Dialog tradycji z nowoczesnością we współczesnym wnętrzu

Nowości

27-02-2017  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: paradyz.com   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Wiele osób stojących przed wyzwaniem urządzenia mieszkania bądź domu zastanawia się, czy postawić na wystrój klasyczny czy może nowoczesny, inspirowany współczesnymi trendami wnętrzarskimi Z pozoru mogłoby wydawać się, że obie te opcje nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak dzięki niecodziennym dodatkom i materiałom wykończeniowym można sprawić, że aranżacja staje się przestrzenią dialogu tradycji z nowoczesnością.

Wraz z myślą o ciepłym, przytulnym domu w naszej głowie pojawia się obraz o idyllicznym charakterze. Jego nieodłącznymi atrybutami są miękkie, puszyste poduszki i dywany, ciepło bijące z rozpalonego kominka czy jasne, drewniane dodatki. Z kolei wnętrze nowoczesne kojarzy nam się z prostotą, minimalizmem, czasem wręcz sterylnością.

Jak więc uzyskać wrażenie przytulności w nowoczesnym wnętrzu tak, aby oba jego aspekty nie konkurowały ze sobą, ale harmonijnie współgrały? Z powodzeniem można posłużyć się motywami przewodnimi konkretnych sposobów wystroju wnętrz, które powstały w oparciu o ich sielski i komfortowy charakter.

Fot. Ceramika Paradyz. Aranżacja sypialni. Kolekcja płytek ceramicznych Adana.

Rustykalna idylla przenosi się do miast

Styl rustykalny to sposób wystroju, który wyrasta z inspiracji wiejską idyllą i tradycją. Bliski jest osobom świadomie dbającym o ekologię i stan środowiska, a także pragnącym wyciszenia i spokoju po zgiełku dnia codziennego. Styl ten wpisuje się również w tak modną ostatnio filozofię Hygge (duńska sztuka szczęścia), która opiera się na radości czerpanej z małych chwil odpoczynku.

Jak stworzyć rustykalny klimat w nowoczesnym wnętrzu, który jednocześnie nie zdominuje całego wystroju? Wystarczy zastosowanie odpowiednich dodatków i materiałów wykończeniowych, podkreślających rustykalne inspiracje…

  • Sielski klimat we wnętrzu wydobywają miękkie tkaniny (koce, puszyste poszewki na poduszki, dywany), a także drewniane dodatki – figurki, obudowy sprzętów domowych (choćby głośników czy wanny) oraz wiklinowe koszyki i pudełka do przechowywania różnego rodzaju szpargałów.
  • Rustykalność wnętrza akcentują również suszone rośliny – do łazienki idealnie pasuje na przykład lawenda, do kuchni – czosnek, a salon można udekorować długimi, ozdobnymi pędami bambusa czy wierzby.
  • Barwy, które podkreślają rustykalny styl, są zazwyczaj ciepłe, jasne i pastelowe (dotyczy to zwłaszcza płytek ściennych i podłogowych, które dzięki zastosowaniu takich kolorów optycznie powiększają pomieszczenie).

Fot. Ceramika Paradyz. Aranżacja łazienki. Kolekcja płytek ceramicznych Chiara / Purio.

Wielu osobom wydaje się, że zaprzeczeniem sielskiego w swoim wyrazie stylu rustykalnego jest zimny i minimalistyczny styl skandynawski, który od kilku sezonów stanowi dominujący trend wnętrzarski. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to, co obecnie określa się mianem stylu skandynawskiego, nie jest jego oryginalną wersją…

Przytulny styl skandynawski?

Ascetyczny styl skandynawski w odsłonie, która obecnie stała się modnym trendem, tak naprawdę ma mało wspólnego z tradycyjnym stylem urządzania skandynawskich wnętrz. W Skandynawii dom urządza się bowiem z wykorzystaniem elementów zaczerpniętych z folkloru i rękodzieła. W jaki sposób uzupełnić nowoczesne wnętrze o elementy klasycznego stylu skandynawskiego? Możliwości jest kilka…

  • Świetnym sposobem na nawiązanie do stylu skandynawskiego jest uzupełnienie wnętrza o dodatki z motywami… polskiego folkloru. Kolorowe rozety na poszewkach poduszek czy ręcznie malowane ozdoby sprawiają, że wnętrze nabiera ciekawego wyrazu.
  • Barwy klasycznego, skandynawskiego wnętrza to kolory ziemi. W dodatkach (poduszkach, narzutach, dywanach) warto stawiać na żółcienie, beże, bordo, zgaszone zielenie i szarości, a potem zestawiać je z czystą bielą i drewnem.
  • Skandynawowie zwracają ogromną uwagę na użyteczność przedmiotów. Dobrze więc stosować proste rozwiązania, dzięki którym po zabawie dzieci, gotowaniu czy kąpieli łatwo doprowadzić wnętrze do porządku (np. podłogowe płytki imitujące drewno są tak samo eleganckie jak panele, ale o wiele łatwiejsze w czyszczeniu).

Fot. Ceramika Paradyz. Aranżacja sypialni. Kolekcja płytek ceramicznych Almonte by My Way.

Nowoczesna odmiana stylu skandynawskiego stanowi z kolei bardzo dobrą bazę wyjściową do metamorfozy wnętrza w kobiecy, pełen subtelnego uroku i dyskretnej elegancji styl glamour. Mimo, iż jest on zaliczany raczej do nowoczesnych odsłon wystroju wnętrz, to można uzupełnić go o elementy nadające mu niezwykle przytulny klimat.

Styl glamour - klasyka kłania się nowoczesności

Co sprawia, że kobieta może poczuć się wyjątkowa, zadbana i dopieszczona? Są to zmysłowe rytuały, takie jak długie kąpiele, wykonywanie makijażu, a nawet gotowanie. Aby jednak przynosiły one pełnię przyjemności, należy wykonywać je we wnętrzach o odpowiedniej oprawie. Idealny wydaje się właśnie styl glamour – jak więc sprawić, aby wnętrze zyskało ten ultrakobiecy charakter?

  • Postawić na detale – najlepiej te błyszczące! Obecnie najmodniejszymi dodatkami są te w kolorze srebra (najbardziej klasyczne), złota (wyglądają szlachetnie i ocieplają wnętrze), ale prawdziwą furorę robią dodatki o barwie miedzi lub różowego złota.
  • Zestawiać kontrasty: czerń z bielą, mat z połyskiem, plastik z miękkim pluszem. Takie zabiegi sprawiają, że wnętrze nabiera indywidualnego charakteru, a tradycyjne elementy wystroju pięknie łączą się z nowoczesnymi.
  • Zakochać się w koronkach… w nowoczesnym wydaniu! I nie chodzi tu wcale o ażurowe serwety i babcine narzuty na kanapy – trzeba pomyśleć o koronce kreatywnie… Można przecież umieścić ją na ścianie w kuchni (w postaci pojedynczych kafelków) albo zdecydować się na całą ścianę w łazience utkaną z ceramicznej koronki…

Fot. Ceramika Paradyż. Aranżacja kuchni. Kolekcja płytek ceramicznych Moli.

Kolekcja Moli to synonim luksusu i kobiecości, a koronka na ścianie to kwintesencja stylu glamour i przepiękny sposób na podkreślenie klasyki w nowoczesnym wnętrzu.

 

 Więcej inspiracji znajdzie się na www.paradyz.com

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com