Okna – ich wielkość, rozmieszczenie i funkcjonalność, to obecnie jeden z najważniejszych elementów kompozycji domu we współczesnych koncepcjach architektonicznych. Trendy wywodzące się z krajów skandynawskich, gdzie duże przeszklenia są praktycznym sposobem na zapewnienie sobie większej ilości promieni słonecznych, w Polsce stały się wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa. Tworzenie ram w rozmiarze XXL, szklanych ścian ciągnących się od podłogi aż po dach budynku lub całoszklanych okien narożnych nie byłby możliwe, gdyby nie baza materiałowa w postaci aluminium. Jaki wpływ wywarło ono na stolarkę okienną?
Końcówka lat 90. i początek nowego milenium to czas, gdy Polacy masowo wymieniali stolarkę okienną w swoich domach, mieszkaniach w blokach czy kamienicach. Wysłużone drewniane ramy zastępowały nowoczesne „plastiki”, a technologia okna uchylnego pozwalała beztrosko wietrzyć pomieszczenia. Przeskok w zakresie szczelności, funkcjonalności i energooszczędności był ogromny, a plastikowe ramy i okucia na długo zapisały się w świadomości Polaków, jako jedno z najlepszych rozwiązań materiałowych w zakresie okien.
Technologia jednak cały czas się rozwija, a branże wnętrzarska i budowlana chętnie sięgają po nowe, bardziej ekonomiczne lub funkcjonalne rozwiązania. W segmencie produkcji okien zasady gry zmieniło aluminium, które otworzyło przed projektantami zupełnie nowe możliwości kreacyjne. Z uwagi na swoje właściwości materiał ten pozwala tworzyć wielkogabarytowe konstrukcje, z czego chętnie korzystają zarówno projektanci, jak i miłośnicy otwartych, jasnych wnętrz oraz zwolennicy ekobudowania i mądrego oszczędzania.
Jedną z najważniejszych informacji dla klienta końcowego jest to, że niedawna przepaść cenowa pomiędzy oknami ALU i PVC została zasypana, a nowoczesne rozwiązania stały się osiągalne dla przeciętnego inwestora. Co sprawia, że aluminium jest tak skuteczne?
Piękno tkwi w prostocie
– Okna aluminiowe często znajdują swoje miejsce w projektach domów nowoczesnych. Ich smukły, minimalistyczny profil idealnie komponuje się z bryłą budynku, a możliwości indywidualizacji pozwalają na doskonałe dopasowanie do fasady oraz wnętrza. Wybierając kolor możemy korzystać z całej palety RAL, okleiny drewnopodobnej, postawić na alu w wersji saute, a do tego wybrać odpowiednie wykończenie – matowe lub błyszczące. Całość jest niezwykle lekka, a w połączeniu z szybą ECLAZ wspaniale doświetla pomieszczenie. Taki duet sprawia, że zaciera się granica między rozświetlonym salonem a skąpanym w słońcu tarasem – komentuje Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.
Jeszcze cieplej i bezpieczniej
Stolarka okienna, a właściwie ślusarka otworowa, wykonana z aluminium jest nie tylko nowoczesna, lecz także energooszczędna. – Ukryte zawiasy i odwodnienia, maskująca wnętrze okna listwa termiczna oraz płaskie, zintegrowane uszczelki to elementy charakteryzujące aluminiową kolekcję okien Reveal. Przy szerokości zabudowy równej 88 mm uzyskujemy współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m2K. To doskonały wynik, który gwarantuje użytkownikom ciepło i komfort na co dzień, a w dłuższej perspektywie mniejsze rachunki za ogrzewanie – dodaje Mariusz Kudas.
Niski parametr Uw jest szczególnie istotny z perspektywy nowelizacji standardów WT 2021, precyzujących wymagania stawiane budynkom powstającym od 1 stycznia 2021 roku. Nowe przepisy stanowią, że współczynnik przenikania ciepła U dla okien elewacyjnych i drzwi balkonowych nie może przekraczać 0,9 W/m2K, zaś dla okien dachowych 1,1 W/m2K. Produkty z kolekcji Reveal, realizują te wytyczne z grubą nawiązką.
Warto również zwrócić uwagę, że okna aluminiowe zapewniają także większą sztywność konstrukcji, niż ramy PVC. Ma to szczególne znaczenie jeśli chodzi o ich właściwości antywłamaniowe. – W przypadku ochrony przed włamaniem lub aktami wandalizmu na szczególną uwagę zasługuje Reveal Hide. To nietypowe okno od zewnątrz przypomina szklenie stałe w ramie (tzw. FIX), którego nie można otworzyć. To jednak tylko pozory, ponieważ od wewnątrz możemy je zarówno otworzyć, jak i uchylić. – ujawnia Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus . Produkt został wzbogacony o technologię wklejania szyby. Okno jest jeszcze bardziej bezpieczne, a jego statyka pozostaje na najwyższym poziomie.
Ekologia czy design? Oto jest pytanie
Estetyka, parametry techniczne, funkcjonalność… Czy tylko tymi czynnikami kierujemy się podczas wyboru stolarki? Już nie – i ma to związek z rosnącą z roku na rok świadomością ekologiczną każdego z nas. Coraz większą wagę przywiązujemy do społecznej odpowiedzialności biznesu w trosce o klimat i przyszłość planety, którą wyrażamy m.in. poprzez korzystanie z technologii oraz materiałów przyjaznych środowisku.
W tym miejscu po raz kolejny możemy wskazać na rosnące znaczenie aluminium w budownictwie, ponieważ niewiele metali posiada żywotność porównywalną z jego cyklem życia. Materiał ten jest odporny na korozję i może być poddawany recyklingowi przy wykorzystaniu jedynie ułamka energii potrzebnej do produkcji pierwotnego metalu.
Przyjazny środowisku, wyjątkowo funkcjonalny, dający szerokie możliwości projektowe i aranżacyjne – nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach aluminium odgrywać będzie jeszcze większą rolę w segmencie budowlanym. Myśląc o niedalekiej przyszłości, warto już dziś wykorzystać możliwości, jakie oferują inwestorom nowoczesne okna aluminiowe.