7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia, pralnia i strefa work&chill. Właśnie tak wygląda nowo wybudowany Akademik Student Depot w Gdańsku. Obiekt robi wrażenie, kusząc nie tylko funkcjonalnym wnętrzem na najwyższym poziomie, lecz także atrakcyjną fasadą. Akademik został nagrodzony tytułem Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”.
Gdańsk, ul. Kołobrzeska – nie bez przyczyny inwestorzy prywatnego akademika Student Depot wybrali właśnie tę lokalizację: bliskość Szybkiej Kolei Miejskiej, bogata oferta handlowo-usługowa i sąsiedztwo terenów zielonych oraz plaży. 8-kondygnacyjny budynek składa się z głównego trzonu o układzie północ-południe, załamanego w 2/3 długości traktu, tworzącego literę „L”. Poszczególne elewacje nie przekraczają 100 m długości, a obiekt jest klasyfikowany jako średniowysoki – mierzy 25 m wysokości. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku, by mieć swój wielki finał w sierpniu 2020, umożliwiając kwaterunek studentom.
Bryła z charakterem
Obiekt o przeznaczeniu hotelowym miał zachwycać nie tylko po przekroczeniu jego progu, lecz także na zewnątrz, wpisując się w klimat aglomeracji trójmiejskiej. Zaprojektowanie elewacji oddano w ręce biura architektonicznego z Warszawy – 22Architekci Sp. z o.o., a realizacją projektu zajęła się firma budowlana z Gdańska – Device Sp. z o.o.
– Przy tego typu projektach liczy się czas. Niestety prace wypadły w trudnym zimowym okresie – zaczęliśmy w grudniu, a skończyliśmy w kwietniu. Z uwagi na specyfikę robót elewacyjnych "mokrych" jest to najgorszy czas do realizacji takich zadań. Aura i reżim technologiczny, jaki należało spełnić, były największym testem, jaki musieliśmy zdać, ale nie jedynym. Z uwagi na krótki termin wiele prac było wykonywanych równolegle, a zespoły z różnych branż zazębiały się. W naszym przypadku był to montaż bocznych nawiewników ściennych w glifach okiennych, których zamontowano w całym budynku ponad 400. Dzięki wzajemnej współpracy elementy są tak subtelnie zamontowane i skorelowane z tynkiem, że są niewidoczne – mówi Rafał Kościelski z firmy Device Sp. z o.o.
Struktura ryflowana – ozdoba budynku
Nowoczesny obiekt potrzebuje nietypowych rozwiązań. Zespół Device Sp. z o.o. stanął przed wyzwaniem wykonania elewacji, w tym oryginalnych okładzin ryflowanych, które podkreślają indywidualny i modernistyczny charakter bryły.
– Oprócz standardowych tynków cienkowarstwowych w projekcie Akademika wykonano także tzw. tynki czesane z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop – stanowią one 30% całej elewacji. Wykonanie struktur ryflowanych w układzie pionowym o długości 200 cm wymagało dużej precyzji i staranności. Sporządzenie i prefabrykacja niestandardowych narzędzi i szablonów, prowadnic w częstej "kolizji" z elementami zamontowanego rusztowania, było elementem najtrudniejszym. Wymagało to zarówno fachowej wiedzy, jak i umiejętności oraz wytrwałości. Dodatkowym utrudnieniem było wplecenie elementów elewacji wentylowanych z płyt włóknisto-cementowych. Dużą pomocą przy realizacji projektu było rozdzielenie niektórych segmentów przez zastosowanie gzymsów rozgraniczających kondygnacje w poziomie oraz montaż boni wgłębnych w układzie pionowym, co pozwoliło na etapowe wykonywanie poszczególnych fragmentów – komentuje Rafał Kościelski i dodaje: na etapie ofertowania i negocjacji wiedzieliśmy, że projekt Student Depot nie należy do łatwych. Świadomie podjęliśmy wyzwanie, bo nie boimy się trudnych tematów. Tu zdecydowanie pomogła nam znakomita wiedza i przygotowanie merytoryczne trójmiejskiej załogi Baumitu. Wspólnie wykonaliśmy wiele próbek i mockupów, by wybrać najlepsze rozwiązania w tym zakresie.
Fasada na medal
Wysiłek architektów i wykonawców opłacił się – budynek nie tylko wpisał się w gdański krajobraz, lecz także został doceniony przez branżę architektoniczną. Projekt otrzymał nagrodę główną w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”. Jury doceniło utrzymanie elewacji budynku w reżimie teksturowym i kolorystycznym oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit, a także prostotę bryły pasującą do funkcji obiektu i otoczenia. Teraz Akademik Student Depot weźmie udział w zmaganiach na międzynarodowym poziomie – konkursie Baumit Life Challenge 2022 i zawalczy o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Życzymy powodzenia!
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska