Prezentujemy wyniki konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego Placu Inwalidów w Krakowie z pomnikiem Orła Białego.
Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji przestrzennej Placu Inwalidów w Krakowie ograniczonej ulicami: Królewską, Alejami 3 Wieszczów, pierzeją Placu Inwalidów i ciągiem pieszym odgraniczającym przestrzeń placu od Parku Krakowskiego.
Podstawowym elementem funkcji i kompozycji placu miał być pomnik „Orła Białego – tym co walczyli
o wolność Polski w latach 1939-89”. Idea założenia pomnikowego została sprecyzowana w uchwale Rady Miasta Krakowa (uchwała nr. XVIII/228/07 z dnia 4.07.2007).
Celem konkursu było przeprowadzenie możliwie szerokiej konfrontacji twórczych pomysłów projektowych dla uzyskania nowej jakości przestrzeni publicznej i nadania jej odpowiedniego charakteru i rangi. Ponadto celem konkursu było stworzenie twórczej wizji ideowo rzeźbiarskiej pomnika Orła Białego, który swoim założeniem stworzy nową organizację placu. Wyniki konkursu pozwoliły na określenie zakresu przebudowy placu i trybu realizacji.
Regulamin konkursu w pliku PDF > > >
Wyniki konkursu (po kliknięciu na plansze uzyskasz powiększenie):
I nagroda - praca nr 002 - GRUPA PROJEKTOWA PROXIMA SP.Z O.O.
-
Za udaną próbę stworzenia nowej przestrzeni publicznej, wpisanej w istniejącą tkankę urbanistyczną. Właściwie przyjęta formuła funkcjonalna "miejskiej aktywności" pozwala na kreowanie zróżnicowanych działań w przestrzeni związanej z pomnikiem.
-
Czytelny układ kompozycyjny amfiteatralnie ukształtowanego zespołu : plac – pomnik - istniejący zespół zieleni o dużej prostocie przyjętego rozwiązania. Niezbędnym będzie zwiększenie bezpośredniej dostępności placu w stosunku do otaczających ciągów pieszych na osi Park Krakowski – przystanki ul.Królewskiej i ich skala.
-
Właściwie zlokalizowany pomnik stanowi dominantę i zamknięcie osi kompozycyjnej placu. Nie do końca zdeterminowana i uzewnętrzniona w przekazie graficznym prosta forma o właściwej skali kryje możliwości
dynamicznej ,a zarazem symbolicznej kreacji rzeźbiarskiej.
-
Zastosowana interesująca koncepcja wyprowadzenia formy rzeźbiarskiej ze szczeliny świetlnej nie dość konsekwentnie powiązana z geometrią bryły i jej dynamiką i nie powinna stanowić przeszkody na płaszczyźnie placu. Wskazanym jest również użycie bardziej atrakcyjnych materiałów , podkreślającą biel formy, adekwatną do treści ideowej pomnika.
ZESPÓŁ AUTORSKI: GRUPA PROJEKTOWA PROXIMA SP.Z O.O.
ARCH. SŁAWOMIR KOGUT
ARCH.BORYSŁAW CZARAKCZIEW
ARCH.KATARZYNA KOWALSKA
ARCH.MACIEJ KOCIOŁEK
ARCH.MIKOŁAJ IWAŃCZUK
ARCH.MAGDALENA ZYGIER
ARCH.KINGA TRĄBIŃSKA
STUD.MAGDALENA DRÓŻDŻ
Wyróżnienie - praca nr 001
Za interesującą, chociaż nadmiernie rozbudowaną próbę stworzenia przestrzeni publicznej przy zastosowaniu właściwych i zróżnicowanych środków wyrazu
ZESPÓŁ AUTORSKI:
DOMINIKA MIĘTKA
MICHAŁ MIĘTKA
WIZUALIZACJE:
ARCHSTUDIO-ADAM PABISEK I FILIP WOJDEK
Wyróżnienie - praca nr 004
Za próbę konsekwentnego przeprowadzenia przyjętej koncepcji formalno-ideowej pomimo błędów w traktowaniu i organizacji powiązań z otaczającą przestrzenią.
ZESPÓŁ AUTORSKI: BAZUKASTUDIO SP.Z O.O.
ARCH.ADAM MONICA
ARCH.NORBERT MECH
ARCH.JAN KUCHTA
ART.PLAST.MICHAŁ URBAN
ŁUKASZ CZUJ