Europejski Instytut Miedzi ogłosił wyniki międzynarodowego konkursu „Copper and the Home 2018”. Wśród nagrodzonych designerów znalazły się trzy osoby z Polski. Paulina Krystyna Sobczyk zdobyła wyróżnienie specjalne w kategorii „Architekci i projektanci” za koncept „Balance”, a w kategorii „Studenci” Magdalena Zawiązalec i Bartosz Brylewski, autorzy projektu „Copper knife”.
W tegorocznej edycji konkursu jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa, m.in. architekt Massimo Curzi, projektant Matteo Ragni oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli, oceniło ponad 250 projektów z całego świata.
Nagrodę główną za pierwsze miejsce w kategorii „Architekci i projektanci” otrzymał Cornelius Comanns z Niemiec za projekt „Kink”. W kategorii studenckiej zwyciężyli młodzi adepci sztuki designu z Włoch - Claudia Ragnelli i Valeria De Angelis, autorzy pracy zatytułowanej „Cu Vietato non toccare”.
Wśród laureatów znalazły się również trzy osoby z Polski. Paulina Krystyna Sobczyk zdobyła wyróżnienie specjalne w kategorii „Architekci i projektanci” za koncept „Balance”, a Magdalena Zawiązalec i Bartosz Brylewski, autorzy projektu „Copper knife”, otrzymali wyróżnienie w kategorii „Studenci”.
‒ Konkurs „Copper nad the Home” przyciąga uwagę coraz większej liczby designerów z całego świata. Cieszymy się, że udaje się nam zachęcać coraz szersze grono osób do wykorzystania niezwykłych właściwości miedzi w codziennym życiu. Dzięki nim metal ten jest szeroko stosowany nie tylko w urządzeniach technicznych jako przewodnik elektryczności czy w transporcie, ale także w architekturze, aranżacji wnętrz i designie – komentuje Michał Ramczykowski, Prezes Zarządu Europejskiego Instytutu Miedzi.
Celem konkursu „Copper and the Home 2018”, jak w każdej poprzedniej edycji, było wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. W tegorocznej edycji mogły uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r. Zgłoszenia przyjmowane były w dwóch kategoriach: profesjonalnej (w której mogli uczestniczyć młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie - indywidualnie lub grupowo - oraz doktoranci działający w tych dziedzinach) oraz studenckiej (przeznaczonej dla uczniów szkół wyższych - indywidualnie lub grupowo - uczęszczających na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcących się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni oraz absolwentów studiów magisterskich lub równoważnych). Tradycyjnie zadaniem uczestników było zaprojektowanie funkcjonalnego przedmiotu codziennego użytku z miedzi lub jej stopów, np. mosiądzu, brązu czy miedzioniklu.
W zakończonej edycji konkursu „Copper and the Home” główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości.
Organizatorem konkursu „Copper and the Home”, jest Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi.
Europejski Instytut Miedzi (EIM) www.instytutmiedzi.pl działa w ramach światowej organizacji International Copper Association, w ramach globalnej sieci Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska czy medycyna. Działalność Instytutu oparta jest na przekonaniu, że miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia człowieka oraz środowiska, poprzez m.in. istotny wpływ na transformację energetyczną oraz ograniczenia zmian klimatu.