Prezentujemy konkursowy projekt stadionu w Stalowej Woli autorstwa architektów - Marka Solnica, Rafała Sokołowskiego, Marcina Sztajerowskiego.
Autorzy:
PRACOWNIA URBANISTYKI I ARCHITEKTURY MAREK SOLNICA
I
SOKOŁOWSKI & SZTAJEROWSKI ARCHITEKCI
Skład zespołu autorskiego
mgr inż arch. Marek Solnica
mgr inż arch. Rafał Sokołowski
mgr inż arch. Marcin Sztajerowski
Spełnienie oczekiwań Inwestorów, wykorzystanie walorów lokalizacji, pragnienie stworzenia ciekawej formy architektonicznej, były dla zespołu projektującego stadion w Stalowej Woli interesującym doświadczeniem.
Za szczególny atut działki uznano zastaną zieleń i postanowiono ją zachować w najwyższym stopniu, a następnie wprowadzić w różny sposób do wnętrza stadionu.
Ten zamiar istotnie wpłynął na ukształtowanie trybun i dachu. Powstał pomysł stadionu otwartego, w którym prześwit między dachem i trybuną pozwala widzom na bezpośredni kontakt wzrokowy z otaczającą przestrzenią.
W efekcie całość uległa też pozornemu zmniejszeniu, obiekt znacznych rozmiarów nabrał charakteru kameralnego.
Szacunek dla zieleni spowodował też, między innymi, decyzję o połączeniu zaplecza i samego stadionu w jedną bryłę. Powstała dzięki temu forma zwarta, wysoce funkcjonalna, pozostawiająca zielone otoczenie innym zastosowaniom.
Z kolei jej asymetryczny kształt wiąże się z pozostawieniem jednej z trybun, niższej niż pozostałe i oddzielonej od pozostałych, w formie nasypu ziemnego.
Układ boiska przystosowano do rozgrywania meczów piłki nożnej, trybuny zatem maksymalnie zbliżono do murawy, konstrukcja całości jest prosta i elegancka.
Lokalizacja i wielkość stadionu nie sprzyjają zbytniemu funkcjonalnemu obciążeniu. Rozsądnym wydaje się ograniczenie jego sportowego wykorzystania do tej, wybranej, dziedziny sportu.
Obiekt sprzyja też poza sportowemu korzystaniu z przestrzeni, może być miejscem spacerów, zabawy, pikników itp.
Pójście na stadion może być równoznaczne z wyjściem do parku, bo teren dostępny jest dla wszystkich.
Koncerty oraz inne imprezy na płycie boiska można organizować cały rok i stadion powinien być w taki sposób wykorzystywany.
Proste założenie funkcjonalne powoduje, że będzie on sprawnie działał.
A nocą?
Nocą podświetlony dach wraz z jego konstrukcją wyglądać będzie niczym wielka, misterna koronka.
UKŁAD FUNKCJONALNY
Projektowany stadion zgodnie z zaleceniami inwestora spełnia normy UEFA i umożliwia rozgrywanie meczów piłki nożnej w ramach polskiej ekstraklasy i lig niższych oraz rozgrywek pucharu UEFA.
Zaprojektowany na około 10 000 osób stadion zapewnia komfort dla widzów oraz pełną bazę szatniowo - treningową dla piłkarzy, w tym dla zawodników klubu, młodzieży, grup młodzików i szkółek dziecięcych.
Kompleks 8 szatni dla wszystkich grup piłkarzy zlokalizowany został pod trybuną główną (zachodnią). Pomiędzy szatniami dla zawodników gospodarzy i gości zlokalizowano sale rozgrzewki, dostępne bezpośrednio z szatni. Po przeciwnej stronie holu oczekiwań, na wprost wejścia na boisko, zlokalizowano 2 szatnie trenerów i 2 szatnie dla sędziów. Na osi wejścia na boisko w okresie meczów funkcjonuje pomieszczenie pierwszej pomocy i kontroli antydopingowej. Taka lokalizacja w prosty sposób rozwiązuje problem transportu kontuzjowanych zawodników i kibiców.
W strefie zawodników zlokalizowano centrum odnowy biologicznej, w której skład wchodzą: siłownia, sala masażu w tym masażu wodnego, sauna sucha, sauna mokra, sala natrysków z wypoczywalnią. Centrum odnowy funkcjonuje z jedną z szatni zawodników, ale dostęp do siłowni możliwy jest także z korytarza zawodników (z każdej z szatni). W okresie poza meczami, centrum odnowy obsługiwane jest przez lekarza i masażystę pracujących w pokoju lekarza, a w czasie meczu w pokoju pierwszej pomocy i kontroli antydopingowej.
