Marzeniem każdej osoby wynajmującej lokal lub mieszkającej z rodzicami jest zakup nieruchomości na własność. Własny kąt to poczucie stabilności i bezpieczeństwa w życiu. Taka inwestycja z czasem może także zyskać na wartości – jest to więc skuteczna ochrona przed inflacją lub okazja, aby pomnożyć swój kapitał. Wszystkie powyższe czynniki łączy jedno. Aby były możliwe, trzeba zakupić mieszkanie. Nierzadko nie mamy wystarczającej gotówki, więc jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się pożyczka z banku. Czym jest i czy warto skorzystać z kredytu hipotecznego?
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to temat, który najczęściej pojawia się w rozmowach o chęci zakupu nieruchomości. Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie finansowe, które wyróżnia się niskim czynnikiem, jaki jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania oraz długim okresem spłaty, nawet 30 lat. Zabezpieczeniem w tym przypadku jest hipoteka – czyli nabywana nieruchomość.
Udzielenie kredytu w tej formie możliwe jest jeżeli mamy odpowiednią zdolność kredytową oraz nienaganną historię związaną z pożyczkami. Po skrupulatnej analizie banku naszych finansów może dojść do zawarcia umowy kredytu. W umowie kredytowej widnieją wszelkie informacje dotyczące wysokości kredytu, rat spłaty kredytu, oprocentowanie, prowizja banku oraz całkowity koszt kredytu.
Co opłaca się bardziej zakup czy wynajem?
Nierzadko osoby, które stoją przed pytaniem – kupić czy wynająć mieszkanie mają spory dylemat. Aktualnie rosnące raty kredytów nie napawają optymizmem i można spodziewać się kolejnych perturbacji w najbliższych latach. Aby możliwie dobrze zabezpieczyć się przez taką sytuacją, warto wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, korzystając np. ze stron, na których widnieje ranking kredytów hipotecznych lub skorzystać z takich rozwiązań jak porównywarka http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/. Należy pamiętać, że z kredytem hipotecznym związane są dodatkowe koszty. Udzielenie kredytu hipotecznego możemy wymagać np. ubezpieczenie nieruchomości.
To, czy lepiej będzie wynająć, czy kupić mieszkanie zależy więc przede wszystkim od naszej sytuacji finansowej.
Jaki jest najlepszy czas na pierwsze skorzystanie z kredytu hipotecznego?
Z kredytem hipotecznym bardzo dużo osób ma do czynienia nawet już na pierwszym roku studiów. Często dochodzi wówczas do sytuacji, gdy istnieje konieczność wyjazdu do innego miasta, a sporo rodziców decyduje się na zakup mieszkania dla dziecka finansowanego za pomocą kredytu. Młodzi ludzie wówczas mają szanse zapoznać się ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi takiego zobowiązania.
Drugą sytuacją zazwyczaj jest ta, gdy dwoje ludzi postanawia ze sobą zamieszkać. Nie chcąc tracić pieniędzy na wynajem mieszkania, postanawiają połączyć siły i wspólnymi siłami zakupić mieszkanie korzystając z pomocy banku.
Czy zawsze kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszym rozwiązaniem?
Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, zazwyczaj bierzesz go na zakup mieszkania. Wówczas umowy kredytu zawierają dane takie jak oprocentowanie kredytu, całkowity koszt kredytu hipotecznego, czy wysokość kredytowany kosztów. Kredyty hipoteczne jednak nie będą dobrym rozwiązaniem, gdy nie chcemy spowiadać się bankowi, na co przeznaczymy pożyczone pieniądze. Pożyczka hipoteczna jest bowiem kredytem celowym i bardzo dokładnie musimy przedstawić instytucji każdą wydaną złotówkę. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, należy posiadać dużą zdolność kredytową, lecz kwoty kredytu w takiej formie są zazwyczaj zawrotne.
Jeżeli pragniemy za pieniądze pożyczone z banku wyremontować dom, kupić działkę, a pozostałą część wydać na wakacje we Włoszech to lepszym rozwiązaniem będzie po prostu kredyt gotówkowy. Nie musimy zazwyczaj w takim przypadku dokonywać wielu formalności.
Kredyt hipoteczny – dlaczego warto?
Najważniejszą zaletą kredytu hipotecznego jest niska stopa procentowa. Oprócz tego warto docenić elastyczność, jaką daje taka forma finansowania. Możemy zdecydować się na krótki okres spłacania rat, lub dłuższy okres i podczas dobrej sytuacji finansowej nadpłacać raty.
Za kredytem hipotecznym przemawia naprawdę bardzo wiele argumentów. Należy jednak bardzo dokładnie przemyśleć, jaka powinna być całkowita kwota kredytu, i czy w całym okresie kredytowania nie będziemy mieli problemów ze spłatą kolejnych rat.