjnych związanych z procesem budowlanym. Na każdym etapie procesu budowlanego projektanci biura wspierają inwestora radą, konsultacją oraz nadzorem nad prowadzoną inwestycją.

Na głęboką wodę

W biurze Wroprojekt pracuje pięciu architektów oraz siedmiu konstruktorów. Korzystają oni z jednego stanowiska AutoCAD Revit Architecture Suite, czterech stanowisk Revit Architecture, pięciu stanowisk Revit Structure oraz jednego stanowiska 3ds max.

Oprogramowanie dostarczyła firma PCC Polska, która następnie przeprowadziła szkolenie, a teraz oferuje usługi doradcze dotyczące efektywnego wykorzystania oprogramowania.
Pracownicy pracowni zostali rzuceni na głęboką wodę, gdyż bardzo szybko musieli nauczyć się projektowania w programie Revit Architecture. Nie było to trudne zadanie, Revit jest programem przyjaznym i łatwym w nauce, o czym świadczą pierwsze projekty bura i wygrane przetargi.

„Zainwestowałem w oprogramowanie Revit Architecture , ponieważ umożliwia ono współpracę architektów z konstruktorami korzystającymi z rozwiązania Revit Structure. Revit Architecture znacznie ułatwia pracę architektów, dając im więcej czasu na projektowanie. Zmiany wprowadzane do projektu są automatycznie zastosowane w całym projekcie, dzięki czemu projekty i dokumentacja są zawsze skoordynowane, spójne i kompletne” – mówi Robert Kawalec, dyrektor biura. 

Projekty w Revit Architecture

Pracownia w ostatnim czasie prowadzi głównie projekty obiektów mieszkaniowych i handlowo-usługowych, przy których współpracuje z czterema wrocławskimi developerami. Obecnie projektanci zajmują się między innymi projektami galerii handlowej w Jeleniej Górze, centrum szkoleniowo-rekreacyjnego w Karpaczu oraz budynku mieszkaniowo-usługowego we Wrocławiu.

W Revit Architecture powstał projekt parkingu wielopoziomowego o powierzchni 12800m² oraz  sąsiadującej z nim galerii handlowej (powierzchnia 3786 m²  ) w Jeleniej Górze. Galeria jest usytuowana w uliczce z XVII w, zatem projektowanie wymagało współpracy z konserwatorem zabytków. Głównym wymaganiem postawionym przed projektem było dopasowanie nowego obiektu do już istniejącej, zabytkowej infrastruktury. Dzięki oprogramowaniu Revit Architecture współpraca z konserwatorem była ułatwiona, ponieważ generowanie obrazów 3d dało możliwość łatwego i jasnego informowania o przyszłym wyglądzie budynku.

„Tworzenie koncepcji projektu w programie Revit Architecture jest dużo szybsze i przyjemniejsze niż w innych programach CAD, których używałem wcześniej. Dzięki gotowym, sparametryzowanym bibliotekom jesteśmy w stanie, przy małym nakładzie pracy kreślarskiej, w krótkim czasie zamknąć kubaturę budynku, co jest bardzo ważną rzeczą podczas rozmowy z inwestorem. Klient widzi na bieżąco w 3D, jak formuje się jego przyszły budynek i może łatwo i szybko podjąć decyzje o kolejnych fazach inwestycji” – tłumaczy Konrad Mikołajczyk, projektant w biurze Wroprojekt.

Biuro opracowało także koncepcję przyszłej rozbudowy galerii o drugą część od ul. Pijarskiej. „Dzięki programowi Revit nad jednym projektem, takim jak galeria handlowa w Jeleniej Górze, pracuje jeden doświadczony projektant i najwyżej trzech asystentów” – mówi Robert Kawalec.  „Revit daje masę możliwości oraz kontrolę nad całym projektem, tyczy się to zarówno współpracy wewnątrz biura (praca kilku osób jednocześnie na jednym modelu), jak i z wszystkimi branżami z zewnątrz oraz placem budowy, gdzie często trzeba na bieżąco kontrolować wszystkie kolizje – model 3d budynku pozwala nam na to w każdym momencie!” – tłumaczy Konrad Mikołajczyk.

Praca nad budynkiem mieszkalnym wymaga mniejszego nakładu pracy.  Przy projekcie mieszkalno-biurowym pracuje zazwyczaj jeden doświadczony projektant z jednym asystentem. Wroprojekt zaprojektował budynek biurowo-mieszkalny, znajdujący się przy ul. Kukuczki we Wrocławiu. Wstępnie inwestor planował więcej pomieszczeń mieszkalnych w budynku, natomiast później zdecydował o zmianie całej jednej kondygnacji mieszkaniowej na biurową. Funkcja dwukierunkowych powiązań, dzięki której zmiana informacji w jednym miejscu pociąga za sobą jej modyfikację w całym modelu, pozwoliła na dostosowanie projektu do nowych wymagań inwestora w jeden dzień.

Łatwiej, szybciej, lepiej

Projektanci firmy Wroprojekt cieszą się, że Revit ułatwia tworzenie dokumentacji technicznej. „Kiedy opanuje się posługiwanie wszystkimi parametrami rodzin, jesteśmy w stanie tworzyć własne, gotowe elementy do wklejania w projekt, pozwala nam to na wymodelowanie niemal wszystkiego. W przypadku kreślenia, np. przekroi, nie marnujemy czasu na zastanawianie się, w jaki sposób i przy użyciu jakiej techniki wykreślimy dany element i jak faktycznie może w tym miejscu wyglądać - program automatycznie sam generuje dany widok. Przykładem może tu być przekrój przez schody zabiegowe. To samo dotyczy elewacji oraz rzutów, które tworzy się automatycznie -każda zmiana jest od razu widoczna na wszystkich rysunkach - z późniejszymi ewentualnymi poprawkami graficznymi np. po połączeniu ściany ze stropem itd.” – wyjaśnia Konrad Mikołajczyk.    

Robert Kawalec zauważa, że Revit zapewnia dokładniejsze estymacje kosztów, a dzięki wizualizacjom klienci mogą lepiej przyjrzeć się przyszłym budowlom. Daje to firmie przewagę podczas udziału w przetargach. Celem biura, według Roberta Kawalca, jest wyłączne stosowanie koncepcji modelowania informacji o budynku (BIM), czyli praca  na modelu i bazie danych, z których będą korzystać poszczególni wykonawcy. Jest to innowacyjne rozwiązanie, niedostępne do tej pory, które oferuje platforma Revit.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com