Niegdyś były jedynie pofabrycznymi budynkami mieszczącymi pracownie artystyczne, dziś są marzeniem wielu osób ceniących sobie przestrzeń i wysoki standard życia. Ich historia sięga korzeniami Paryża XIX wieku, zaś prawdziwy rozkwit przeżywały w latach 60. ubiegłego wieku w Nowym Jorku. Ostatnimi czasy dreszcz entuzjazmu budzą także w Polsce. Lofty. Co stanowi o ich atrakcyjności i prestiżu?
Myśląc „loft” mamy przed oczami budynek z cegły, przestronne, mocno doświetlone mieszkania, wysokie sufity z widocznymi stropami i majestatyczne okna w charakterystycznych, stalowych ramach. Surowość i prostota wnętrz zyskała szerokie grono zwolenników, a ich otwarta forma pozwala pełnić nie tylko funkcję mieszkalną, ale i komercyjną – dając praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni pod biura, pracownie artystyczne, galerie sztuki, studia fotograficzne, restauracje, kluby czy lokale handlowe.
Miłośnicy loftów z pewnością zgodzą się, że eklektyzm stylów, jakim charakteryzują się te wnętrza, nadaje im niepowtarzalności i indywidualnego charakteru. Industrializm przenika się z minimalizmem i wyszukanym designem, perfekcyjnie współgrają ze sobą surowe elementy, takie jak metal, drewno, beton, cegła i szkło. Ale szukając swojego idealnego M, zazwyczaj zależy nam nie tylko na estetyce, lecz także na maksymalnej funkcjonalności. Ma być ono wyjątkowe i oddawać naszą osobowość, ale jednocześnie musimy się w nim dobrze czuć. I tu kolejny punkt dla loftów.
Wysokość mieszkań loftowych pozwala na zbudowanie antresoli z krętymi, metalowymi schodami, entuzjasta dwóch kółek może przestać martwić się brakiem miejsca i swobodnie wyeksponować swój rower na przykład na ścianie, a pasjonat sztuki ma możliwość stworzenia własnej, domowej galerii obrazów. Ilość dostępnego miejsca ułatwia puszczenie wodzy fantazji i zrealizowanie najbardziej szalonych pomysłów.
Lofty – prawdziwa fuzja stylów
Jednakże, samym designem lofty nie skuszą potencjalnych lokatorów. Istotnymi kwestiami są przede wszystkim dobra lokalizacja, przyjazne otoczenie, bezpieczeństwo mieszkańców oraz dogodne połączenie z innymi częściami miasta. O cenie oraz metrażu dopasowanym do potrzeb nie wspominając. Na szczęście rynek deweloperski ma do zaoferowania coraz więcej ciekawych projektów w postaci nie tylko ekskluzywnych apartamentów loftowych, ale też mniejszych mieszkań odpowiednich dla par, małych rodzin czy singli.
Ze spełnieniem zróżnicowanych potrzeb mieszkańców doskonale radzi sobie Łódź, która słynie nie tylko z zabytkowych fabryk, lecz także niebywałej umiejętności łączenia stylów. Na każdym niemal kroku nowoczesność miesza się tu z awangardą, biznes ze sztuką, przeszłość z przyszłością. Łódź dynamicznie się zmienia. Gdyby przyszło nam wybrać jedno najczęściej używane słowo, w myśl którego miasto się rozwija, z pewnością byłaby to „rewitalizacja”.
A skoro o rewitalizacji mowa, za jedną z najbardziej interesujących ofert na rynku mieszkaniowym należy uznać projekt MODERN LOFT – wskrzeszenie XIX-wiecznej, modernistycznej elektrowni parowej, jedynej pamiątki po mieszczącym się niegdyś w Łodzi kompleksie fabrycznym Karla Sängera, Karola Weilego i Stanisława Landaua.
Luksus dla każdego
Projekt MODERN LOFT, realizowany na terenie osiedla mieszkaniowego ART MODERN w Łodzi, oferuje 12 ekskluzywnych apartamentów, których głównymi cechami są zróżnicowany układ i metraż – od kompaktowych, dwupokojowych mieszkań, do dwupoziomowych penthouse’ów z prywatnym, dwudziestometrowym tarasem. – Powierzchnie lokali zaczynają się już od 43 mkw. i sięgają 120 mkw. Mocno eklektyczna propozycja MODERN LOFT daje klientom możliwość wybrania oferty najbardziej dopasowanej do ich potrzeb – podkreśla Anna Osińska, szefowa biura sprzedaży inwestycji.
Co jeszcze wyróżnia ten projekt? Zarządzający projektem, spółka OPG Property Professionals, zapewnia przyszłym lokatorom otwarty plan pomieszczeń, który pozwoli na swobodę ich aranżacji według własnych upodobań, a także usunięcie ścian działowych lub dowolną zmianę układu. Mieszkania na parterze otrzymają własne ogródki, na ostatniej kondygnacji powstaną zaś przestronne tarasy.
Projektanci zadbali także o zastosowanie ekologicznych rozwiązań, funkcji typu Smart Home czy udogodnień dla osób mających trudność z poruszaniem się. Czymże jednak byłby loft bez jego charakterystycznego stylu, wyeksponowanych cegieł i belek, wysokich sufitów i wielkich okien? Tych cech stanowiących o atrakcyjności, estetyce i oryginalności również nie zabraknie.