Aranżując wnętrze mieszkania, podążamy za panującymi trendami i próbujemy przenieść je na „własne podwórko”. W pogoni za tym, co modne i oryginalne zdarza się nam czasem zapominać o funkcjonalności pomieszczenia. Tymczasem to ona powinna być podstawowym i najważniejszym celem w urządzaniu wnętrz. Nawet najpiękniejsze pomieszczenia staną się nieużyteczne, jeśli nie będą dobrze spełniały postawionych przed nimi zadań.
Jednym z kluczowych czynników wpływających na to, czy pomieszczenie jest użyteczne, czy też nie, jest oświetlenie. Jego rolę we wnętrzach doceniamy szczególnie w długie zimowe wieczory. Mnogość zadań, jakie przed nim stawiamy, sprawia, że oświetlenie nie może być jednolite. Jego funkcja będzie różniła się w zależności od rodzaju oprawy, parametrów źródła światła oraz przeznaczenia pomieszczenia. Umiejętny dobór wszystkich wspomnianych powyżej kryteriów sprawi, że wnętrza staną się nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne.
Barwa światła we wnętrzu
Bardzo ważnym parametrem dla funkcjonalności pomieszczenia okazuje się barwa światła. W istotny sposób oddziałuje nie tylko na samo wnętrze, ale również samopoczucie przebywającym w nim osób. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na światło o barwie ciepłej, neutralnej, czy też zimnej otrzymamy zupełnie inny efekt. Barwa światła wpływa na sposób postrzegania znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów. Oddziałuje też na użytkowników wnętrza. Może pobudzać ich do działania, wprowadzać w stan większego skupienia i koncentracji albo wręcz przeciwnie – rozleniwiać, relaksować i pomagać w zregenerowaniu sił.
Jak wykorzystać barwę światła we wnętrzu?
Umiejętne operowanie wszystkimi dostępnymi środkami, w tym także światłem, pozwala tworzyć efektowne pod względem wizualnym i w pełni funkcjonalne pomieszczenia. Tam, gdzie to konieczne, należy wprowadzić światło, które pomoże nam się skoncentrować (pomieszczenia przeznaczone do nauki oraz pracy), a tam, gdzie będziemy wypoczywać takie, które poprawia nastrój, odpręża i zrelaksuje. W ustaleniu tego, jakie właściwości ma konkretne źródło światła, pomagają po pierwsze nasze zmysły (jesteśmy w stanie sprawdzić to empirycznie na podstawie naszego samopoczucia oraz barwy umieszczonych w pomieszczeniu przedmiotów), po drugie temperatura barwowa, której jednostką jest Kelwin. Im wyższa wartość temperatury barwowej, tym zimniejsze światło.
Przy aranżacji wnętrz warto zapamiętać, że światło o barwie ciepłej doskonale oddziałuje na nas wtedy, kiedy chcemy odpocząć lub przygotowujemy się do snu. Pomaga nam się odprężyć i rozluźnić. Wizualnie można rozpoznać je po tym, że wpada w żółty odcień. Z kolei światło o barwie zimnej będzie odpowiednie wszędzie tam, gdzie musimy się skoncentrować na pracy i nauce. Takie światło rozpoznamy po tym, że wpada w odcień niebieski.
Wybieramy oświetlenie do salonu oraz biura
Poszukując idealnych opraw do oświetlenia salonu, bierzemy pod uwagę zarówno design lampy, jak i barwę emitowanego przez nią światła. Salon, jako pomieszczenie przeznaczone do relaksu i spotkań towarzyskich, musi zostać zaaranżowany w taki sposób, by dawał komfortowe warunki do odpoczynku. Dlatego nad wygodną kanapą albo tuż obok niej montujemy odpowiednie oświetlenie. W tej roli może sprawdzić się lampa wisząca lub lampa podłogowa. Można też rozważyć montaż kinkietów, które pomogą stworzyć klimatyczny nastrój. Zaaranżowane w pomieszczeniu oświetlenie ogólne, podobnie jak wyżej wymienione oprawy, powinno charakteryzować się światłem o barwie ciepłej.
Z kolei w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy (domowe biuro, gabinet oraz strefa pokoju dziecięcego wyznaczona do nauki) warto przewidzieć źródło światła o barwie zimnej. Wtedy znacznie łatwiej o koncentrację na realizowanym zadaniu, a wykonywana praca staje się bardziej efektywna.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, by w żadnym z powyższych przypadków barwa światła nie była za bardzo przesadzona i nie wpadała zbyt mocno w odcień żółty lub niebieski. W przeciwnym razie może dość do przekładania barw we wnętrzu, przez co pomieszczenie straci na atrakcyjności.
Wskaźnik oddawania barw
Zdolność odwzorowania barw umieszczonych we wnętrzu obiektów ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia. Źródło światła o barwie zbliżonej do światła naturalnego sprawia, że oświetlone przez nie przedmioty mają realistyczne kolory i wyglądają bardzo naturalnie. Im bardziej odbiegamy od światła naturalnego, tym większe mogą być przekłamania. Do określenia zdolności odwzorowania barw przez źródło światła służy wskaźnik oddawania barw (Ra). Wskaźnik ten osiąga maksymalną wartość równą 100 dla światła słonecznego. Im niższy Ra, tym gorsza zdolność oddawania prawdziwych kolorów przedmiotów. Oświetlenie sztuczne, które daje satysfakcjonujący poziom oddawania barw, osiąga Ra 80.
Właściwie dobrane lampy pomogą stworzyć funkcjonalne i komfortowe wnętrze. Wystarczy znajomość parametrów światła oraz przemyślana aranżacja oświetlenia.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://lampy.it.