Chcesz aby w Twoim ogrodzie znalazł się klon? Nie wiesz jednak na jaką odmianę się zdecydować? Zapraszamy zatem do lektury.
Z czym kojarzy nam się jesień? Pierwszym co przyjdzie na myśl wielu osób, po usłyszeniu takiego pytania, to mieniące się kolorami złota, brązu i czerwieni liście drzew. Chyba każdy z nas będąc dzieckiem, uwielbiał zbierać te cudowne kolorowe liście i tworzyć z nich przeróżne bukiety. Natomiast drzewko, jakie przede wszystkim kojarzymy z malowniczo wyglądającą, jesienią jest klon. W Polsce występuje on najczęściej w trzech gatunkach, jakimi są: klon jawor, klon pospolity i klon polny.
Klony — krótka charakterystyka
Drzewa te należą do gatunku, który w naszym klimacie nie tworzy odrębnych drzewostanów, jest natomiast ciekawą domieszką wśród innych drzew, która bardzo korzystnie wpływa na glebę, otaczający drzewostan oraz niesamowicie wzbogaca różnorodność biologiczną. Klony najczęściej sadzone są jako długie aleje, wykorzystywane jako drzewa parkowe lub ozdobne. Jeżeli rosną swobodnie, wykształcają rozłożystą koronę pokaźnych rozmiarów. Kwiatostan, szczególnie jaworu, jest chętnie odwiedzany przez pszczoły i inne owady. Kora i drewno tych drzew zazwyczaj jest połyskliwa, dość jasna i twarda. Drewno klonowe oraz częściej wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim, dawniej jednak używane było głównie do produkcji instrumentów muzycznych.
Klon pospolity (zwyczajny).
Jest to wielkie, dość rozłożyste drzewo, którego liście jesienią przebarwiają się na kolory złota i czerwieni. W przeszłości z tego gatunku drzewa wytwarzano deskę, na której w czasie pogrzebu układano zmarłego. Ponoć miała ona magiczną moc, która odpędzała diabła, a pukanie w nią dodatkowo ją potęgowało. Nie mogła ona być w żaden sposób malowana. Stąd wzięło się powiedzenie "odpukać w niemalowane" oraz "do grobowej deski".
Klon jawor.
Jest to drzewo dość często spotykane w polskich lasach. Początkowo młode drzewo pokryte jest szarobrązową korą, która z wiekiem łuszczy się. Gatunek ten zdecydowane lubi żyzne, wilgotne i świeże gleby, jednak pomimo tego dobrze znosi ciężkie warunki klimatyczne. Stąd często można spotkać go w obszarach górskich, gdzie występuje razem z bukami i świerkami w reglu dolnym. Potrafi tworzyć samodzielne drzewostany.
Klon polny.
Rzadko wyrasta jako wysokie drzewo, raczej możemy spotkać go w postaci niewielkiego krzaka na obrzeżach lasu. Bardzo dobrze klimatyzuje się w warunkach miejskich.
Co ciekawe na świecie istnieje ponad setka różnych gatunków klonów. Wiele z nich jest również wykorzystywanych w Polsce jako drzewka ozdobne. Jeżeli w naszych planach jest wprowadzić jeden z gatunków klonów do naszego ogrodu, warto zajrzeć na stronę https://www.zgarden.pl/, gdzie oprócz wyżej wymienionych drzew, znajdziemy również inne gatunki takie jak: klon jesionolistny, srebrzysty, palmowy czy cukrowy.