Oddaj serce kuchni - pomysły na aranżację kącika kuchennego

Porady i informacje...

24-01-2020  Autor: STEGU   Źródło: STEGU   Kategoria: Porady, produkty, technologie

„Przez żołądek do serca” – wiele historii miłosnych właśnie tak się zaczęło. Ale to nie jedyny powód, który przemawia za poświęceniem większej uwagi urządzaniu kuchennego wnętrza. Pięknie zaaranżowana przestrzeń sprawia, że poranna kawa wydaje się smakować lepiej, a gotowanie i przygotowywanie potraw jest dużo przyjemniejsze. Dlatego warto zaznajomić się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i inspiracjami. Kluczem do sukcesu może okazać się cegła, która bądź co bądź, niejedno ma imię.

Płytki cegłopodobne to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. W kuchni to absolutny hit! Na ich korzyść przemawia bogactwo faktur i kolorów. Wszędzie, gdzie się pojawią budzą zachwyt, a przy tym jeszcze są trwałe i funkcjonalne. Mogą być motywem przewodnim lub stanowić przeciwwagę dla mebli. Co więcej sprawdzą się zarówno na całej powierzchni ściany, jak i jej fragmencie, na przykład jako wypełnienie przestrzeni między blatem a zawieszonymi nad nim szafkami.

Jaką cegiełkę wybrać? Naturalnie możemy postawić na ponadczasową czerwoną klasykę, np. Monsanto w systemie z szarą fugą, najpełniej oddającą autentyczny urok cegły. Czerwona barwa ociepli wnętrze i stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Z czym ją łączyć? Takie cegiełki świetnie prezentują się w zestawieniu z innymi materiałami jak np. beton czy metal, stwarzając tym samym ogromne możliwości w zakresie aranżacji kuchni bez względu na styl, w jakim zdecydujemy się ją urządzić. To świetne tło dla białych, śmietankowych, czerwonych, szarych oraz czarnych mebli, świetne dopełnienie drewnianych blatów i dodatków. A jeśli nie czerwona cegła to jaka?
 
Biały uniwersalizm

Biel to od wielu sezonów numer jeden w przestrzeniach kuchennych. Płytka cegłopodobna w tym kolorze rozjaśni i powiększy optycznie wnętrze, nadając mu pożądanej nietuzinkowości. Takie możliwości otwiera przed nami płytka Loft, dostępna także w kolorze czerwonym. Jej nienachalny design, zawdzięczany miękko zaokrąglonym brzegom sprawdzi się w każdym stylu. To idealna propozycja szczególnie dla pomieszczeń o niewielkim metrażu, słabo doświetlonych, jak i tych łączących kilka funkcji, w których zależy nam na wizualnym wyznaczeniu stref. Jeśli remont planujemy przeprowadzić samodzielnie, ułatwią nam go płytki z gotową fugą Parma 1 white. 

Biel wprowadza do wnętrz świeżość, ale w nadmiarze także sterylność. Jeśli zatem decydujemy się na nią w kuchni warto sięgnąć po różne faktury albo materiały. Struktura płytek zapobiegnie wrażeniu monotonii i „szpitalnemu” efektowi. Ważną rolę w takiej aranżacji odegrają także dodatki, np. podkładki, kuchenne sprzęty czy dekoracje okien. Dobierając je miejmy na uwadze, że jest to kolor neutralny i bezpieczny, możemy go w zasadzie dowolnie łączyć z innymi barwami. Jak podpowiada Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Stegu, biała płytka uwielbia kontrasty. Co więcej, świetnie czuje się w towarzystwie szkła i metalicznych detali. Na jej tle bardzo gustownie wypadają również połyskujące fronty. Ważny element wystroju w takich wnętrzach stanowią także oryginalne dodatki, np. lampy wieszane nad wyspą kuchenną lub stołem. Jeśli zastosujemy fugę utrzymaną w ciemnych tonach, wówczas nadamy wnętrzu bardziej wyrazistego charakteru.

