Mały dom to dom, który ma wszystko czego można od domu oczekiwać. Atrakcyjną bryłę, funkcjonalny układ i nierzadko - werandę lub taras - czyli upragnioną przez osoby mieszkające w mieście strefę relaksu. Jakie inne plusy zyskamy korzystając z projektu małego domu? Zebraliśmy je poniżej.
Po pierwsze: ekonomia
Minimalistyczny styl przekonuje coraz więcej inwestorów do zainteresowania się projektami małych domów. Projektanci dopasowują swoje sugestie do oczekiwań klientów, a nowoczesne kształty małych domów są idealnym dopełnieniem innowacyjnych rozwiązań. Projekt małego domu to prostota, ekonomia i nowoczesność. Mimo małej powierzchni - dom to jednak dom. Zdecydowanie bardziej komfortowy niż mieszkanie w bloku z płyty, często z poddaszem użytkowym spełnia wymagania współczesnych inwestorów w kontekście oszczędności, ponieważ na żyjąc nieco większym metrażu nie płacimy czynszu administracyjnego, którego wysokość często przyprawia o zawrót głowy. Dodatkowo - jesteśmy w stanie wybudować go nawet na niewielkiej działce, co w dobie wszechobecnych horrendalnych sum za kawałek areału jest niebywałym atutem.
Projekty małych domów pomagają zamienić marzenia w realne plany. Tyczy się to zwłaszcza tych, którzy nie wyobrażają sobie życia w miejskim bloku z płyty oraz nade wszystko cenią sobie prywatność.
Atrakcyjny design
Niewielki dom może być także odpowiedzią dla oczekujących od nieruchomości ciekawego designu. Już 80-metrowe domki na przedmieściach wyróżniają się spośród innych: a to elewacją, dachem, oknami, ciekawość wzbudzać może także sama bryła. Co wyróżnia projekty małych domów? Po pierwsze - atrakcyjne, nowoczesne elewacje, zaprojektowane z kolorystycznego tynku i drewna. Grafitowe pokrycia dachu, ciemna stolarka okienna to z kolei cechy, które podkreślają ich nowatorski charakter. Oprócz bryły spojrzenia przyciągają okna, które przyjmują formę dwukondygnacyjnych przeszkleń, dzięki czemu elewacja zyskuje niestereotypowy element, a do pomieszczeń dociera spora ilość światła dziennego.
Komfortowo, przestronnie i maksymalnie użytecznie
Projekty małych domów są zazwyczaj rozmieszczone na parterowym planie, który nadaje poczucia przestronności. W takim kompaktowym domu oprócz strefy dziennej znajdziemy zazwyczaj kilka sypialni, łazienkę, kuchnię, WC oraz salon z aneksem kuchennym, a nierzadko - także garderobę lub pralnię, czyli praktycznie wszystko, co jest nam potrzebne do życia w małym domu. Projekty małych domów wyróżnia także bardzo funkcjonalny układ wnętrz, dopasowany do oczekiwań i stylu życia rodziny z dziećmi. Domy te są wstanie pomieścić czteroosobową rodzinę, dla której najważniejszą częścią domu jest jego strefa dzienna. W małych domach to ona stanowi centrum całego życia domowego, dlatego architekci starają się oddzielić ją od kuchni czy sypialni za pomocą drzwi lub kuchennej wyspy. Otwarta przestrzeń dzienna np. z pomysłowym przeszkleniem tarasowym, korzystnie wpływa na wspólne spędzanie czasu i uczestniczeniu w domowych obowiązkach. Salon z wygodną kanapą skłania do rodzinnego oglądania filmoteki. Duży stół w otwartej na salon jadalni służył będzie celebracji posiłków i życia rodzinnego. W projektach małych domów zadbano także o układ kuchni, jej funkcjonalność oraz odpowiednią powierzchnię blatów z możliwością wysokiej zabudowy. Nie można zapomnieć także o części nocnej: czyli sypialniach dla dzieci i rodziców, które często umiejscawia się na poddaszu lub - w przypadku domów parterowych - oddziela się je korytarzem od strefy dziennej.