Zespół budynków dawnego klasztoru jezuitów, w którym mieści się obecnie Urząd Miasta Poznania, zaczął nabierać kształtu na początku XVII wieku, a ostatnie skrzydła klasztoru ukończono w drugiej połowie XIX wieku. W latach 1945-2010, głównie w czasach komunizmu oraz w pierwszych latach po upadku Muru Berlińskiego, w budynkach przeprowadzano jedynie pojedyncze i naglące prace remontowe i renowacyjne. Dopiero od 2014 roku zespół budynków zaczął otwierać się na mieszkańców miasta oraz turystów, wykorzystując w pełni ukryty potencjał istniejącej historycznej zabudowy.
Ze względu na zabytkowy charakter budynku (stanowiącego ostatni etap prowadzonej w latach 1748-1751 budowy nowego Kolegium) w realizacji projektu użyte zostały wyselekcjonowane, naturalne i szlachetne materiały, korespondujące z historyczną przeszłością tego miejsca. Korytarz i przestrzenie wspólne w piwnicy wykończono płytkami ceglanymi. W przestrzeni na parterze oraz przy aranżacji łazienek wykorzystano płytki kamionkowe, natomiast na piętrze zdecydowano się na położenie dębowej podłogi. Całość projektu uzupełniają meble pokryte fornirem dębowym. Modernizacji wymagała również infrastruktura techniczna. Zaprojektowany został nowy, kompleksowy system wentylacji mechanicznej wykorzystujący istniejące kanały kominowe. Natomiast w dobrze zaizolowanej podłodze poprowadzono instalację ogrzewania podłogowego.
Proces rewitalizacji sprawił, że przestrzeń Urzędu Miasta stała się bardziej dostępna dla mieszkańców i turystów oraz lepiej zintegrowana. Przekształcony w przestrzeń publiczną dziedziniec zyskał nowy charakter i wraz z przylegającym do niego Budynkiem C umożliwiają zaistnienie nowych funkcji i scenariuszy używania. Przebudowa małych i ciasnych pokoi wnętrz Budynku C zaowocowała stworzeniem otwartych, jasnych i elastycznych przestrzeni, w ścisłej relacji z dziedzińcem oraz zapewniających komfort wszystkim użytkownikom.
Lokalizacja
Poznań, Polska
Rok
2015-2020
Status
Zrealizowany
Klient
Miasto Poznań
Program
Sala spotkań, informacja turystyczna, biura, toalety publiczne, przestrzenie gospodarcze, zestaw mebli miejskich na dziedziniec Urzędu Miasta (20 donic z drzewami i zielenią, 14 mobilnych siedzisk, 2 ławki wokół klombów, 10 stojaków reklamowych, poidełko, mgiełka, stacja naprawy rowerów)
Powierzchnia
505 + 2300 m2
Zespół
Jola Starzak, Dawid Strębicki, Bartosz Bisaga, Martyna Karnaś, Michał Motyl, Salvatore Davide La Manna, Luis Gómez Soriano, Maciej Polakowski, Agnieszka Kotschy
Zdjęcia
Barbara Tamborska
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl
|
|
Projekty i realizacje
2021-10-11
Założona przez światowej sławy scenografa pracownia Boris Kudlička with Partners przekształciła ponad stuletnią… »
2021-09-22
Scandale Royal Resto & Vodka House to miejsce, w którym z dbałością o każdy szczegół… »
2021-05-20
Stęsknieni lata, wakacji, szumu morza i ciepłego piasku plaży, zabieramy Państwa do Gdańska do Apartamentu… »
|