Co warte podkreślenia, urok białej cegły nie musi być surowy, wręcz przeciwnie. Wystarczy zestawić ją z drewnem i już mamy przepis na piękne wnętrze w dobrym stylu. Tego typu aranżacje najlepiej prezentują się w otoczeniu dodatków w kolorach ziemi, np. beże i brązy, zielenie czy szarości.
 
Szara elegancja

Równie popularne jak białe, stały się także szare kuchnie. I nie chodzi tu wyłącznie o fronty szafek. Szarość gości często również na ścianach. Dobrze prezentuje się tak i na całych powierzchniach, jak i fragmencie nad blatem. Płytki cegłopodobne świetnie wpisują się w ten trend, wprowadzając do wnętrza elegancję i przyjemne dla oka wyrafinowanie. Podobnie jak w przypadku białych kuchni, planując samodzielny remont warto zwrócić uwagę na płytki dostępne w systemie z gotową fugą, np. Boston – do złudzenia przypominające naturalną cegłę i występujące aż w trzech odcieniach szarości: moonlight, grey oraz graphite. Ciekawym rozwiązaniem mogą być cienkie, podłużne płytki połączone w panel, takie jak Metro. Ich wyrazista struktura i kolorystyka podkreśli charakter wnętrza, nadając mu loftowego sznytu.

Każda tonacja cegiełki stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych. W zależności od tego, z czym ją połączymy kuchnia może nabrać delikatności, wyrazistości, a nawet przysłowiowego pazura. Tak wykończone ściany możemy zestawić z ciemnymi meblami i wprowadzić do kuchni mistyczność bądź pokusić się o bardziej standardowe rozwiązanie i skontrastować płytki z jasnymi szafkami. W obu przypadkach takie wnętrze z pewności zrobi wrażenie.

– Do szarego koloru ścian świetnie pasują białe meble, stalowe wykończenia, szare obicia kanapy i foteli. By wystrój był bardziej przytulny szarą płytkę cegłopodobną możemy zestawić z drewnem – blatem czy innymi dodatkami, takimi jak np. deska do krojenia, blok na noże – mówi nasz ekspert z firmy Stegu. Kuchnia, w której pierwsze skrzypce gra szarość ciekawie prezentuje się w towarzystwie dodatków w kolorze zielonym, żółtym, błękitnym i różowym. Takie zestawienie ożywi wnętrze, natomiast jeśli zależy nam na eleganckim i klasycznym efekcie, postawmy na biel, beż lub brąz.

Rozwiązań do urządzenia kuchni jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale i pomysłowości. Paleta barw i faktur płytek cegłopodobnych daje nam duże pole do popisu w kwestiach aranżacji. Tak, jak i dobrze jest eksperymentować z tworzeniem potraw, tak i dobrze jest użyć wyobraźni w kreowaniu wystroju. – Pamiętajmy jednak, że jest to pomieszczenie, w którym dużo się dzieje. Gotowanie, smażenie i wszechobecna para wodna wystawiają ściany na próbę. Przy stale utrzymującej się wysokiej wilgotności powietrza płytki gipsowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia szybą. Tafla szkła przyda się także przy płytkach betonowych, w miejscu najbardziej podatnym na zabrudzenia takim jak przestrzeń nad kuchenką. Jednak bez względu na to, który rodzaj cegiełek wybierzemy, pamiętajmy o ich impregnacji. Zabieg ten nie tylko zapewni dodatkowe zabezpieczenie, lecz także przedłuży żywotność i odporność płytek – kończy Robert Szybiak.

Płytka cegłopodobna Stegu – Parma 1 white w systemie z gotową fugą| Fot. Stegu

Płytka cegłopodobna Stegu – Parma 1 white

Płytka cegłopodobna Stegu – Parma 1 white

Płytka cegłopodobna Metro

Płytka cegłopodobna Stegu – Boston graphite



www.stegu.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com