Jak oświetlić strefę dzienną?

Informacje...

31-03-2020  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Na ile źródeł światła zdecydować się w otwartej przestrzeni dziennej, jak rozplanować oświetlenie i jakie lampy wybrać radzi architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

W strefie dziennej spędzamy najwięcej czasu. To w niej spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, gotujemy posiłki i je jemy, wypoczywamy, czytamy, oglądamy telewizję, a nieraz i pracujemy. Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego światła. Dlatego należy zaplanować trzy systemy oświetlenia: ogólne, punktowe i dekoracyjne, tak żeby w zależności od potrzeb i sytuacji móc regulować jego intensywność. Światło ogólne umieszcza się na suficie w każdej z części funkcjonalnych pomieszczenia – w kuchennej są to zazwyczaj rozmieszczone w regularnych odstępach spoty lub reflektorki. Nieraz instaluje się je też w pozostałych strefach, ale tam można też lampy sufitowe – jedną, powieszoną centralnie  w części wypoczynkowej, a drugą albo i dwie, a nawet trzy, na stołem jadalnym i ewentualnie nad wyspą czy barkiem.

Koniecznym uzupełnieniem jest oświetlenie punktowe – idealne do czytania czy pracy przy komputerze. Zapewnią je umieszczone przy fotelach, sofach i na stolikach czy biurkach lampy stojące, które emitują światło jasne, dość mocne, nakierowane w wybrane miejsce.

O oświetleniu punktowym nie można zapomnieć też w aneksie kuchennym. Jeśli są górne szafki, trzeba zainstalować pod nimi punkty świetlne, które zapewnią optymalne i bezpieczne warunki do pracy na blacie roboczym.

Bardzo ważne jest również przyćmione światło dekoracyjne, służące do zaakcentowania walorów architektonicznych pomieszczenia lub podkreślenia wybranych elementów wystroju. Pozwoli wydobyć z mroku wiszące na ścianach obrazy, stworzy efektowne odbicia i wymodeluje przestrzeń, a przede wszystkim zbuduje nastrojowy, sprzyjający relaksowi klimat. Takie światło zapewnią kinkiety i lampy stołowe. 

Jednak nie tylko samo światło ma nieocenione zalety. Równie istotną rolę odgrywają oprawy oświetleniowe. Dlatego należy dobrać je szczególnie starannie. I tu pojawia się pytanie, czy lampy powinny być jednakowe. Według mnie, nie. Ja nie jestem zwolenniczką kompletów. Wolę zestawiać lampy o różnych formach i barwach oraz zrobione z wielu materiałów. Takie oświetlenie wygląda po prostu ciekawiej i staje się ważną dekoracją wnętrza, która przyciąga wzrok, urozmaica prostotę nowoczesnego wystroju i nierzadko decyduje o jego urodzie. Zresztą, to rozwiązanie jest teraz bardzo modne. Natomiast osobom, które nie mają doświadczenia projektowego i obawiają się popełnić kosztowny błąd, polecam oferowane przez producentów linie wzornicze. Składają się one z lamp spójnych pod względem stylu, ale różniących się kształtem i wielkością. Wybierając spośród nich, mamy gwarancję, że będą idealnie do siebie pasować.

Na zdjęciach projekty oświetlenia stref dziennych, autorstwa Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej z Pracowni Architektonicznej MGN

Foto 1. Yassen Hristov
Zadaniem białych spotów jest dobre oświetlenie wnętrza, a nie konkurowanie z efektownymi, szklanymi kloszami wiszących lamp, które zainstalowano nad stołem.
Jeśli ich światło wyda się biesiadnikom zbyt mocne, mogą włączyć tworzącą nastrój lampę podłogową. Wszystkie te źródła światła nie pochodzą z tego samego kompletu, podobnie jak metalowe lampy nad barkiem. Różnią się nie tylko formami, ale też barwami i materiałami. I świetnie razem wyglądają!

W kącie wypoczynkowym wisi wieloramienny żyrandol – nowoczesna wersja pałacowych wzorów, a nad połączoną ze stolikiem wyspą kuchenną są trzy lampy ze szklanymi kloszami o różnych, geometrycznych kształtach. Ich zadaniem jest nie tylko dobrze oświetlać blat roboczy, ale i zdobić wnętrze. I z tego zadania wywiązują się znakomicie.

Barwy lamp powtarzają biało-czarną kolorystykę wystroju wnętrza. Taka konsekwencja to jeden ze składników przepisu na udaną aranżację.

Do czytania lampa podłogowa, do odpoczynku kinkiety, do jedzenia lampy sufitowe nad stołem, a do sprzątania – zainstalowane w suficie spoty. Tutaj zadbano, aby do każdej czynności było odpowiednie światło. Chociaż oprawy pochodzą z różnych linii wzorniczych, wyglądają jak komplet. To zasługa ich prostych, geometrycznych form i spójnej kolorystyki.

Lampa o efektownej, przyciągającej wzrok formie może być istotną dekoracją wnętrza – tak właśnie stało się w tym oszczędnie urządzonym wnętrzu.

W tej nowoczesnej strefie dziennej wszystkie lampy, utrzymane w stylu industrialnym, pochodzą z jednej linii wzorniczej. Część wypoczynkową i kuchenną oświetlają reflektorki o regulowanym kącie padania światła, a jadalną – lampa o linearnym kształcie. W kącie wypoczynkowym jest jeszcze lampa podłogowa, dająca łagodnie rozproszone światło, idealne do oglądania telewizji czy odpoczynku.

Spoty na suficie, oświetlenie podszafkowe, lampy nad stołem jadalnym, lampa podłogowa przy fotelu – tu zastosowano tyle źródeł światła, że można w zależności od potrzeb oświetlić całe wnętrze albo tylko poszczególne strefy. Oprawy mają inne formy i kolory, ale łączy je prosty, nowoczesny design.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com