Autoodesk wprowadził polskie wersje najnowszych rozwiązań do modelowania informacji o budynku (ang. building information modeling - BIM) - Revit Architecture, Revit Structure, AutoCad Architecture, AutoCAD Civil 3D.
W wersji angielskiej dostępny jest również Revit MEP 2009 oraz Autodesk NavisWorks 2009. BIM to zintegrowany proces tworzenia, a następnie wykorzystywania skoordynowanych, spójnych i przeliczalnych informacji o budynku począwszy od etapu projektowania, poprzez budowę, aż do jego użytkowania. Wykorzystując BIM, architekci, konstruktorzy, budowniczowie i właściciele budynków mogą łatwo tworzyć skoordynowane cyfrowe informacje projektowe i dokumentację, a dzięki nim dokładnie przewidywać zachowanie się budynku, jej wygląd oraz koszty, a także szybciej i ekonomiczniej ją wybudować i to ze zmniejszeniem wpływu na środowisko naturalne. Najnowsze wersje rozwiązań do modelowania informacji o budynku obejmują:
-
Revit Architecture 2009 (BIM dla architektów i projektantów), który umożliwia klientom wczesną weryfikację koncepcji projektowych dzięki lepszym możliwościom analitycznym i wizualizacji poprzez:
-
Zwiększone możliwości w zakresie projektowania zrównoważonego (ang. Sustainable design) oraz łatwiejsza wymiana z aplikacjami partnerskimi
-
Ulepszone funkcje wizualizacji dzięki zastosowaniu nowego silnika Mental Ray, zapewniającego rendering, większą szybkość, wyższą jakość i użytkowość
-
Revit Structure 2009 (BIM dla konstruktorów, projektantów i kreślarzy), który został wzbogacony o większe możliwości modelowania i tworzenia dokumentacji; współpracuje też z nowopozyskanymi rozwiązaniami firmy Robobat. AutoCAD Revit Structure Suite obecnie zawiera AutoCAD Structural Detailing, umożliwiajacy:
-
AutoCAD Civil 3D 2009
AutoCAD Civil 3D 2009 udostępnia korzyści płynące z BIM w zakresie inżynierii lądowej, poczynając od prac geodezyjnych i projektowania, przez składanie dokumentacji i realizację modeli trójwymiarowych służących do sterowania (poprzez GPS) maszynami na placu budowy. Wśród najważniejszych funkcji AutoCAD Civil 3D 2009 należy wymienić:
-
Kompleksowe rozwiązanie do: analiz hydrologicznych i burzowych do projektowania kanalizacji burzowej, analiz wododziałów, modelowania zbiorników retencyjnych i analiz przepustów.
-
Pełną funkcjonalność geodezyjną, pozwalającą użytkownikom na bezpośrednie importowanie nieprzetworzonych danych.
-
Projektowanie dróg w oparciu o zadane szczegółowe kryteria, takie jak zapewnienie widoczności w dzień i w nocy oraz odcinków umożliwiających bezpieczne wyprzedzanie.
-
Revit MEP 2009 (BIM dla instalatorów), który zapewnia klientom możliwości szczegółowego modelowania pod specyfikacje, w tym:
-
Autodesk NavisWorks 2009
Rozwiązania Autodesk NavisWorks, które obejmują cztery programy: Autodesk NavisWorks Review, Autodesk NavisWorks Simulate, Autodesk NavisWorks Manage, Autodesk NavisWorks Freedom poprawiają koordynację, współpracę oraz planowanie prac projektowych i budowlanych. Dzięki najnowszej wersji NavisWorks użytkownicy mogą łączyć modele i dane projektowe pochodzące zarówno z oprogramowania Autodesk, jak i programów innych producentów oraz podejmować trafniejsze decyzje projektowo – wykonawcze.
Dostępność
Najnowsze rozwiązania Autodesk dla architektury i budownictwa dostępne są u Autoryzowanych Sprzedawców Autodesk (www.autodesk.pl/partnerzy). W wersji polskiej dostępne są: Revit Architecture 2009, Revit Structure 2009, AutoCAD Architecture 2009, AutoCAD Civil 3D 2009.
Informacje o firmie Autodesk
Firma Autodesk, Inc. to światowy lider wśród producentów oprogramowania do projektowania 2D i 3D dla klientów z branży produkcyjnej, budowlanej, konstrukcyjnej, medialnej i rozrywkowej. Od momentu wprowadzenia na rynek oprogramowania AutoCAD w 1982 roku firma Autodesk przygotowała najbogatszą ofertę najnowocześniejszych rozwiązań do cyfrowej obróbki prototypowej, dzięki której klienci mogą sprawdzić skuteczność działania swoich pomysłów przed wprowadzeniem ich w życie. Firmy z listy Fortune 1000 korzystają z narzędzi firmy Autodesk, które umożliwiają tworzenie wizualizacji, symulacji i analiz rzeczywistych parametrów już na etapie projektu. Dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze, poprawić jakość i zwiększyć stopień innowacyjności produktu. Więcej informacji na temat firmy Autodesk można znaleźć pod adresem http://www.autodesk.pl/.