Powstałą w 2001 roku pracownię graficzną Mamastudio tworzy grupa zaprzyjaźnionych grafików-projektantów: Magda Ponagajbo, Michał Pawlik, Marcin Rene Wawrzkiewicz i Kamil Bohdanowicz. Zaczynali od drobnych zamówień, takich jak plakaty i ulotki imprez klubowych, a sami reklamowali się hasłem ‘Support your local designer’. Obecnie zajmują się już kompleksową obsługą dużych firm i instytucji kulturalnych. W pracowni powstały projekty grafiki, animacji czy identyfikacji wizualnej m.in. dla firmy odzieżowej House, Empiku, Jazz Radio, Agory, miesięcznika „A4”, TVP Kultura, Biura Informacji Turystycznej m.st. Warszawy czy Instytutu Literackiego. Studio realizuje także projekty artystyczne: w ramach Sezonu Polskiego we Francji stworzyli instalację Bar Mleczny (2004), a w 2007 roku ich pracę Piątek czernastego można było oglądać w warszawskiej Galerii Witryna przy pl. Konstytucji. Zajmuje się także animacją kulturalną podczas dorocznych otwartych pikników Miasto Żoliborz organizowanych na warszawskiej Kępie Potockiej.
http://www.mamastudio.pl
SPIS TREŚCI
Przekrój – na marginesie architektury
Auroville 40 lat później – co nowego w idealnym mieście, społecznym i architektonicznym eksperymencie lat 60.
Polski dom na wodzie – nad polskimi rzekami i jeziorami powstaną obiekty posadowione na betonowych pontonach
„Architektura” w GrandFront – okładka „A-m” wyróżniona w szóstej edycji konkursu Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku
IKEA buduje – prefabrykowane domy produkowane przez znaną szwedzką firmę
INFORUM — rozmowa, informacja, krytyka
Kalendarium
Wydarzenia architektoniczne w kraju i na świecie
W jak Warszawa
W jak Warszawa to nietypowy przewodnik – składa się z wypowiedzi artystów, architektów i teoretyków miasta z całego świata, którzy nigdy w Warszawie nie byli lub znają ją tylko przelotnie.
Cygańskie kolaże
Kuriozalna architektura romskich pałaców budzi zainteresowanie i skrajne emocje – niedawno ukazał się pierwszy poświęcony jej album. D.O.M.E.K.
Właśnie ukazała się książka dla dzieci, która jest podróżą przez świat współczesnej architektury
W Królestwie Grzmiącego Smoka
Bhutan – kraj niezwykłych krajobrazów i wyjątkowej architektury, gdzie polityka zagospodarowania przestrzennego opiera się na restrykcyjnych zarządzeniach królewskich.
Ze świdermajerem w tle
Wystawa-portret podwarszawskiej drewnianej architektury i jej mieszkańców.
Spojrzenie turysty
Recenzja książki Spojrzenie turysty Johna Urry’ego, brytyjskiego socjologa zajmującego się problemami współczesnej turystyki.
Fenomen Arosy
Wystawa poświęcona szwajcarskiej Arosie - położonemu wysoko w Alpach modernistycznemu kurortowi, jego architekturze i kulturze materialnej
Stalowa Wola – szlakiem architektury
Wystawa zorganizowana z okazji 70-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego najważniejszym ośrodkiem była Stalowa Wola i jej zakłady hutniczo-mechaniczne.
BB5
Biennale sztuki w Berlinie odbywa się już po raz piąty. Po raz kolejny jego bohaterem jest nie tylko sztuka współczesna lecz również przestrzeń miejska, sam Berlin.
FELIETON: Magdalena Tulli – Potencjał skandalu
Jakkolwiek może nam się to nie podobać, architektura ma wierzch i spód. Mówiąc bardziej brutalnie, ma ona skórę i trzewia. Przyjemnie jest obcować z mniej albo bardziej gładkim wierzchem i nie wnikać w to, co kryje się pod spodem. Trzewia, jak to trzewia, rzadko ukazują się naszym oczom, a kiedy już wylezą na wierzch, to zawsze wiadomo, że stało się coś strasznego. (...)
PEJZAŻE
7 x7 cudów Polski. Wakacyjny przewodnik po architekturze
PREZENTACJE
Platinium Business Park w Warszawie
(autorzy: JEMS Architekci sp. z o.o., architekci Andrzej Sidorowicz, Marcin Sadowski)
Budynek biurowy w Krakowskim Parku Technologicznym
(autorzy: IQ Group Consortium: nsMoonStudio sp. z o.o., Wizja sp. z o.o., projektanci Agnieszka Szultk, Piotr Nawara, architekt Stanisław Deńko)
Budynek biurowy Ka5 w Gdańsku
(autorzy: PPW FORT – Gdańsk, architekci Wojciech Targowski, Piotr mazur, Antoni Taraszkiewicz)
WNĘTRZA
Mozaika czterech żywiołów
Restauracja Mosaica w Poznaniu w budynku Andersia Tower
(autorzy: Toya Design, architekci Anna Sędecka, Magdalena Dzioba, Tomasz Wojtkowiak)
WZORNIK - nowości dla projektantów wnętrz
Targi w Mediolanie Salone del Mobile 2008
Drzwi i okucia
KOLUMNY STUDENCKIE
Dyplom Roku 2008
Wakacyjne warsztaty OSSA
TECHNIKA
Architektura poprzez technikę. Mobilny pawilon sztuki Chanel
(autorzy: Zaha Hadid Architects)
Praktyczne adresy – dane teleadresowe firm branżowych i podwykonawców biorących udział w projektowaniu i realizacji prezentowanych obiektów
Przybornik – nowe produkty i technologie dla architektów
NA RYNKU
UDZIAŁ WZIĘLI
Biogramy autorów realizacji prezentowanych w numerze 6/2008 oraz autorów grafiki okładki 6/2008
Projekt okładki: mamastudio
Opieka artystyczna: Jerzy Porębski