Jak pozbyć się fekaliów z podłogi po zalaniu?

Porady i informacje

16-04-2023  Autor: Materiał zewnętrzny   Źródło: Materiał zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Od dawna zaplanowana impreza rodzinna, goście w drodze, a tu śmierdzący problem, jakim jest zalanie pomieszczeniach mieszkalnych fekaliami! Co robić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy?

Zalanie fekaliami to jedno z najbardziej kłopotliwych i przykrych doświadczeń właścicieli i lokatorów posesji. Niestety takie zdarzenia mają miejsce.

Czasami jest to wina fatalnego stanu instalacji kanalizacyjnej bądź szamba, czasami przyczyny „nieszczęścia” leżą po stronie użytkowników sieci. Zapychanie przewodów kanalizacyjnych poprzez wrzucanie np. do muszli klozetowej odpadków, twardych resztek jedzenia czy plastikowych drobiazgów,  powoduje niedrożność rur, a w konsekwencji zalanie pomieszczeń.

Sprzątanie Poznań - całodobowa pomoc?

Okazuje się, że na terenie woj. wielkopolskiego są przedsiębiorcy, którzy oferują sprzątanie mieszkania po zalaniu w Poznaniu i to przez całą dobę - https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zalaniu-poznan/.

Jednym z nich jest specjalistyczna firma sprzątająca - Kastelnik, który pomaga poszkodowanym po awarii kanalizacji usunąć nieczystości z podłogi, a dodatkowo przeprowadza dezynfekcję powietrza po wybiciu fekaliów ozonem na wysokim stężeniu.

W niniejszym artykule sprawdzamy, na czym dokładanie polega profesjonalne czyszczenie podłogi po wybiciu kanalizacji.

Pozbądź się nieczystości z podłogi po zalaniu

Pierwszym etapem sprzątania po zalaniu jest zebranie zalegających fekaliów. Należy rozpocząć proces usuwania wody po zalaniu przez zebranie pozostawionych zanieczyszczeń. Aby wykonać tę czynność w bezpieczny sposób, należy założyć kombinezon ochronny oraz maskę na twarz. Ten etap sprzątania jest szczególnie nieprzyjemny i może wiązać się z pewnym ryzykiem. Konieczne jest ręczne zebranie nieczystości z podłogi przy użyciu szufli i szczotek przymocowanych do kija.

Na czym polega czyszczenie po wybiciu kanalizacji?

Sprzątanie fekaliów nie jest typowym pozbywaniem się zanieczyszczeń. Już to, że mamy do czynienia z substancjami groźnymi dla zdrowia, powoduje, że praca przy pozbywaniu się tego rodzaju nieczystości jest trudna.

Pamiętajmy, że zawsze pierwszym i najważniejszym krokiem w pozbyciu się nieczystości metabolicznych z zalanej podłogi jest ręczne zebranie fekaliów. Niestety pomimo tego, iż żyjemy w XXI wieku, pewne rzeczy wymagają tradycyjnego podejścia. Kolejnym krokiem będzie dezynfekcja wszystkich powierzchni z niebezpiecznych mikroorganizmów, które są zawarte w Te wydzielinach kałowych i obejmują związki azotu, dwutlenek węgla, fosforany i siarczany oraz wodę.

 

Gdy powierzchnie są już wolne od zanieczyszczeń, można przystąpić do ich gruntownego mycia. Tu najlepiej sprawdza się myjki ciśnieniowe z opcją podgrzewania wody. Zasilona silnym środkiem czyszczącym ciepła woda wyrzucana jest z tego urządzenia pod dużym ciśnieniem i kierowana na brudne miejsca.

Tym sposobem nawet najtrwalsze zabrudzenia odrywają się od powierzchni. Gdy pomieszczenia są już czyste, można przystąpić do osuszania zalanych miejsc. Fekalia pozostające w pomieszczeniu przez jakiś czas, a także pozostałości po myciu powodują, że wzrasta tam poziom wilgoci. Taka sytuacja sprzyja kolonizacji przez grzyby, dla których wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju. Aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, konieczne jest gruntowne osuszenie uprzątniętych pomieszczeń.

Dezynfekcja pomieszczeń atestowaną chemią

Dezynfekcja pomieszczeń po zalaniu fekaliami dotyczy wszystkich mebli, dywanów, ścian i podłóg, które były narażone na działanie wody zawierającej nieczystości. Oczywiście warto upewnić się, że używamy środka dezynfekującego, który ma atest i działa w kierunku usuwania wszelkich szkodliwych bakterii lub zarazków.

Jakie środki czystości wybrać?

Na rynku, dostępnych jest wiele środków chemicznych, które posiadają odpowiednie atesty i są polecane w dezynfekcji pomieszczeń. Najczęściej rozpyla się je równomiernie na zainfekowane powierzchnie.

Drobnoustroje i wirusy - postaw na czwartorzędowe sole amoniowe

Drobnoustroje i wirusy likwidowane są za pomocą specyfików zawierających czwartorzędowe sole amoniowe, alkohol etylowy i izopropylowy, a także aldehydy i formaldehydy.  Tego rodzaju środki biobójcze składają się także z fenoli i metali ciężkich. Niestety działanie tych substancji na powierzchnie, nie pozostaje bez widocznych skutków. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć uszkodzeń powierzchni i przedmiotów, warto sięgnąć po inne rozwiązania.