Pod trybuną główną zlokalizowano także pomieszczenia dla kierownika obiektu, dla ochrony, dla delegatów piłkarskich, szatnie dla pracowników z pokojem socjalnym, magazyny restauracji połączone z restauracją klatką techniczną i windą.
W centrum, na kondygnacji 0 zlokalizowany został hol vipów z galerią klubową, kasami i informacją.
Na zakolach trybuny głównej zlokalizowane zostały pomieszczenia techniczne i warsztatowe (zakole północne) oraz magazyny sprzętu i garaż na sprzęt ogrodniczy (zakole południowe).
Pomieszczenia magazynowe dostępne są z korytarza zawodników oraz z zewnątrz budynku. Taka lokalizacja pomieszczeń zaplecza stadionu zapewnia łatwy dostęp i sprawne działanie.
Pod nowymi trybunami, północną i południową, zlokalizowane zostały toalety dla kibiców i punkty gastronomiczne. Pod trybuną południową przewidziano wydzielone toalety i punkt gastronomiczny dla gości.
Kondygnacja +1 to przestrzeń dla widzów. Pod trybuną główną zlokalizowano salon vipów z bufetem i zapleczem toalet. Dla rodzin piłkarzy zaprojektowany został salon z widokiem na płytę boiska, połączony z trybuną rodzinną.
Salon vipów, z widokiem na płytę boiska, połączony został z trybuną super vipów, trybuną rodzinną, trybuną piłkarzy i trybuną vipów gości. Trybuna vipów dostępna jest także dla osób niepełnosprawnych. Salon vipów połączony został z salą restauracji.
Restauracja funkcjonuje jako strefa ogólnodostępna także w trakcie meczu. Zaplecze restauracji zapewnia obsługę strefy salonu dla vipów, trybuny vipów i sali konferencyjnej.
Strefa mediów dostępna jest schodami zewnętrznymi z poziomu 0 ze strefy parkingu i miejsc dla samochodów transmisyjnych. Na kondygnacji +1 znajduje się pomieszczenie poczekalni przy pokoju akredytacji, hol dziennikarzy z barem oraz sala konferencyjna, poza meczami ogólnodostępna.
Na dachu budynku zaplecza zlokalizowano zewnętrzne centrale wentylacyjne.
Na koronie trybuny głównej ulokowano kabiny centrali mediów. W tej przestrzeni przewidziane zostały pomieszczenia pracy dla dziennikarzy prasy, radia i telewizji, 5 kabin komentatorskich wydzielonych ścianami, studio telewizyjne dostępne także z szatni zawodników. Z centrali mediów wychodzi się do loży dziennikarzy ze stołami dla dziennikarzy.
Na koronie stadionu rozmieszczone zostały stanowiska dla kamerzystów. Są to podwyższone platformy, 3 na trybunie głównej i 2 za bramkami.
Na poziomie centrum mediów został zlokalizowane także pokój ochrony z monitoringiem oraz pokój obsługi zawodów (nagłośnienie, oświetlenie, komentator).
Cala funkcja stadionu zamknięta została w piętrowym budynku zaplecza, nowej trybunie w kształcie litery U z kabinami centrali mediów i platformami kamer oraz przebudowanej trybunie istniejącej.
Wejścia na teren stadionu chronią zespoły bramek kontrolnych.
DOSTĘP DO BUDYNKU
Wejście dla zawodników możliwe jest przez holl mieszany vipów do holu oczekiwań lub wejściem dla zawodników i pracowników koło pokoju kierownika. Zawodnicy posiadają wydzielone, chronione wejście do sali konferencyjnej oraz z pomocą ochrony, dojście do studia telewizyjnego na koronie trybun.
Wejście dla vipów znajduje się na środku trybuny głównej. Wejście przez hol mieszany, schodami lub windami na kondygnację +1 do salonu vipów (w przypadku rodzin zawodników do saloniku rodzinnego). Z salonu vipów na galerię trybuny vipowskiej i na trybunę. Trybuna vipowska podzielona została na strefy widowni w zależności od rodzaju vipów.
Vip ma możliwość wejścia kontrolowanego do strefy zawodników.
