Prezentujemy projekt Galerii Południe w Katowicach autorstwa zespołu medusagroup - Przemo Łukasika oraz Łukasza Zagały. Współpraca autorska - Daria Cieślak, Justyna Siwińska, Krzysztof Drozda, Jacek Czajka. Inwestor GC Investment. Powierzchnia użytkowa - etap 1 to 15,000 m2 oraz etap 2 to 22,300 m2.
Etapowanie
W pierwszej kolejności przewiduje się powstanie, według wytycznych zgodnych z planem miejscowym, dwóch budynków biurowych oraz bezpośrednio z nimi związanymi : 2-poziomowym parkingiem podziemnym i usługą handlu ( około 2000 m2 ) wraz z towarzyszącą mu galerią handlową i parkingiem naziemnym. Całość, na wysokości pierwszej kondygnacji zostanie przykryta zielonym dachem, łączącym wszystkie projektowane budynki. Następny, drugi etap będzie polegał na dalszej rozbudowie całego założenia o kolejny biurowiec, zlokalizowany w północnowschodniej części działki.
każdą ilustrację powiększ poprzez kliknięcie
Funkcja
Budynki będą integrowały w sobie dwie podstawowe funkcje : handlową i biurową, które złożą się na kompleksową ofertę całości, działającej od wczesnych godzin rannych po późny wieczór. Dlatego też wyjściowym założeniem funkcjonalnym projektu jest wyraźne rozdzielenie obu części w taki sposób, by mogły one działać niezależnie od siebie. Podstawowym zabiegiem pozwalającym uzyskać zamierzony efekt jest zastosowanie na wysokości pierwszej kondygnacji płyty z zielonym dachem. Oddziela ona funkcje usług i handlu od biur, stając się z jednocześnie efektownym zadaszeniem części wejściowej dwóch realizowanych w pierwszej kolejności biurowców oraz jako zielony ogród, strefą wypoczynku dostępną tylko dla użytkowników biur. Również rozdzielone zostały same wejścia do obiektów o różnym przeznaczeniu. Do biur założone zostały wejścia od ulicy Kolejowej i w późniejszym etapie od strony północnej, a do obiektu handlowego od strony wewnętrznego, naziemnego parkingu.
Elastyczność przestrzeni
Wszystkie budynki biurowe są projektowane w tym samym systemie konstrukcyjnym. Obiekty składają się z głównego wewnętrznego trzonu, zawierającego, klatki schodowe, windy, pomieszczenia techniczne i piony instalacyjne oraz zewnętrznej żelbetowej kratownicy. W ten sposób powierzchnia biurowa została uwolniona od wszelkich podziałów wynikających z rozmieszczenia ewentualnych elementów konstrukcji. Zabieg ten daje możliwość dowolnego kształtowania i wydzielania przestrzeni odpowiadając w ten sposób zarówno na obecne jak i przyszłe zapotrzebowania indywidualnych najemców. W ramach jednej kondygnacji, przestrzeń może zostać podzielona na 2 lub 4 mniejsze powierzchnie do wynajęcia lub pozostać jedną dużą, otwartą przestrzenią biura typu „open space”
„Green Buildings”
Fasada budynków projektowana jest jako podwójna elewacja, przylegająca z dwóch stron do wspomnianej wcześniej konstrukcyjnej kratownicy. Składa się ona z wewnętrznego szklenia oraz zewnętrznej siatki miejscami porośniętej roślinnością. Pokrycie fasady zielenią znacznie poprawia komfort cieplny w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Poza tym roślinność okrywająca budynek redukuje niekorzystny wpływ ekstremalnych czynników atmosferycznych, jak wiatr, deszcz, mróz lub nadmierne nagrzewanie w okresie letnim. W szczególności tłumi hałas i zapewnia latem cień - utrzymujący chłód, oraz redukuje w zimie utratę ciepła przez zewnętrzne ściany budynku, co ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie całorocznych kosztów eksploatacji. Dodatkowo zieleń pozytywnie oddziaływa na aspekty estetyczno – psychologiczne zarówno użytkowników jak i odbiorców budynku. Wzbogaca wygląd miasta, podnosi prestiż budynku, „żyje” wraz ze zmianą pór roku, daje możliwość łatwej identyfikacji budynku i obcowania z przyrodą.