Biopreparaty wspomagają działanie domowej oczyszczalni ścieków. Regularne stosowanie płynów lub proszków zawierających bakterie, skutecznie radzi sobie z nieczystościami. Jakie biopreparaty sprawdzą się w oczyszczalni przydomowej?
Działanie oczyszczalni przydomowej
Oczyszczalnia przydomowa jest ekonomicznym rozwiązaniem, często stosowanym przez właścicieli domków jednorodzinnych. Nie wymaga obsługi i jest tania w eksploatacji, ale do jej wad należy dość wysoka cena instalacji. Poniesiony koszt zwraca się wraz z upływem czasu, kiedy nie musimy płacić za wywóz nieczystości.
Stosowanie biopreparatów w tego rodzaju oczyszczalni przyspiesza upłynnienie materii organicznej, a tym samym wspomaga procesy rozkładu ścieków.
Regularne udrażnianie drenaży i odpływów niweluje nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się z odpływów kanalizacyjnych, np. z umywalki lub toalety. W stosowaniu biopreparatów kluczowa jest systematyczność, ponieważ produkty czyszczące i chemiczne, które są stosowane do sprzątania, mogą neutralizować system bakteryjny.
Preparaty do oczyszczalni- zalety
Biopreparaty są powszechnie stosowane w celu zabezpieczenia przydomowej oczyszczalni przed zapchaniem nieczystościami. Poza udrażnianiem rur, których mechaniczne przepychanie jest bardzo drogie, biopreparaty do oczyszczalni przydomowych pełnią funkcję:
- Neutralizującą - usuwają nieprzyjemne zapachy i dobrze radzą sobie z nawet najbardziej dokuczliwymi odorami. Oczyszczalnia przydomowa, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się zwykle przy domu lub w ogrodzie, więc skuteczna neutralizacja zapachów jest niezbędna.
- Redukującą - biopreparaty do oczyszczalni przydomowych redukują objętość ścieków, a tym samym przyczyniają się do rzadszego opróżniania zbiornika z nieczystościami. Wiąże się to z niższymi kosztami eksploatacji. Odpowiedni preparat np. CPL-50-G dobrze radzi sobie z tłuszczami i produktami organicznymi, które odkładają się w odpływach. Regularne stosowanie zapobiega powstawaniu zatorów.
Biopreparaty są niezbędne w procesie uruchomienia nowej oczyszczalni lub ponownego włączenia nieczynnej. Zastosowanie biopreparatu zwiększa skuteczność do namnażania bakterii i reaktorów biologicznych oraz podwyższa sprawność i wydajność przydomowej oczyszczalni ścieków.
Rodzaje preparatów
Na rynku jest dostępnych wiele biopreparatów do różnego rodzaju oczyszczalni ścieków. Niektóre służą do uruchomienia oczyszczalni i tworzą bakteryjny ekosystem, a inne są przeznaczone do udrażniania i wspomagania działania oczyszczalni. Biopreparaty dostępne na rynku są dostępne w formie:
- Tabletek
- Proszków
- Płynów
- Saszetek
Wybór formy biopreparatu nie ma aż takiego znaczenia. Bardziej liczy się jakość produktu, czyli zawartość bakterii. Poszczególne produkty mogą mieć podobny skład, ale nie muszą mieć takiego samego zastosowania, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Ilość produktu, którego trzeba użyć ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania biopreparatu. Zbyt mała ilość proszku lub płynu nie poradzi sobie z upłynnieniem materii organicznej.
Biopreaparaty są sprzedawane w opakowaniach, które nadają się do recyklingu. Ponowne użycie pozostałości po produkcie jest ekologiczne i chroni środowisko przed odpadami.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.biozym.pl/