Budownictwo szkieletowe jest coraz popularniejsze w Polsce. Dla osób, które jeszcze nie zetknęły się z takim typem budynków wytłumaczę, że posiadają one konstrukcję szkieletową zamiast tradycyjnych murów. Ta technika budowy sprawia, że budynek ma nieco inne właściwości i wymaga odpowiedniego wykończenia.
Ściany i podłogi w domu szkieletowym
Tego rodzaju budynki powstają najczęściej z prefabrykatów tworzonych w fabryce. Takie gotowe ściany na placu budowy są ze sobą montowane w zaledwie kilka dni. Gotowe przegrody mogą mieć już zmontowane okna i drzwi, a nawet grzejniki. Ściany wykonane są z płyt cementowych, które można wykończyć farbą, tapetą, płytkami itp. Warto zauważyć, że ze względu na słabą izolacyjność akustyczną dźwięków udarowych warto tutaj zadbać o dodatkową warstwę wełny mineralnej w przestrzeni pod płytami karton-gips. W przypadku domów piętrowych warto na podłodze wyższego poziomu zastosować grubą wykładzinę dywanową, która dodatkowo pomoże wytłumić dźwięki.
Ogrzewanie
Budownictwo szkieletowe (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/kiedywartorozwazyc-budowe-w-technologii-szkieletowej) cechuje się niską pojemnością cieplną. Oznacza to, że dom szybko się nagrzewa oraz szybko wychładza. Warto wziąć to pod uwagę planując system ogrzewania. Można tutaj zastosować taki system, który będzie utrzymywał przez cały czas określoną temperaturę np. centralne ogrzewanie gazowe. Można też przyjąć, że budynek będzie ogrzewany tylko wtedy, kiedy przebywają w nim jego użytkownicy. Innym pomysłem jest montaż pompy ciepła, która z jednej strony zapewnia ogrzewanie w okresie zimowym, a dodatkowo może działać, jak wentylacja latem. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne pod kątem ekonomicznym w dłuższej perspektywie czasowej. Dodatkowym atutem pompy ciepła jest fakt, że filtruje ona powietrze w domu, dzięki czemu jest ono pozbawione zanieczyszczeń i drobnoustrojów.