Firma Armada Development podjęła decyzję w kwestii wyboru jednej z koncepcji na adaptację zabytkowej wieży Szybu Krystyna. Postanowiono, że do rozmów na temat dalszej współpracy zaprosi się bytomską pracownię Medusa Group. Podejmując decyzję o wyborze MedusaGroup kierowano się wieloma różnymi czynnikami m.in. oczekiwaniami i potrzebami przyszłych współinwestorów, sytuacją na rynku inwestycyjnym, czy funkcjonalnością danej koncepcji. W Portalu W-A.pl prezentujemy wybrany przez inwestora projekt:
szyb krystyna
Głównym celem projektu jest rehabilitacja dawnych terenów przemysłowych wokół szybu Krystyna w Bytomiu. Szeroka skala podjętych inwestycji ze strony miasta oraz GC Investment w postaci planowanych terenów rekreacyjnych, mieszkaniowych oraz obiektów usługowych wraz z projektowaną nową infrastrukturą drogową i techniczną jest olbrzymią szansą dla Bytomia na rozwój oraz stworzenie niezwykle atrakcyjnej nowej części miasta.
Centralną dominantą – „świadkiem” dawnego przemysłowego prosperity jest budynek wieży wyciągowej nie funkcjonującego obecnie szybu Krystyna. Wieża jest nie tylko postindustrialną pozostałością po kopalni – to w dalszym ciągu ważny symbol estetyczny i pejzażowy miasta zamykający osie widokowe na przedłużeniu ulic Dworcowej, Kolejowej oraz Powstańców Warszawskich. To także interesujący obiekt pod względem architektonicznym – który zwłaszcza po zaprzestaniu funkcjonowania jako wieża wyciągowa stał się wielkoskalową rzeźbą z magicznym wręcz wnętrzem opuszczonej budowli. Proporcje, detal architektoniczny oraz pozostałości urządzeń technicznych wewnątrz wieży zadecydowały o objęciu obiektu ochroną konserwatorską.
Projekt przebudowy wieży wpisuje się w opisany wcześniej kontekst architektoniczny i urbanistyczny. Podstawowym założeniem projektowym było zorganizowanie centrotwórczej (w skali dzielnicy) przestrzeni publicznej wokół atrakcyjnych i potrzebnych obiektów usługowo – handlowych. Przestrzeń ta nazwana parkiem industrialnym zorganizowana została wokół dawnej wieży wyciągowej przebudowanej na wielofunkcyjne centrum kulturalno – usługowe, mieszczące hotel, mini-centrum konferencyjne oraz wielofunkcyjne centrum sportowe. Interwencja projektowa wpisuje się w obowiązujące trendy dotyczące rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i podąża za doktryną konserwatorską podkreślającą autentyczność dawnej substancji poprzez zastosowanie współczesnych środków wyrazu zestawionych z zastaną oryginalną architekturą. Ten dialog starego z nowym podjęty został także w samej metodologii projektowej. Zastosowane środki w postaci szkła przemysłowego, odsłoniętej i wyeksponowanej konstrukcji obiektu oraz technologicznego detalu mają na celu stworzenie jednorodnego kompleksu w wymiarze estetycznym i funkcjonalnym. Takie podejście projektowe to także odwołanie do charakteru miasta, gdzie kultura na najwyższym poziomie przeplata się z przemysłem i decyduje o wyjątkowości Bytomia na tle innych miast aglomeracji śląskiej.
Wieża mieści w sobie następujące funkcje:
-
hotel z pięćdziesięcioma pokojami, restauracją, kawiarnią, butikami oraz salami konferencyjnymi
-
centrum sportowe w postaci sal wielofunkcyjnych, basenu, spa i siłowni
-
salę wielofunkcyjną umieszczoną w górnej części dawnej wieży, w której mogą odbywać się imprezy kulturalne, biznesowe i sportowe
-
kawiarnię z tarasem widokowym na szczycie wieży.
Wokół obiektu zaprojektowano atrakcyjną przestrzeń publiczną w postaci parku industrialnego z zielenią, ławkami oraz dawnymi pozostałościami urządzeń technicznych, które zostały rozmieszczone na posadzce placu w postaci rzeźb z informacją o charakterze edukacyjnym. Na obrzeżach przestrzeni publicznej parku zaproponowano centrum usługowo-handlowe oraz tereny pod ewentualną lokalizację obiektów biurowych, które doskonale dopełniłyby szeroki wachlarz funkcji nowej dzielnicy Bytomia.
Po kliknięciu na wizualizację otrzymasz powiększenie...
Po kliknięciu na planszę otrzymasz powiększenie...
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl