Fasady ze szkła i aluminium - wizytówka wysokościowców w centrach dużych miast - idealnie wpisują się w kanon współczesnej, nowoczesnej architektury. Ale niewiele osób wie, że równie dobrze sprawdzają się one również w stosunkowo niewielkich budynkach mieszkalnych, a nawet w... zabytkowych kamienicach, którym nadają kompletnie nowego charakteru.
Wykonane ze szkła ściany osłonowe to rozwiązanie niezwykle lubiane przez architektów i użytkowników. Tym pierwszym zapewniają niezwykłą swobodę twórczą i gwarancję efektownego wykończenia brył budynków. Z kolei tym ostatnim - zapewniają świetne doświetlenie i niebywałą estetykę.
Dlatego też wielkogabarytowe szklane fasady coraz częściej budowane nie tylko w obiektach użyteczności publicznej - biurowcach i wieżowcach, ale nawet stosunkowo niewielkich domach mieszkalnych. Przeszklenia na dużych powierzchniach najczęściej tworzone są na najbardziej reprezentatywnych i eksponowanych elewacjach - na przykład na froncie. Ponadto sprawdzają się w przypadku budowy oranżerii i ogrodów zimowych, a także przeszkleń dachów.
Wykorzystaniu szkła na fasadach sprzyja wielość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań. Zwrócić tu należy uwagę przede wszystkim na dedykowane wielkogabarytowym przeszkleniom systemy aluminiowe. Choć ich oferta jest bogata, jednak nie wszystkie gwarantują jednoczesne zapewnienie wyśmienitych parametrów: wodoszczelności, hermetyczności oraz odporności na obciążenie wiatrem, a do tego łatwość montażu i możliwość zastosowania nawet grubych i ciężkich szyb.
- Wybierając rozwiązania dedykowane szklanym ścianom osłonowych zwrócić uwagę należy przede wszystkim na sposób montażu, a także parametry konkretnych profili. Na szczęście, wielość obecnie proponowanych systemów pozwala na realizację nawet najśmielszych pomysłów i tworzenie efektowych, ale zarazem bardzo energooszczędnych fasad. - mówi Michał Serzycki z firmy Reynaers Aluminium - czołowego europejskiego producenta innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska systemów aluminiowych. Marka ta od ponad 50 lat specjalizuje się w produkcji i unowocześnianiu tego typu rozwiązań.