Kontakt z przyrodą wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Zamiast odgradzać się od natury, zaprośmy ją śmiało do środka. Niech zagości w naszych wnętrzach w postaci roślin, naturalnych elementów wykończeniowych czy też inspirowanych bogactwem flory i fauny mebli.
Współczesny design jest coraz bliższy naturze. Projektanci i architekci nie tylko szukają inspiracji w środowisku naturalnym, ale i przenoszą bioróżnorodność do wnętrz. Ten trend doczekał się nawet własnego terminu – design biofliczny (w dosłownym tłumaczeniu biofilia to „miłość do natury”). Zdaniem Marty Kmošenovej z Bonami.pl wydarzenia z ostatnich miesięcy mogą go tylko umocnić. Zamknięci we własnych domach odczuliśmy potrzebę bliskości z naturą silniej niż kiedykolwiek. Choć raczej nie zastąpimy miejskiej dżungli tą prawdziwą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić kilka zmian w najbliższym otoczeniu.
Rośliny
Jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni jest roślinność – im jej więcej, tym lepiej. Rośliny doniczkowe nie tylko cieszą oko, ale i wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Badania wpływu kolorów na ludzką psychikę pokazują, że kolor zielony działa uspokajająco i pozwala się rozluźnić. Rośliny poprawiają też jakość powietrza, tłumią hałas oraz pochłaniają kurz. Aby stworzyć w mieszkaniu namiastkę ogrodu, wystarczy w jednym miejscu zgromadzić kilka ulubionych roślin – najlepiej różnej wielkości i o różnym ubarwieniu liści. Wówczas kompozycja będzie wyglądać naturalnie.
Do wyeksponowania roślin można wykorzystać również regały, półki ścienne oraz wiszące doniczki. Ten ostatni sposób sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Ciekawym rozwiązaniem są też meble zintegrowane z donicami. Na przykład duńska marka Hübsch zaprojektowała stolik kawowy z miejscem na doniczkę.
Lite drewno i plecionki
Drugim istotnym elementem jest zastosowanie naturalnych materiałów, jak drewna, korka, rattanu, a także różnych rodzajów kamienia. O wyposażenie mieszkania w meble i dekoracje w takim stylu zadba hiszpańska marka La Forma. Jej projekty i podejście do wykończenia to po prostu majstersztyk. La Forma słynie z produkcji mebli z litego drewna (m.in. akacjowego, eukaliptusowego i tekowego) w sposób odpowiedzialny oraz zgodny z zasadami zrównoważonej produkcji. Jej produkty posiadają certyfikat FSC. Jest on wydawany przez międzynarodową organizację non-profit, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. La Forma łączy katalońskie rzemiosło z wzornictwem inspirowanym naturą. Stworzoną z drewna akacjowego kolekcję mebli La Forma Delsie wyróżnia falisty kształt frontów – wzór trudny do odtworzenia w litym drewnie. Z kolei w szafkach La Forma Nalu projektanci zaadoptowali plecionkę wiedeńską. Jej charakterystyczny ośmiokątny splot rattanu przypomina plaster miodu. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów wykończeniowych każdy mebel, który wychodzi spod ręki katalońskich rzemieślników, jest wyjątkowy i różni się od pozostałych. Tak jak w naturze – nie sposób trafić na dwa identyczne egzemplarze!
Organiczne kształty
Inspiracje naturą widać też w zaokrąglonych kształtach mebli. Miękkie linie kanap i foteli odzwierciedlają te znane ze świata przyrody – to załamująca się na morzu fala, uformowana przez wiatr i piasek wydma lub wygładzone rwącą rzeką otoczaki. Zaokrąglone kształty i płynne przejścia są wyróżnikiem linii wzorniczej La Forma Club. Ta urocza kolekcja foteli o subtelnym organicznym kształcie aż zaprasza do leniuchowania. Regulowane oparcie głowy gwarantuje komfortowy wypoczynek, a także – od strony projektowej – dodaje formie mebla dynamizmu. Ci, którzy chcą zostać ukołysani do snu wśród morskich fal, powinni wybrać w sklepie internetowym Bonami.pl model z błękitną tapicerką.
Równie ciekawy wzorniczo jest fotel Teulat Nabi. Efekt zamknięcia formy mebla do środka sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu. Inspiracją dla ażurowej konstrukcji były skrzydła motyla. Z metalową ramą kontrastuje miękkie siedzisko. Marka Teulat już od ponad 30 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją mebli, a jej produkty wyróżnia nie tylko jakość, ale też możliwość dopasowania do wielu różnych stylizacji.
Motywy roślinne i zwierzęce
Uzupełnieniem każdej aranżacji są dodatki. We wnętrzu inspirowanym naturą nie może zabraknąć tych, które wprost naśladują bogactwo flory i fauny. Motywy roślinne i zwierzęce najłatwiej zastosować na tkaninach, jednak jak przekonują styliści Bonami.pl mogą pojawić się na niemal każdym elemencie wyposażenia wnętrz – na tapetach, naklejkach ściennych, grafikach, zdjęciach, meblach, rzeźbach, wazonach czy zastawie stołowej. W zależności od wybranego motywu potrafią odmienić każde mieszkanie. Sekret polega na łączeniu różnych wzorów, materiałów, faktur i motywów.
Subtelne dekoracje z kwiatami polnymi pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, prowansalskim oraz rustykalnym. W takiej stylistyce utrzymana jest między innymi kolekcja naczyń kamionkowych Bloomingville Bea. Jej naturalna paleta jasnych odcieni piasku i delikatna aplikacja florystyczna podkreślą sielski klimat wnętrza. Z kolei egzotyczne motywy roślinne warto zestawić z nowoczesnym designem i ciemniejszą paletą kolorystyczną – dokładnie tak, jak uczyniła to Betina Stampe w kolekcji naczyń Bloomingville Aruba Jungle.
Również nadruki zwierzęce odkrywają przed miłośnikami wnętrz wiele interpretacji i zastosowań. W zestawieniu z takimi materiałami, jak rattan, juta lub drewno podkreślą inspiracje dziką przyrodą i podróżnicze pasje.
Motywy roślinne i zwierzęce można też potraktować na wesoło – figlarne figurki małych ptaszków PT LIVING Bird, wiszący haczyk-ananas Bloomingville Gold Hook, dekoracyjny półmisek w kształcie owocu wiśni Bloomingville Cherry czy worek na pranie w leopardzie cętki Linen Couture Bag Leopard wniosą do wnętrza dużo świeżości i optymizmu.