Pikowanie we wnętrzach - za co je kochamy

Produkty

27-11-2018  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: zona-design.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Różnorodna stylistyka mebli oraz stosowanych do ich produkcji materiałów sprzyja tworzeniu zróżnicowanych aranżacji wnętrz i pozwala klientom dobierać elementy wyposażenia mieszkań dokładnie wpisujące się w ich potrzeby. Pośród niezliczonej ich ilości znajdują się też niezwykłe, pikowane meble. Niezwykłe, ponieważ moda na nie narodziła się wiele lat temu w odpowiedzi na potrzeby pewnego hrabiego, który zapragnął posiadać elegancki i wygodny mebel godny prawdziwego dżentelmena.

Od tego wydarzenia minęło już wiele czasu, ale moda na pikowane meble tak naprawdę nigdy nie przeminęła. Do dziś możemy się pokusić o wprowadzenie do wnętrz naszych mieszkań pikowanych sof, narożników oraz foteli. Spotkamy też łóżka z pikowanym zagłówkiem, a także pikowane szezlongi. To, co uderza w takich meblach to bijąca od nich elegancja.

Co jednak ciekawe, pikowane meble doskonale odnajdują się nie tylko w luksusowych pomieszczeniach w stylu glamour, ale także w całkiem zwyczajnych wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, a nawet minimalistycznym i industrialnym. Kluczem do stworzenia efektowniej i spójnej pod względem stylistyki aranżacji jest tutaj wybór mebla wykonanego z właściwego materiału i z odpowiednim wzorem pikowania.

Sięgnijmy do korzeni

Pikowanie mebli narodziło się w XVIII kiedy to hrabia Chesterfield, Philip Dormer Stanhope zlecił lokalnemu rzemieślnikowi wykonanie wygodnego fotela. Założenie było takie, że jego tkanina nie może się marszczyć. Czy oczekiwania hrabiego zostały spełnione? Zdecydowanie można uznać, że nawet przerosły jego oczekiwania. Sofa Chesterfield, jak nazwano później ten mebel, szybko zdobyła popularność w całym kraju, a wkrótce również poza nim. Weszła do wyposażenia klubów dla dżentelmenów, a także pomieszczeń mieszkalnych. Sprawiła też, że pikowanie na stałe wkroczyło do sztuki tapicerskiej i obecnie stosowane jest również w odniesieniu do innych mebli, a niekiedy nawet i ścian.

Czym charakteryzuje się Sofa Chesterfield?

Choć współczesne, pikowane meble mogą przybierać przeróżne formy, oryginalna sofa Chesterfield wykazywała szereg charakterystycznych dla siebie cech i była jedyna w swoim rodzaju. Co ją wyróżniało? Zazwyczaj był to mebel dwuosobowy, wykonany z brązowej albo czarnej, eleganckiej skóry. W późniejszym okresie zastosowanie znalazły inne tkaniny. Siedzisko sofy znajdowało się stosunkowo nisko, a całość prezentowała się bardzo elegancko i dostojnie. Charakteryzowały ją też masywne i wywinięte na zewnątrz podłokietniki, które miały podnosić komfort użytkowania.

Choć nadal możemy spotkać takie sofy, warto zwrócić uwagę, że producenci stosują pikowanie także w wielu innych meblach z zastosowaniem różnych materiałów. Co ważne, zróżnicowany jest też wzór pikowania.

Pikowanie pikowaniu nierówne

Pikowanie, z którym najczęściej spotykamy się w meblach tapicerowanych, to charakterystyczne romby z przeszyciami oraz guzikami. Jest jednak znacznie więcej możliwości, które urozmaicają wygląd takich mebli. Narożna sofa Cozy Velvet posiada przeszycia bez guzików (w tym przypadku pikowanie przybiera postać kwadratów), z kolei narożnik Nordic posiada pikowanie z guzikami, ale bez przeszyć. Na ostateczny wygląd mebla wpływa zarówno wybór tkaniny, zastosowany wzór, jak i rodzaj guzów. Nie zawsze muszą to być guziki. Niekiedy stosuje się także inne, bardziej kosztowne, a innym razem niedrogie, za to zaskakujące materiały. I tak do pikowania mebli mogą posłużyć między innymi kryształy Swarovskiego, a we wnętrzach zaaranżowanych awangardowo drewniane guzy.

Zróżnicowany może być również wzór pikowania. Uwagę zwraca już fakt, że pikowany może być zarówno cały mebel, jak i jego część. Pikowanie może ograniczać się do oparcia oraz podłokietników, siedzisko natomiast pozostaje gładkie. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy tapicer pikuje mebel przy użyciu guzów. Wykonane w ten sposób siedzisko w codziennym użytkowaniu mogłoby okazać się niewygodne.

Istotny jest również wzór przeszyć. Oprócz najczęściej spotykanych rombów możemy też mieć do czynienia z kwadratami i liniami.

Pikujemy

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, jak wiele możliwości daje we wnętrzu pikowanie. Oprócz wymienionych już wyżej mebli możemy mieć do czynienia również z pikowanymi tkaninami oraz pikowanymi ścianami. Te pierwsze sprawdzają się doskonale między innymi w roli narzut na łóżko, z kolei pikowane ściany to świetna propozycja do sypialni oraz pokoju dziecka. Pikowane ściany nadają wnętrzu eleganckiego wyglądu, wyciszają wnętrze oraz chronią małe dzieci przed stłuczeniami.

Czy warto postawić na pikowanie we wnętrzach? Tu wiele zależy od indywidualnych upodobań każdego użytkownika. Nie ulega jednak wątpliwości, że pikowane meble, tkaniny oraz ściany prezentują się bardzo ciekawie, oraz elegancko. Dodają wnętrzu delikatności oraz specyficznego charakteru, a co najważniejsze dobrze komponują się z różnymi stylami architektury wnętrz.

Więcej informacji na temat pikowanych mebli znajdziecie na stronie https://zona-design.pl/.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com