Zapewnienie ciepła w domu to zadanie podstawowe, o którym pamiętamy zawsze, a planowaniem instalacji zajmujemy się na samym początku organizowania przestrzeni domowej. Jednak ciepło nie jest potrzebne wyłącznie w przestrzeni mieszkalnej. Odpowiednia temperatura to także prawdziwa konieczność w miejscu pracy. Jakie ogrzewanie zatem najlepiej zamontować w przestrzeni biurowej? O tym opowiemy poniżej.
Właściwe warunki termiczne w miejscu pracy
Zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy to obowiązek pracodawcy, który nakładają na niego przepisy polskiego prawa. Musi on zagwarantować zarówno ogrzewanie oraz zadbać o to, żeby w biurze nie było zbyt gorąco w sezonie letnim.
Jaka jest minimalna temperatura w biurze? Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy reguluje tę kwestię dość precyzyjnie. W pomieszczeniach biurowych, przeznaczonych do stałego przebywania w nich ludzi, temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza.
Dla uzyskania takich warunków niezbędny jest montaż właściwego systemu grzewczego, dopasowanego do charakterystyki pomieszczenia, zapewniającego odpowiednie warunki, przy zachowaniu optymalnych kosztów eksploatacyjnych.
Tego typu systemów możemy wyróżnić kilka.
Różne rodzaje systemów grzewczych do biura – na co zwracać uwagę?
Wybór rozwiązań grzewczych do miejsca pracy nie musi być bardzo trudny. Trzeba jednak już na samym początku zadbać o przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest dobranie właściwej mocy urządzenia do wielkości pomieszczenia, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła. Warto w tym celu porozumieć się z architektem, zasięgnąć opinii specjalisty w sklepie lub wykorzystać specjalne kalkulatory mocy, dostępne na wielu stronach internetowych.
Odpowiedni dobór mocy systemów grzewczych sprawia, że dostarczamy właściwą ilość ciepła, przy minimalizacji kosztów oraz optymalnym wykorzystaniu urządzeń. Intensywna praca źle dobranych grzejników potrafi bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia.
Moc grzejników zależy od kilku różnych czynników. Podstawowym, o którym już wspomnieliśmy, jest oczywiście wielkość pomieszczenia. Warto też zwrócić uwagę na termoizolację budynku. Ocieplenie ścian wpływa bowiem na wybór typu ogrzewania.
Jaki typ ogrzewania do biura warto wybrać?
Podobnie jak w warunkach domowych, również w biurach możemy zdecydować się na różne typy ogrzewania. Do najpopularniejszych zalicza się:
-
grzejniki elektryczne,
-
grzejniki C.O.
-
ogrzewanie podłogowe.
W przypadku grzejników elektrycznych miewamy do czynienia z rozwiązaniami montowanymi na stałe na ścianach lub sufitach oraz z modelami przenośnymi, które zapewniają ciepło wszędzie tam, gdzie akurat go potrzebujemy. Jest to szczególnie potrzebne w pomieszczeniach używanych okazjonalnie.
Ogrzewanie elektryczne do biura należy do rozwiązań najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu, gdyż nie emituje szkodliwych pyłów i gazów. Warto jednak zainwestować w nowoczesne modele, wyróżniające się dużą energooszczędnością – ten typ ogrzewania z zasady nie należy bowiem do najtańszych w eksploatacji.
W wielu przestrzeniach sprawdzają się klasyczne rozwiązania z piecem centralnego ogrzewania oraz kaloryferami, umieszczonymi we wszystkich pomieszczeniach, które chcemy ogrzać. Takie systemy są zdecydowanie tańsze od elektrycznego oraz zapewniają przyjemne ciepło. Ich wydajność oraz koszty eksploatacyjne zależą od typu pieca oraz rodzaju zastosowanego opału.
Na koniec pozostaje jeszcze ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Instalację wodną należy przewidzieć już na etapie planowania przestrzeni biurowej, ze względu na skomplikowany montaż rurek pod całą podłogą. Ogrzewanie elektryczne podłogowe przybiera formę folii, rozkładanej pod właściwą powierzchnią podłogi. Jeśli chcemy postawić na takie rozwiązania, warto upewnić się, że budynek jest dobrze ocieplony. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, w których chcemy utrzymywać stałą temperaturę przez cały czas.
Jakie ogrzewanie do biura wybrać?
Każdy z wymienionych powyżej produktów ma swoje niewątpliwe zalety. Jeśli chcemy wprowadzić wydajne i ekologiczne rozwiązanie, warto postawić na ogrzewanie elektryczne (grzejniki lub folie pod podłogą). Jeżeli zależy nam na cięciu kosztów oraz równocześnie zapewnieniu komfortu grzewczego, lepsze będą tradycyjne systemy konwekcyjne z kotłem C.O. W pomieszczeniach ogrzewanych okazjonalnie wystarczają natomiast małe, przenośne grzejniki.
Warto dokładnie poznać możliwości i znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji, aby zapewnić idealne warunki do wykonywania wszystkich obowiązków.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej o energooszczędnych systemach grzewczych? Odwiedź stronę Econovli.pl i poznaj opinie doświadczonych ekspertów z branży.