TOP 5 miedzianych budynków przyszłości

Projekty i realizacje

07-12-2018  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Europejski Instytut Miedzi   Kategoria: Projekty i realizacje

Wykorzystanie miedzi w architekturze ma długą historię. Jest to metal bardzo trwały, nie wymagający konserwacji, a jednocześnie posiadający duże walory dekoracyjne. Dzięki swoim właściwościom miedź odgrywa ważną rolę nie tylko przy renowacji zabytków, ale także w nowoczesnej architekturze. Zespół ekspertów Copper Architecture Forum przygotował zestawienie top 5 miedzianych budynków wyznaczających architektoniczne trendy przyszłości.

#1. Faraday House to kompleks mieszkalny, stworzony w ramach projektu rewitalizacji okolicy elektrowni Battersea Power Station w Londynie. Budynek usytuowany został nad brzegiem Tamizy, w pobliżu parku Battersea Park. Oryginalna bryła składa się z serii przesuniętych względem siebie prostopadłościanów, pokrytych  ręcznie formułowanymi panelami, wykonami z miedzi w złotym odcieniu. Całość doskonale kontrastuje z sąsiadującym szklanym budynkiem, jednocześnie tworząc spójny architektonicznie kompleks mieszkalno-usługowy.

Faraday House jest hołdem dla brytyjskiego fizyka Michaela Faradaya, bez którego odkryć z lat 30. XIX w. nie mogłyby powstać i działać elektrownie, takie jak sąsiadująca z budynkiem Battersea Power Station.


Faraday House, Londyn © Alex de Rijke


#2. North Fitzroy Library and Community Hub w Melbourne to trzykondygnacyjny budynek użyteczności publicznej, mieszczący m.in. bibliotekę, ośrodek zdrowia matki i dziecka oraz siedzibę City of Yarra International House – międzypokoleniowego miejsca spotkań ludzi różnych kultur i przynależności etnicznej.
Bryła wyróżnia się elewacją wykonaną z łagodnie zakrzywionych ekranów słonecznych z perforowanej blachy ze stopów miedzi. Konstrukcja zapewnia osłonę dla ogrodu zlokalizowanego na dachu, jednocześnie wprowadzając naturalne światło do środka budynku. Wzór jaki tworzą perforacje, jest inspirowany plamami światła rzucanymi przez drzewa z pobliskiego parku Edinburgh Gardens. Wątek ten znajduje kontynuację we wnętrzu.
Zrównoważony pod względem środowiskowym projekt został nagrodzony 6 gwiazdkami w ratingu Greenstar.

North Fitzroy Library and Community Hub, Melbourne © Tom Hutton

#3. Przeprojektowane legendarne spa Bürgenstock z lat 80. XX w. jest częścią projektu mającego na celu ożywienie całego kurortu Bürgenstock. Nowy budynek, zbudowany z naturalnych materiałów, takich jak kamień, beton, szkło oraz stopy miedzi, został perfekcyjnie wkomponowany w krajobraz, przypominając blok skalny wyrastający ze wzgórza położonego pomiędzy górskimi szczytami oraz roztaczającym się u podnóży jeziorem, zapewniając tym samym gościom możliwość podziwiania wszystkich elementów niezwykłego krajobrazu.

Spa, Bürgenstock © plus4930 Architektur

#4. Rive Gauche to budynek, który powstał w ramach rewitalizacji centralnej części belgijskiego Charleroi. Łączy on funkcje publiczne z komercyjnymi, oferując mieszkańcom miasta i turystom przestrzeń handlową, hotel, hostel, biura i parking, a także zabudowę mieszkaniową. Monolityczna bryła została wykonana przy użyciu naturalny materiałów takich jak szara cegła, szkło oraz panele ze złotego stopu miedzi, która obecna jest zarówna na dużych powierzchniach elewacji, jak i detalach budynku.
Rive Gauche zdobył uznanie w licznych konkursach architektonicznych, m.in. Regeneration Award (Medium), MIPIM Awards 2018, a także Nagrodę Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych ICSC Awards 2018

Rive Gauche, Charleroi © Marie-Noëlle Dailly


#5. Nowoczesny pawilon rekreacyjny, wybudowany w ramach renowacji jednego z biurowców usytuowanego na paryskim przedmieściu nad Sekwaną. Pryzmatyczna bryła z miedzi w naturalnym kolorze została tak zaprojektowana, aby stworzyć wrażenie masywnego metalowego bloku, częściowo wydrążonego na potrzeby wygospodarowania części gastronomicznej oraz rekreacyjnej.

Miedziany pawilon, Paryż © Veezible

Więcej na temat wyjątkowych projektów architektonicznych bazujących na miedzi można znaleźć na: https://copperconcept.org/pl/copper-forum/45

Instytut Miedzi (EIM) www.instytutmiedzi.pl działa w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska i medycyna. Działalność Instytutu oparta jest na przekonaniu, że miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej i ochronę klimatu.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com