Ozonowanie zalanych pomieszczeń po awarii kanalizacji

Po odkażeniu powierzchni, następnym krokiem jest profesjonalne ozonowanie pomieszczeń po zalaniu. Pomoże to usunąć wszelkie pozostałości kału z podłogi. Pamiętaj, aby użyć ozonatora o dużej mocy, aby zapewnić, że wszystkie zanieczyszczenia są skutecznie neutralizowane.

Skuteczne działanie ozonu w likwidacji bakterii i wirusów zostało po raz pierwszy zbadane  w latach 70-tych XIX wieku. Ta odmiana tlenu o nietypowej trójatomowej budowie ma niezwykłą zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Jego trzeci atom pochłania biologiczne „śmieci” i niszczy je poprzez utlenienie.

Ozon jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, nie pozostawia bowiem żadnych odpadów własnych. Po jego użyciu wystarcza starannie wywietrzyć pomieszczenia, aby móc z nich bezpiecznie korzystać. Ten użyteczny gaz doskonale sprawdza się w dezynfekcji po wybiciu kanalizacji.

Dezynfekcja mieszkania po zalaniu fekaliami

Firma Kastelnik oferuje kompleksowe usługi sprzątania, w tym także po zalaniu fekaliami. Doświadczeni fachowcy działają na terenie całego kraju prze siedem dni w tygodniu. Do pracy wykorzystują nowoczesny sprzęt, który sprosta nawet najtrudniejszym zadaniom podczas likwidacji śladów po zalaniu fekaliami.

Czym przeprowadzić usuwanie nieprzyjemnych zapachów?

Zalanie fekaliami to nie tylko brud i zagrożenie dla zdrowia, ale też trudny do pokonania fetor. Im szybciej uda się go pozbyć, tym mniej wniknie on w ściany, podłogi i stałe wyposażenie pomieszczeń. I tu znowu pojawia się ozon.

 Ozon nie tylko likwiduje zagrożenie biologiczne, które w przypadku zalania fekaliami jest szczególnie groźne. Pozwala także skutecznie pozbyć się fetoru towarzyszącemu temu przykremu zdarzeniu. Po jego użyciu nie tylko zlikwidowany jest smród, ale także w powietrzu rozchodzi się przyjemny zapach morskiej bryzy.

Jakie czynności należy wykonać w zalanym mieszkaniu?

Zanim przystąpimy do sprzątania zalanych fekaliami pomieszczeń, musimy mieć pewność, że usterka w kanalizacji została naprawiona. Dopiero po spełnieniu tego warunku możemy przystąpić do usuwania nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń.

Należy pamiętać, że fekalia są bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia. Szczególnie wtedy, kiedy zalegają przez dłuższy czas.  Zawierają one nie tylko szkodliwe bakterie.

Wydzielany przez nie amoniak i siarkowodór to zabójcze gazy.

Do najważniejszych zadań, które mogą być wymagane, po zalaniu mieszkania fekaliami należą:

  •  Osuszanie mieszkania

  • Czyszczenie suchym lodem zalanych pomieszczeń

  •  Dezodoryzację powietrza po wybiciu kanalizacji

  •  Mycie posadzek atestowanymi środkami czystości

  •  Odkażanie nie tylko lokalu mieszkania, ale i ozonowanie piwnic w bloku

Czym wykonać osuszanie mieszkania?

 Jest kilka sposobów na pozbycie się wilgoci ze ścian i podłóg. Wybór konkretnej  metody zależy od  sytuacji panującej na miejscu zdarzenia. Cel można osiągnąć, stosując innowacyjne technologie, takie jak:

  • Mikrofalowe osuszanie, gdzie efekt jest zauważalny w krótkim czasie. Gwarancję szybkiego rezultatu  daje bezpośrednie działanie mikrofal na cząsteczki wilgoci

  • Osuszanie absorpcyjne, gdy w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu osuszacze wchłaniają wilgoć i odprowadzają ją na zewnątrz

  •  Elektroosmoza, gdzie fale elektromagnetyczne powodują przekierowywanie wody w kierunku gruntu,

  •  Osuszanie kondensacyjne - w którym specjalne wentylatory skraplają wilgoć, wykorzystują obniżenie wilgotności powietrza poprzez obniżenie temperatury.
     

Ile kosztuje sprzątanie piwnicy po wybiciu szamba?

Okazuje się, iż profesjonalne firmy sprzątające mają różne stawki za czyszczenie piwnicy zalanej nieczystościami z szamba. Cena zaczyna się od 1000 zł i może wzrosnąć w przypadku konieczności usunięcia dużej ilości zanieczyszczeń i dodatkowych prac związanych z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów.

 

 

Sprzątanie po zalaniu i usuwanie nieczystości - samodzielnie, czy z pomocą firmy sprzątającej?

Usuwanie zanieczyszczeń po zalaniu fekaliami jest jednym z najtrudniejszych zadań, z którymi może się spotkać właściciel lub najemca nieruchomości. Jest to zadanie, którego wykonanie przekracza wielokrotnie możliwości przeciętnego zjadacza chleba.

Aby dokładnie i z zapewnieniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa wykonać tę trudną pracę, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Własnym siłami, nawet przy ogromnym zaangażowaniu, nie jesteśmy w stanie  wykonać tej pracy dobrze, gdyż mało, kto ma dostęp do profesjonalnych środków czyszczących i urządzeń do dezynfekcji. Skutki naszego braku wiedzy i umiejętności mogą bowiem dać o sobie znać nawet po bardzo długim czasie. Nie warto więc iść „na skróty”.

 

 

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com