Kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem wiosny, jest to także okres szczególnie ważny w pielęgnacji ogrodu. Prace wykonane w kwietniu wpłyną na to jak nasz zielony zakątek będzie się prezentował w kolejnych miesiącach. Korzystając z dobrej aury wiele rzeczy można wykonać znacznie wcześniej. W kwietniu powinniśmy już wykonywać ostatnie pozimowe porządki. To czas na wygrabienie wszystkich pozostałości po zimie i przygotowania gleby.
Przycinamy drzewka
W kwietniu powinniśmy już kończyć przycinanie drzewek i krzewów. Należy usunąć wszystkie zeschnięte gałęzie i te, które wykazują objawy choroby. Drzewka, które mają przemarznięcia w okolicach szyjki korzeniowej trzeba usunąć. W tym miesiącu powinno się przyciąć drzewka wrażliwe na uszkodzenia powodowane przez mróz. Do takich drzewek zaliczymy np. śliwę, morelę, brzoskwinię czy też nektarynę. To również czas na przycinanie winorośli. Z tym zabiegiem nie można zwlekać zbyt długo, bo już pod koniec miesiąca cięcie doprowadzi do silnego wycieku soków z ran bardzo osłabi całą roślinę. Jeśli planujemy szczepienie drzewek, to na to także mija czas w kwietniu. Przycinamy również krzewy, które już zakwitły, dzięki temu pobudzimy roślinę do wytworzenia nowych pędów.
Czas na sadzenie i wysiewanie
Kwiecień dla każdego amatora prac w ogrodzie jest miesiącem sadzenia i wysiewu roślin. Warto wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Glebę należy spulchnić i nawieźć, warto użyć długo działających nawozów naturalnych wykonanych ze sproszkowanych skał. Rozkładamy kompost, który mieszamy z glebą. Do odpowiednio przygotowanej ziemi można sadzić już nowe drzewka i krzewy. W tym miesiącu możemy także sadzić do gruntu drzewka z odkrytym korzeniem, będące jeszcze w stanie bezlistnym. W trakcie sadzenia dobrym rozwiązaniem będzie użycie szczepionki mikoryzowej dla drzew owocowych. Prostym zabiegiem wzmocnimy system korzeniowy drzewek. Dzięki czemu łatwiej będą pobierać składniki pokarmowe, a drzewka będą znacznie silniejsze i będą mocniej owocowały. Zastosowanie szczepionki sprawi, że roślina będzie potrzebowała mniej nawozu.
Kwiecień to także odpowiedni czas na posadzenie roślin w pojemnikach i roślin balotowanych oraz cebulowych i bulwiastych. Z końcem miesiąca można już sadzić m. in. mieczyki i dalie. Do gruntu powinny trafić także bratki i niezapominajki. Kwiecień to też okres na przesadzanie bylin.
W pierwszej połowie miesiąca można już wysiewać groch, bób, szpinak, rzodkiewkę czy szczypiorek. W drugiej połowie kwietnia wysiewamy z kolei por czy też buraki. Pod koniec miesiąca przychodzi pora na szczaw, cykorię, a także brokuły. Jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne, to w kwietniu mamy czas wysiewu smagliczki, chabrów, maków czy też ozdobnych słoneczników i wszystkich innych, które nie tolerują przymrozków. Jest to też dobry czas na posianie roślin pnących takich jak groszek pachnący, gryka czy powoje.
Trzeba zadbać o ochronę przed szkodnikami
Kwiecień to miesiąc kiedy warto przejrzeć rośliny w ogrodzie pod kątem występowania szkodników i chorób. Warto zacząć od trawnika, na którym może pojawić się biały nalot, będący w rzeczywistości grzybem - pleśnią śniegową. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie staranne wygrabienie filcu, a następnie napowietrzenie gleby poprzez nakłucia, dzięki czemu zbite podłoże rozluźni się i będzie bardziej przepuszczalne.
W kwietniu dobrze jest też zrobić pierwsze opryski na drzewach i krzewach. Najlepszym momentem będzie czas kiedy pączki zaczynają pękać. W tym okresie szczególną uwagę należy poświęcić na profilaktykę w zwalczaniu pasożytów żerujących na jabłoniach, w tym kwieciakowi jabłkowcowi oraz parchom i mączniakom. Należy wykonać profilaktyczne opryski, które zapobiegną rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.
|
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target - producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu. |