Jak wybierać oprawy oświetlenia awaryjnego?

Poradniki...

12-01-2017  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: awex.eu   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Oświetlenie awaryjne wykorzystywane jest w sytuacjach, kiedy awarii ulega oświetlenie podstawowe. Zgodnie z przepisami prawa, należy ono do urządzeń przeciwpożarowych, dlatego musi być poddawane regularnym przeglądom technicznym i spełniać określone normami wymagania. Jak wybrać oprawy oświetlenia awaryjnego?

Dlaczego oświetlenie awaryjne jest tak ważne?

Nie spełnienie wymagań dotyczących zapewnienia ochrony przeciwpożarowej w budynkach użyteczności publicznej może skutkować dotkliwą karą nałożoną na właściciela obiektu, ponieważ właśnie na nim spoczywa ten obowiązek. Zamontowanie oświetlenia awaryjnego i odpowiednie wyposażenie budynku ma oczywiście istotne znaczenie również z innego powodu. Każdego dnia w obiektach użyteczności publicznej przebywają osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej. Prawidłowo oznakowana droga ewakuacyjna pozwala na przeprowadzenie szybkiej akcji ratunkowej, co może ograniczyć liczbę rannych, a nawet – ofiar śmiertelnych. Nierzadko przyczyną zaniku oświetlenia podstawowego jest zwykła awaria zasilania, jednak zdarza się, że brak energii elektrycznej spowodowany jest pożarem. Kiedy nagle gasną światła, a dym utrudnia oddychanie i pogarsza widoczność, nietrudno o panikę. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednich opraw oświetlenia awaryjnego.

Zgodnie z normami

Oprawy oświetlenia awaryjnego, podobnie jak inne urządzenia mające na celu zapewnienie  bezpieczeństwa użytkownikom budynków, muszą mieć określone przez przepisy prawa parametry. Mogłoby się wydawać, że wszystkie lampy emitują taką samą ilość światła, jednak spełnienie wymaganych norm to nie tylko kwestia uniknięcia kar, ale również gwarancja, że oprawa kierunkowa spełni swoje zadanie w trudnych warunkach, a więc będzie widoczna nawet w gęstym dymie. Oprócz tego konieczne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego poszczególnych elementów oświetlenia awaryjnego. Podczas wybierania opraw, należy więc sprawdzić, czy dane urządzenie spełnia wymagane normy, a także – czy jest możliwe zastosowanie oprogramowania pozwalającego na stały monitoring sprawności lamp. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w dużych budynkach użyteczności publicznej, gdzie zdalna kontrola w dużym stopniu ułatwi zlokalizowanie ewentualnych usterek.

Sprawdzona jakość

Podczas poszukiwania opraw oświetlenia awaryjnego kluczowe znacznie mają ich parametry techniczne, które powinny odpowiadać wymaganym normom. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą więc urządzenia sprawdzonych producentów, które posiadają odpowiednie certyfikaty. W niektórych wnętrzach istotne znaczenie ma również wygląd oprawy, a wtedy warto zastanowić się nad oświetleniem ledowym, jak np. lampy awaryjne Awex. Świetlówka LED jest mniejsza od standardowej (dzięki czemu sama oprawa również jest mniejsza, a przez to i bardziej estetyczna), a do tego pobiera mniej prądu. Podczas wymiany lub projektowania oświetlenia awaryjnego warto wziąć pod uwagę również koszt jego eksploatacji, a świetlówki LED obniżą rachunki za prąd, stąd będzie to lepszy wybór od urządzeń standardowych.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com