Gładzie w roli głównej – co trzeba o nich wiedzieć?

Porady i informacje...

28-01-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Malowanie, wyklejanie naklejkami czy fototapetą – każda z tych technik zdobienia ścian wymaga przygotowania gładkiego podłoża dla uzyskania estetycznego efektu. Także modne w ostatnich latach dekorowanie światłem wymaga idealnie równych powierzchni. Te wykończone tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi czy gipsowymi nie zawsze spełniają oczekiwania inwestorów odnośnie gładkości. W takim przypadku konieczne jest wykonanie gładzi, których oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Co warto o nich wiedzieć?

Gładź, bez względu na rodzaj, ma jedno podstawowe przeznaczenie – służy przede wszystkim do wygładzania niewielkich nierówności ścian i sufitów lub jako warstwa wykończeniowa chropowatych tynków czy przed malowaniem czy tapetowaniem. Dzięki zastosowaniu gładzi - duża, doskonale widoczna powierzchnia staje się perfekcyjnym tłem dla wyposażenia wnętrz – od elementów dekoracyjnych przez meble po oświetlenie – wydobywając z nich to, co najlepsze. Żeby uzyskać idealny efekt, trzeba jednak wybrać odpowiedni materiał. Produkty dostępne obecnie na rynku różnią się między sobą wieloma parametrami, decydującymi o ich właściwościach. Gipsowe, polimerowe, wapienne… rynek oferuje nam dziś szeroki wybór w zakresie gładzi.

Gładź z tradycjami

Gładź gipsowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z wykorzystaniem drobno zmielonego gipsu. Sprzedawana jest w postaci suchej mieszanki, którą należy rozrobić z odpowiednią, wskazaną przez producenta na opakowaniu, ilością wody. W ten sposób uzyskuje się plastyczną masę, którą nanosi się na ściany za pomocą pacy lub natryskuje przy użyciu agregatu do nakładania gładzi, w przypadku odpowiednio dużych powierzchni do wygładzenia. Ułożoną gładź po wyschnięciu zazwyczaj trzeba przeszlifować. – Gładzie gipsowe stanowią bardzo dobre podłoże pod powłoki malarskie – mówi Tomasz Dzierwa z firmy Baumit. – Musimy jednak pamiętać, że są materiałem chłonnym, dlatego nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach narażonych na ciągłe zawilgocenie oraz kondensację pary wodnej, takich jak łazienki, pralnie czy suszarnie – mogą się tam oddzielać od podłoża i pękać. Warto mieć również na uwadze, że gips powoduje korozję stali, dlatego przy użyciu produktów na bazie tego spoiwa wszystkie elementy stalowe jak ościeżnice, kątowniki czy barierki, trzeba wcześniej zabezpieczyć przed korozją.

Polimerowa moc

W sprzedaży znaleźć można również gotowe do użycia gładzie polimerowe, sprzedawane w poręcznych wiaderkach. Są one produkowane na bazie drobno zmielonych wypełniaczy naturalnych jak np. mączka dolomitowa, a rolę spoiwa przejmuje tu polimer w postaci wodnej dyspersji. Jak wyjaśnia Tomasz Dzierwa: gładzie gotowe pozwalają na natychmiastowe zastosowanie, nie wymagają rozrabiania z wodą i gwarantują jednakową konsystencję, istotnie podnosząc szybkość i komfort prac wykończeniowych lub remontowych. Z uwagi na zastosowane spoiwo gładzie polimerowe uzyskują swoje parametry i właściwości użytkowe w wyniku wysychania, a nie wiązania jak ma to miejsce w innych przypadkach. To także skuteczny sposób na zminimalizowanie strat materiałowych. Prace możemy bowiem przerwać w dowolnym momencie, a resztę produktu zamknąć szczelnie w wiadrze, by wykorzystać go w późniejszym terminie. Z kolei przy zastosowaniu maszynowym dodatkową zaletą gładzi polimerowych jest to, że masa nie wiąże w wężu, co pozwala ograniczyć straty materiałowe i zwiększa komfort pracy. Na ich korzyść przemawia także większa przyczepność do podłoża. Są też bardziej elastyczne, a tym samym mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Gładzie polimerowe, podobnie jak gipsowe, po wyschnięciu wymagają przeszlifowania.

Kurs na zdrowie

Aktualne trendy zorientowane na energooszczędność i ochronę środowiska, a także styl życia, w którym coraz istotniejszą rolę odgrywa zdrowe mieszkanie sprawiają, że większym zainteresowaniem wśród inwestorów, architektów i wykonawców cieszą się tynki i gładzie wapienne z funkcją regulacji klimatu Baumit Klima (Zdrowe mieszkanie, https://healthyliving.baumit.com/pl/) - Dzięki wysokiej zdolności do dyfuzji pary wodnej produkty na bazie tego naturalnego spoiwa pomagają utrzymać odpowiednią, stałą wilgotność w pomieszczeniach. Wykończone nimi ściany pochłaniają i magazynują część wilgoci, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i oddają ją, kiedy powietrze ulega wysuszeniu. Są przy tym bezzapachowe i nie emitują szkodliwych lotnych związków organicznych. Nie ładują się elektrostatycznie, pomagając tym samym utrzymać pomieszczenia w czystości. Wykazując jednocześnie działanie antyalergiczne. Ogromną zaletą materiałów na bazie wapna jest również ich wysokie pH, stanowiące skuteczną barierę dla rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak grzyby lub pleśnie – mówi ekspert firmy Baumit.

Gładzie wapienne bardzo dobrze sprawdzają się zarówno do wygładzania powierzchni ścian jak i sufitów na tynkach wapiennych, cementowo-wapiennych oraz betonie wewnątrz budynków. Zapewniają mieszkańcom zdrowy i komfortowy mikroklimat, również w pomieszczeniach tzw. mokrych, jak kuchnie czy łazienki. Umożliwiają uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni i mogą być układane ręcznie oraz maszynowo, co doskonale ułatwia i przyspiesza wykonanie prac. Wielu ucieszy to, że po wyschnięciu nie wymagają szlifowania (wygładzanie metodą „na mokro”), co eliminuje uciążliwe pylenie i skraca czas obróbki.

Gładkie ściany i sufity to niepodlegający kompromisom standard przy wykańczaniu nowoczesnych wnętrz. Różne mogą być jednak drogi prowadzące nas do osiągnięcia tego celu. To, jaki będzie efekt prac zależy nie tylko od umiejętności wykonawcy, lecz w dużej mierze także rodzaju i jakości zastosowanych przez niego materiałów. Aby wykonać pracę raz, a porządnie sięgajmy po produkty od sprawdzonych producentów.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com