Biura przyjazne pracownikom

Informacje...

28-01-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Kawa i herbata w ogólnodostępnej kuchni, czy świeże owoce raz w tygodniu już nie wystarczą, by “przyciągnąć” do firmy najbardziej poszukiwanych pracowników. Czym charakteryzują się nowoczesne przestrzenie biurowe? Jakie udogodnienia mają wpływ na to, czy miejsce pracy wydaje się atrakcyjne? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Dobry design, dobra praca

Rynek pracownika kształtujący się w Polsce sprawia, że pozyskanie do pracy specjalistów wymaga czegoś więcej, niż atrakcyjna pensja i pakiet benefitów. Dzisiejsze biura to nie tylko wizytówka firmy, ale także przestrzeń społeczna, w której ludzie spotykają się i dzielą pomysłami.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Exeter pod kierownictwem dr. Craiga Knighta, im większy wpływ na kształtowanie przestrzeni biurowej mają pracownicy, tym bardziej rośnie ich poziom szczęścia i motywacja do pracy. Architektura, elementy designu biura i jego wyposażenie są kluczowe w przekazywaniu wartości firmy i marki jej klientom, pracownikom i partnerom biznesowym. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Ipsos z których wynika, że  aż 70 proc. respondentów pomiędzy 36.-45. rokiem życia zadeklarowało, że wygląd i aranżacja wnętrza biura ma dla nich duże znaczenie.

Nie mniej ważny od samego czasu spędzanego w pracy jest dojazd do biura i jego otoczenie. Coraz popularniejsze staje się lokalizowanie kompleksów biurowych na obrzeżach miast, co z jednej strony uzasadnione jest względami ekonomicznymi, z drugiej zaś utrudnia, a czasami nawet uniemożliwia dojazd do pracy komunikacją miejską czy rowerem. Jeżeli w porze lunchu skazani jesteśmy na catering, a w pobliżu brakuje sklepu, gdzie możemy kupić ulubiony napój, czy przekąskę, to biuro staje się “więzieniem” i nie nastraja pozytywnie do pracy. 

Masaż w pracy? Dlaczego nie!

Pracodawcy chcąc poprawić efektywność pracowników sięgają po naprawdę niekonwencjonalne metody. Jak grzyby po deszczu rosną w dużych miastach firmy oferujące masaże w siedzibie firmy. Warto zadać sobie pytanie, czy dla pracodawców to tylko kolejny wydatek, czy może takie praktyki praktyki przynoszą pozytywne efekty. Jak się okazuje, w 2017 roku osoby ubezpieczone w ZUS z powodu stresu i depresji przebywały na zwolnieniu chorobowym łącznie 11,4 mln dni. Masaże pozwalają pracownikom się zrelaksować i zmniejszają problemy związane z siedzącym trybem życia.

Nie trzeba sięgać tak daleko, warto jednak zorganizować w biurze miejsce, w którym pracownicy będą mogli przez kilkanaście minut dziennie zrelaksować się, np. przy piłkarzykach, czy rzutkach. Aktywność fizyczna także ma zbawienny wpływ na radzenie sobie ze stresem, więc bliskość siłowni, czy ścieżek biegowych sprawi, że pracownicy chętniej z nich skorzystają.

Nowoczesne biura w zabytkowych budynkach

Ciekawym przykładem przestrzeni biurowej tworzonej z myślą o pracownikach i najemcach, jest łódzki kompleks biurowy klasy A - Textorial Park II. Nowa inwestycja zlokalizowana na Księżym Młynie obejmuje rewitalizację dwóch zabytkowych magazynów bawełny oraz budowę korespondującego z nimi obiektu biurowego. Łączna powierzchnia biurowo-usługowa wyniesie niemal 26 tys m.kw. Projekt znalazł się wśród 10 najlepszych na świecie wg certyfikacji BREEAM 2018.

Inwestor, firma St. Paul’s Developments Polska, która zdecydowała się podjąć rewitalizacji zabytkowej fabryki tekstyliów Karola Scheiblera przewidziała na terenie kompleksu nie tylko restauracje i kawiarnie, ale także klub fitness, spa&wellness. Na początku stycznia, w pierwszej, działającej już części Textorial Parku, gdzie swoją siedzibę ma m.in. japońska korporacja Fujitsu, otwarto Nie Lada Restobar, przytulną restaurację prowadzoną w duchu slow food przez finalistkę programu Masterchef - Klaudię Budny.

- Chcemy wydobyć ogromny potencjał tego miejsca, spowodować, że będzie to wyznacznik stylu życia i pracy. Będzie to przestrzeń, którą docenią najemcy, ale co szczególnie dla nas ważne, docenią ją także pracownicy najemców, którym będzie się tam wygodnie pracować i spędzać czas. Łódź wzbogaci się przy tym o nowe ciekawe ogólnodostępne miejsce - mówi Anna Banaś, prezes St. Paul's Developments Polska.


Tworzenie biur, ale także modelowanie otaczającej ich przestrzeni, to kolejny krok do przyciągnięcia pracowników. Tym bardziej cieszy, że także w Polsce możemy obserwować pojawianie się inwestycji, które jeszcze kilka lat temu wydawały nam się amerykańskim snem.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com