Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wiosenne cięcia kwitnących krzewów

Porady i informacje...

2021-04-15  Autor: poradnikogrodniczy.pl   Źródło: poradnikogrodniczy.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Kiedy nastaje wiosna wraz z nią budzi się do życia cały ogród. Wszystko zaczyna się zielenić, co jest oznaką tego, że nadchodzi czas na podjęcie pierwszych prac w ogrodzie.

Pośród natłoku wszystkich tych prac, najlepiej zacząć od przycięcia drzew oraz krzewów, które mają zakwitnąć latem. Niestety jednak zadanie to może stanowić nie lada wyzwanie. Zwłaszcza dla kogoś, kto z przycinaniem będzie miał po raz pierwszy do czynienia. Dlatego dobrze jest się odpowiednio do tego przygotować. Jak? Podpowiadamy poniżej!

Kiedy najlepiej przycinać krzewy?

Zdaniem niektórych im wcześniej, tym lepiej. Dlatego przycinanie krzewów kwitnących można zacząć już w lutym. Najczęściej jednak dokonuje się tego, począwszy od drugiej połowy marca do końca kwietnia. Ważne jest jednak żeby nie dać zaskoczyć się niespodziewanym przymrozkom, co może grozić roślinom przycinanym w lutym. Pod wpływem ujemnych temperatur przycięte gałęzie mogą się bowiem nie zabliźnić, w efekcie czego może również dojść do ich obumarcia. Wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy, którzy z przycinaniem wstrzymują się do czasu, aż pogoda się ustabilizuje. Dla pewności warto poczekać do momentu, gdy pojawiające się na gałązkach pąki zaczną nabrzmiewać. Należy jednak pamiętać o tym, by gałęzie przyciąć zanim jeszcze pojawią się na nich liście. Zbyt późne przycięcie gałęzi może bowiem osłabić roślinę oraz spowolnić jej rozwój.

Czym przycinać krzewy?

W tym celu najlepiej będzie użyć sekatora. Jest on łatwy w użyciu oraz zapewnia dużej swobody ruchu – o ile na krzewach nie pojawią się już liście. Do przycinania gałęzi o grubości ok. 1 cm z powodzeniem spiszą się małe urządzenia. Jednak w przypadku, gdy ich grubość osiąga już ok. 3 cm, należy zastosować sekator z długimi ramionami. Do przycinania krzewów kolczastych najlepiej sprawdza się natomiast sekatory tyczkowe, których ostrza poruszają się za pomocą dźwigni lub przekładni. W ekwipunku ogrodnika przycinającego gałązki nie może również zabraknąć małej piły ręcznej – tzw. lisiego ogona. Jej brzeszczot jest lekko łukowaty, a zęby ustawione w taki sposób, by cięcie przebiegało bez konieczności wsadzania w nie dużego wysiłku. Takim narzędziem z powodzeniem można przycinać gałęzie nawet do 5 cm grubości. Do pozbycia się większych gałęzi niestety trzeba będzie użyć np. piły łańcuchowej. Należy jednak zachować ostrożność.

Jak przycinać krzewy ozdobne?

Kiedy wiemy już, o jakiej porze roku oraz czym przycinać gałęzie – pora zastanowić się nad tym, jak tego dokonać. Należy jeszcze tylko dodać, że podcinaniu wiosną podlegają tylko te gatunki krzewów, które kwitną od drugiej połowy czerwca. Są to m.in. powojniki, budleja, róże, hortensje bukietowe i krzewiaste. Rośliny te podcina się mniej więcej na wysokości od 15 do 30 cm. Inne rośliny, np. lilaki oraz krzewuszki nie wymagają corocznej pielęgnacji. Podobnie zresztą, jak i w przypadku roślin kwitnących na pędach wieloletnich, w tym berberysów. Przycinanie musi być dokładne, ale również i delikatne dla krzewu. W przeciwnym wypadku gałązki mogą ulec uszkodzeniu i nie będą odrastać. Przed użyciem sekatora należy również pamiętać o tym, aby zawsze był on dobrze wyczyszczony oraz naostrzony. Wynika to z faktu, że im gładsze miejsce cięcia powstanie, tym łatwiej roślinie będzie się zabliźnić. Po dokonaniu cięcia należy także pamiętać o tym, by zranione gałązki posmarować maścią ogrodową. Ewentualnie można do tego użyć również białej farby emulsyjnej wzbogaconej o fungicyd. Dzięki temu roślina zostanie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem grzybów chorobotwórczych.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.


Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

Czy łóżka tapicerowane to dobry wybór do sypialni?

2024-07-11

Aranżacja sypialni powinna być estetyczna i gwarantować maksymalny komfort. Łóżko tapicerowane to… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro