Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak stworzyć ogród zimowy?

Porady i informacje...

2019-02-04  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Ogrody zimowe wracają do łask – nie są już tylko przechowalnią dla roślin, ale miejscem wypoczynku w otoczeniu natury, którym możemy cieszyć się przez cały rok. O czym warto pamiętać planując budowę ogrodu zimowego?

Według fachowej terminologii ogród zimowy to budynek kubaturowy i nie powinien być mylony z oranżerią, czy nawet werandą, jednak powszechnie nazwy te używane są zamiennie. W 2017 roku w prawie budowlanym pojawiły się zmiany ułatwiające realizacje tego typu projektów – budowa konstrukcji do 35 metrów kwadratowych nie wymaga żadnego zezwolenia, wystarczy zgłosić ją do starostwa lub urzędu gminy.

Dostęp do światła

Wybierając miejsce dla ogrodu zimowego warto zwrócić uwagę na usytuowanie względem strony świata – wybierzmy miejsce dobrze nasłonecznione, tak aby zimą rośliny miały dostęp do światła. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że latem oszklone pomieszczenie może bardzo mocno się nagrzać – dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego szkła, zwrócenie uwagi na termoizolację i mikrowentylację. – Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych przeszkleń są listwy mikrowentylacyjne wykonane z anodowanego aluminium, które montuje się w ramie drzwi tarasowych. Dzięki temu pomieszczenie może być wentylowane np. w nocy lub w ciągu dnia podczas naszej nieobecności. Wysunięta listwa sprawia, że powietrze dostaje się do pomieszczenia, drzwi nadal są zabezpieczone (możliwa klasa RC2), a dodatkowo do środka nie wlatują owady – tłumaczy Piotr Kosmowski z GU Polska.

Szklana konstrukcja

Najprostszym rozwiązaniem przy budowie ogrodu zimowego jest postawienie go w przy domu. Najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu zabudowanie tarasu. Nie musimy jednak stawiać ścian szklanych, które nie są mobilne. Jeśli chcemy mieć możliwość otwarcia ogrodu zimowego latem, zdecydujmy się na duże drzwi tarasowe - Najbardziej popularnym rodzajem drzwi tarasowych są drzwi podnoszono-przesuwne. Dają one mnóstwo możliwości, szczególnie w kwestii wielkości przeszklenia. Drzwi w takiej wersji mogą mieć nawet do 20 m długości i 3,35 m wysokości – mówi Piotr Kosmowski. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi zimą będą spełniać funkcję ścian, a latem można je po prostu otworzyć. – Istnieje również możliwość montażu  2 drzwi tarasowych HS w schemacie kątowym, dzięki któremu będziemy mogli otwierać nawet narożniki. Takie rozwiązanie pozwala połączyć wnętrze domu z jego otoczeniem, wygodnie tworząc przenikające się światy, pozwalając przy tym doświadczyć bliskości otaczającej przyrody – mówi  Piotr Kosmowski.

Nowoczesne drzwi tarasowe zapewniają też dużą funkcjonalność i wygodę. Możemy je wyposażyć w automatyczne napędy i zdalnie sterować przeszkleniami. – Zdalne sterowanie jest możliwe dzięki napędowi HS ePOWER – dzięki niemu drzwi możemy otwierać i zamykać będąc nawet na drugim końcu świata, za pomocą telefonu komórkowego – tłumaczy Piotr Kosmowski.

Pielęgnacja roślin

Tego typu innowacyjne rozwiązania świetnie sprawdzają się np. podczas naszej nieobecności. Dzięki nim możemy wietrzyć ogród zimowy, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu. To bardzo ważne dla roślin, choć oczywiście podstawą jest podlewanie – które również można już zaplanować za pomocą automatycznych systemów. Pamiętajmy, że rośliny do ogrodu zimowego musimy wybierać w zależności od rodzaju konstrukcji, jej naświetlenia i temperatury. W miejscach mocno nasłonecznionych o stałej temperaturze przez cały rok dobrze sprawdzą się fikusy, oleandry, storczyki, ale też rośliny egzotyczne, np. różnego rodzaju palmy. W chłodniejszych ogrodach, w których zimą temperatura wynosi około 10 stopni  warto postawić na bluszcze, azalie, czy kamelie.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro