Balkony i loggie to dodatkowa przestrzeń użytkowa i większy komfort mieszkańców. Choć pomysłów na ich zaaranżowanie jest wiele, to wszyscy jesteśmy zgodni co do ich powierzchni – im większa, tym lepiej. Jak to pogodzić z systemem ociepleń budynków, który wymusza zastosowanie coraz grubszych płyt termoizolacyjnych? Jest na to sposób!
Balkony i loggie to dla wielu osób ulubione miejsca w mieszkaniach i domach. Latem zmieniają się w małe strefy relaksu albo ogródki, a zimą – służą za cenny schowek na wszystko, co nie znalazło swojego miejsca w domu. Uwielbiamy obserwować z nich krajobraz i cieszyć się kawą wypitą w blasku słońca. Aranżujemy je i dekorujemy, by wypoczywało się jeszcze przyjemniej, ciągle dbając o maksymalną ilość wolnego miejsca. A z tą nie jest łatwo – balkony i loggie same w sobie nie są duże, a przy ocieplaniu budynku przestrzeń użytkowa zostaje dodatkowo pomniejszona. Korzyści płynących z termoizolacji ścian jest wiele – m.in. oszczędność energii, zdrowy mikroklimat wewnętrzny i zmniejszenie emisji CO2 – dlatego nie warto z niej rezygnować. Grunt to znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że wilk będzie syty i owca cała.
Termoizolacja – co mówi prawo?
Każdy, kto chce ocieplić budynek, powinien stosować się do regulacji w zakresie efektywności energetycznej, określonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W 2013 roku wprowadzono nowelizację dotychczas obowiązującego rozporządzenia z 2002 r., dotyczącego warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. W jej wyniku zmniejszono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych różnych rodzajów budynków. Zmieniono także sposób obliczania wskaźnika EP, który mówi o rocznym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną. Modyfikacje mające obniżyć zapotrzebowanie na energię użytkową postępowały – w 2014 roku współczynnik U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,25 W/(m² · K), a 3 lata później został zmniejszony do 0,23 W/(m² · K). 2021 rok zapowiada kolejną zmianę – współczynnik ciepła będzie na poziomie 0,20 W/(m² · K).
Czym to skutkuje? Nowo wybudowane budynki będą znacznie lepiej izolowane termicznie, w konsekwencji cieplejsze od swoich poprzedników. Wymusza to jednak na inwestorach i architektach zastosowanie w systemach ociepleń znacznie grubszych niż wcześniej płyt styropianowych czy z wełny mineralnej. Niestety może się to negatywnie odbić na wyglądzie całej bryły, jak i zmniejszyć powierzchnię użytkową balkonów czy loggii, tak ważną dla mieszkańców. Już teraz termoizolacja wykonana z popularnych płyt EPS o współczynniku λ=0,040 W/mK ma grubość 20-25 cm. Jeśli użyjemy materiału o większej grubości, ocieplony budynek może stracić swój kształt i wydawać się „ciężki” oraz nieforemny. Głęboko osadzone okna, szczególnie te mniejsze, „znikną” w przysadzistej formie, dostarczając o wiele mniej światła słonecznego. Trudne może być również estetyczne połączenie fasady z fundamentami. Wygląd ścianek kolankowych czy wykuszy także będzie daleki od ideału. Warto pamiętać również o tym, że przy gęstej zabudowie obowiązują ograniczenia zewnętrznych wymiarów budynków. Krótko mówiąc – pojawia się problem.
Jak znaleźć rozwiązanie?
– Wykorzystanie grubszej warstwy ocieplenia w celu zapewnienia właściwej termoizolacji ścian to jedno z możliwych rozwiązań, które może się finalnie okazać mało praktycznym i estetycznym zabiegiem. Nowe regulacje prawne w zakresie efektywności energetycznej sprawiły, że producenci materiałów budowlanych zaczęli szukać alternatywnych dróg w dziedzinie termoizolacji budynków. Rozwiązaniem funkcjonującym już powszechnie w praktyce, jest zastosowanie w systemie ociepleń wysokoefektywnej – o niższym przewodzeniu ciepła – termoizolacyjnej płyty styropianowej, takiej jak Baumit StarTherm – mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager firmy Baumit
Płyty styropianowe są najpopularniejszym obecnie na rynku materiałem wykorzystywanym w termoizolacji budynków, jednak nie wszystkie mają te same parametry. Przykładowo, grafitowa płyta Baumit StarTherm o grubości 12 cm (λ=0,031 W/mK) zapewni efekt, jaki dałby biały styropian o współczynniku przewodności cieplnej λ=0,040 W/mK i grubości 15 cm. Zyskamy jeszcze więcej cennej powierzchni użytkowej, jeśli zastosujemy termoizolacyjną płytę z rdzeniem ze sztywnej pianki fenolowej Baumit ResolutionTherm. Niezwykle niska przewodność cieplna (λ=0,022 W/mK) wpływa na wysoką izolacyjność termiczną materiału, dzięki czemu grubość może zostać maksymalnie zredukowana, w tym przypadku do 8 cm, co daje duże większe możliwości przy ocieplaniu budynków i pozwala zminimalizować straty powierzchni użytkowej.
Skuteczna termoizolacja może iść w parze z estetyką budynku, jak i zachowaniem maksymalnej przestrzeni użytkowej balkonów i loggii pod warunkiem, że wybieramy najefektywniejsze rozwiązania. Pamiętajmy, że im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepsza izolacyjność materiału, a co za tym idzie – więcej miejsca na przydomową strefę wypoczynkową.
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Styropian grafitowy
Baumit ResolutionTherm
Zmiana grubości izolacji termicznej ścian w okresie 2014-2021 wynikająca ze zmiany regulacji prawnych