Technika kondensacyjna – dlaczego warto wymienić stary kocioł na ten z nowszą technologią?

Informacje...

19-12-2018  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Saunier Duval   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Dzięki zainstalowaniu kotła kondensacyjnego możesz zmniejszyć koszty eksploatacji, bardziej ekologicznie pozyskiwać energię i efektywniej wykorzystywać paliwa – sprawność znormalizowana urządzenia przekracza 100%. Kocioł kondensacyjny zużywa w trakcie pracy nawet o 30% mniej gazu niż urządzenia starego typu. Jakie są inne korzyści wymiany starego kotła na ten z techniką kondensacyjną?

Technika kondensacyjna jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w kotłach nowoczesnej generacji, dzięki czemu urządzenia te cechują się wyższą wydajnością niż modele konwencjonalne. Wszystko za sprawą konstrukcji wymiennika ciepła, który spalając taką samą ilość gazu jak w standardowych urządzeniach, zyskuje więcej energii.

Kocioł kondensacyjny, oprócz energii ze spalania paliwa, wykorzystuje również energię ciepła pary wodnej ze spalin. W przypadku standardowych kotłów energia cieplna pary wodnej uchodzi niewykorzystana przez komin wraz ze spalinami. W modelach nowej generacji pozyskiwanie energii cieplnej ze spalin jest możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanemu wymiennikowi ciepła. Jego powierzchnia jest znacznie większa niż w konwencjonalnych kotłach. Spaliny, po przekazaniu ciepła jawnego w wymienniku, zostają schłodzone do temperatury niższej niż temperatura kondensacji pary wodnej. Następnie prawie cała pozyskana ze skraplania pary wodnej energia jest oddawana do instalacji c.o..

Dzięki zastosowaniu techniki kondensacyjnej zyskujesz oszczędność nawet na poziomie 30% kosztów w porównaniu do standardowych kotłów – straty kominowe energii wynoszą jedynie 1%, co jest znaczącą różnicą w porównaniu do 17% strat generowanych przez kotły konwencjonalne. Co więcej, urządzenie wykorzystujące technikę konwencji emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Jest również świetną inwestycją, która podnosi wartość nieruchomości.

Łatwy montaż i większy komfort użytkowania – czyli wymiana kotła na kondensacyjny

Jeżeli moc urządzenia jest mniejsza niż 20 kW, to do zainstalowania kotła kondensacyjnego nie jest wymagana budowa komina oraz przygotowywanie specjalnej kotłowni. Spaliny odprowadzane są przez poziomy wyrzut spalin, a kondensat usuwany do kanalizacji (w pozostałych przypadkach można często wykorzystać istniejący szacht kominowy, w który wkłada się przewód odprowadzenia spalin). Urządzenie jest ciche, nie wychładza pomieszczenia, a jeżeli nie będzie pobierać powietrza do spalania z obszaru, w którym się znajduje, może być zamontowane (w wersji wiszącej lub stojącej) w przestrzeni o kubaturze tylko 6m3.

Niezbędny jest jedynie dostęp do instalacji wodnej i kanalizacyjnej, dlatego często kocioł kondensacyjny montuje się w łazience. Sama wymiana dotychczasowego kotła na urządzenie nowszej generacji też nie wymaga dużych zmian. Nowy kocioł może zastąpić prawie każdy kocioł gazowy starego typu. Co więcej, do jego zamontowania nie jest potrzebna modernizacja instalacji grzejnikowej.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed wymianą kotła na nowy?

Aby odpowiednio dopasować kocioł kondensacyjny do potrzeb domu, najlepiej odpowiedzieć na kilka pytań:

•    Jaki rodzaj kotła wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Jeśli za pomocą urządzenia chcesz ogrzewać zarówno dom, jak i pozyskiwać ciepłą wodę do jednej łazienki, zdecyduj się na model dwufunkcyjny. Jeśli jednak zależy Ci wyłącznie na ogrzewaniu domu lub masz więcej łazienek, to wybierz model jednofunkcyjny do którego możesz podłączyć zasobnik na wodę, by ogrzewać CWU.

•    Jakiej wielkości przestrzeń masz do zagospodarowania na montaż kotła? Od tego zależy wielkość urządzenia oraz sposób instalacji – stojąca lub wisząca. 

•    Jaką moc urządzenia wybrać? W ocenie mocy kotła kondensacyjnego pomoże instalator, który dokładnie obliczy na podstawie powierzchni domu i liczby mieszkańców odpowiednie parametry urządzenia.

Instalatora najlepiej szukać wśród specjalistów np. przeszkolonych i godnych zaufania fachowców Saunier Duval. Wystarczy wyszukać jednego z ponad 1000 Autoryzowanych Instalatorów znajdujących się w okolicy. Specjalista pomoże i doradzi, jaki kocioł wybrać, oraz zajmie się całym procesem wymiary kotła – od dostarczenia i instalacji urządzenia, aż po pierwsze uruchomienie i przeszkolenie z podstawowej obsługi. Więcej informacji na stronie www.saunierduval.pl. Przy wymianie starego kotła w domu jednorodzinnym na nowoczesny kocioł kondensacyjny w klasie ErP minimum A można skorzystać z dotacji w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze”. Marka Saunier Duval wspiera ten program.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com