Wejście dla mediów znajduje się na środku trybuny głównej. Wejście z przestrzeni parkingu mediów schodami zewnętrznymi do poczekalni. Tam po akredytacji, poprzez hol dziennikarzy i schodami do centrali mediów i do loży mediów. Z holu dziennikarzy, po akredytacji, wyjście i zejście schodami na płytę boiska dla fotoreporterów oraz na stanowiska kamer dla kamerzystów.
Dziennikarze posiadają bezpośredni dostęp do sali konferencyjnej.
GASTRONOMIA
W obiekcie zaprojektowano 6 punktów gastronomicznych dla kibiców (4 kioski i 2 małe bary) rozmieszczonych równomiernie pod trybunami, dostępnych dla widzów w czasie przerw, a także przed i po zawodach.
Kibice gości posiadają w swojej strefie "foyer" własny punkt gastronomiczny. Punkty gastronomiczne - bary mogą działać także niezależnie od zawodów.
Restauracja zaprojektowana na trybunie głównej pełni funkcję gastronomii dla salonu vipów oraz restauracji ogólnodostępnej. Połączenie gastronomii z salą konferencyjną zapewnia możliwość organizowania tu konferencji szkoleń itp. w okresie między imprezami.
Trybuna vipów obsługiwana jest przez hostessy. Połączenie restauracji z salonem vipów umożliwia powiększenie salonu.
WYKORZYSTANIE STADIONU
Obiekt może być wykorzystywany nie tylko dla zawodów sportowych, w tym celu dla zabezpieczenia murawy przed zniszczeniem powinna być ona zakrywana matami przepuszczającymi powietrze. Maty te powinny być składowane w magazynach.
Dla organizacji koncertów proponuje się rozstawianą scenę, która byłaby przechowywana w magazynach i na czas imprez rozstawiana w północnej części murawy.
Na czas organizowanych na płycie boiska imprez brama narożna północno-wschodnia stanowić ma wjazd dla samochodów ze sprzętem.
Bramy południowa i wschodnia stanowić będą wejścia dla widzów (rozmieszczono tu kasy i bramki kontrolne).
Dla obsługi koncertów na trybunie głównej zaprojektowano reżyserkę. W czasie zawodów piłkarskich pełni ona funkcję centrum obsługi oświetlenia i nagłośnienia stadionu.
EWAKUACJA I BEZPIECZEŃSTWO
Ewakuację stadionu oparto na założeniu maksymalnego skrócenia drogi ewakuacyjnej i wyeliminowania schodów, a także takiego podziału widowni i wejść na nią, aby zapewnić równomierną i bezpieczną ewakuację.
Główne kierunki ewakuacji prowadzą w stronę południową i północną na duże otwarte przestrzenie. Proste biegi schodów i zlokalizowane na ich osi wyjścia ze stadionu umożliwiają szybkie opuszczenie trybun przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa widzów. Bezpieczeństwo zachowane jest także podczas przerw. Przestrzeń "foyer" dla kibiców umożliwia swobodne poruszanie się w kierunku toalet i punktów gastronomicznych.
Napływ kibiców na teren ośrodka odbywa się trzema wejściami zlokalizowanymi od strony wschodniej (dwa) i zachodniej (jedno). Pierwsza kontrola odbywa się już przy wejściu na teren ośrodka, kolejna przy bramkach zlokalizowanych w wejściach na teren stadionu. Wejścia te rozmieszczone są równomiernie w narożnikach obiektu.
Dla zachowania bezpieczeństwa kibiców trybuny podzielono na oddzielone od siebie sektory .
Grupy kibiców gospodarzy i gości zostały od siebie oddzielone. Goście posiadają osobne wejścia na stadion z terenów dojść pieszych i parkingu dla gości. Widzowie gości eskortowani będą przez policję. Sektor gości znajduje się na środku trybuny południowej. Dla goście przeznaczony jest odrębny kompleks gastronomii i toalet.
Dla ułatwienia napełniania trybun kierunki i wejścia oznaczono tablicami informacyjnymi w nocy podświetlonymi.
Usytuowanie centrali policji i pokoju monitoringu na trybunie głównej zapewnia łatwą kontrolę, za pomocą kamer, przestrzeni przed stadionem oraz wnętrza stadionu.
Dla zachowania wygody i bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych, w bezpośrednim sąsiedztwie płyty boiska przewidziano tymczasowe (tylko w czasie zawodów /imprez) miejsca dla osób niepełnosprawnych. Sugeruje się, aby osoby te doprowadzane był do swoich miejsc przez hostessy lub ochronę.
|