Efektywność energetyczna najprościej mówiąc, oznacza ilość energii, jaką jesteśmy w stanie zaoszczędzić, wdrażając wybrane rozwiązania. Są one związane zarówno z projektowaniem budynków, jak i wykorzystywanych w nich urządzeń elektrycznych oraz np. instalacji centralnego ogrzewania.
Współczesne technologie pozwalają na znaczącą poprawę wydajności energetycznej zarówno w odniesieniu do firm, jak i gospodarstw domowych. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku wydatków ponoszonych na ogrzewanie domów i energię elektryczną, ponieważ jak pokazują rozliczne badania, są one największym obciążeniem dla domowych budżetów konsumentów nie tylko w naszym kraju.
Nowoczesne projektowanie budynków
Znaczący wpływ na późniejsze ogrzewanie oraz oświetlenie domu ma jego położenie. Dlatego już na etapie wyboru działki budowlanej oraz wykonania projektu należy wziąć pod uwagę elementy krajobrazu i otoczenia, które mogą się przyczynić do docelowego zmniejszenia wydatków. Okna domu powinny być skierowane na południe, ponieważ dzięki temu słońce posłuży nam jako ogrzewanie pasywne oraz źródło światła. Budynki muszą posiadać szczelne drzwi, izolację termiczną ścian, fundamentów oraz piwnic, jak również energooszczędne okna. Te rozwiązania pozwalają znacząco wpłynąć na ewentualną utratę ciepła.
Ogrzewanie i chłodzenie
Również wybór technologii ogrzewania budynku w miesiącach chłodnych oraz chłodzenia go w miesiącach gorących ma kluczowe znaczenie dla wydajności, oraz zużycia energii. Oczywiście najprościej jest zaprojektować oszczędne źródło ciepła na etapie budowy nieruchomości.
Miejsce na foto1
Przykładowo nowoczesny kocioł kondensacyjny w połączeniu z wydajną pompą ciepła pozwala znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, dodatkowo chroniąc środowisko. Wykorzystanie energii odnawialnej na szczęście staje się coraz popularniejsze. Konsumenci widzą bowiem różnice nie tylko w rachunkach za ogrzewanie, ale również w jakości powietrza, którym oddychają.
Na szczęście gazowe kotły kondensacyjne możemy zastosować również w budynkach już istniejących poddanych wcześniejszej termomodernizacji. Dzięki takiej zmianie nasze oszczędności mogą wynieść nawet 90%. Co istotne kocioł gazowy zapewnia również produkcję wody użytkowej, a cała instalacja uzupełniona o wytwornicę wody lodowej oferowanej np. przez firmę Gazuno pozwala na efektywne chłodzenie pomieszczeń w miesiącach letnich.
Koszty
Inwestycja w tego typu instalacje może się wydawać kosztowna, jednakże po pierwsze jest to wydatek, który stosunkowo szybko się zwraca, po drugie zaś można na jego sfinansowanie pozyskać fundusze z Unii Europejskiej oraz innych programów wspierających działania proekologiczne w naszym kraju. Mają one na celu docelowe wyeliminowanie z polskich gospodarstw domowych rozwiązań grzewczych opartych na węglu, które znacząco przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego.
Tak więc teraz jest idealny czas, by pomyśleć o przyszłości i zdecydować się na wykorzystanie naturalnych źródeł energii, które przyniosą nam oszczędności i zdrowie. A to przecież to najwyższa i bezcenna wartość.
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl