Kurtyna nieodzownie kojarzona jest z teatrem i stanowi bardzo ważny i funkcjonalny element dekoracji. Chociaż widzowie skupiają się głównie na tkaninie, niezwykle istotny jest ukryty mechanizm, bez którego kurtyna nie mogłaby spełniać swojego zadania.
Kurtyna to z całą pewnością coś więcej niż tylko zasłona, która ma oddzielić scenę od widowni. Za jej wynalazców uważa się Rzymian – początkowo była ona rozsuwana na boki, ale wraz z biegiem lat zaczęły się pojawiać również te podnoszone w górę, a także w górę i na boki. Jej zadaniem jest zasłonięcie sceny na czas zmiany dekoracji, ale ma ona również znaczenie symboliczne, które nie zmieniło się od wieków – oddziela świat fikcyjny (scenę) od rzeczywistego (widownia). Oczywiście oprócz tego nadaje ona charakteru zarówno spektaklowi, jak i samemu wnętrzu i stanowi istotny element dekoracyjny.
Rodzaje kurtyn
Istnieją różnego rodzaju kurtyny i można podzielić je zależnie od tego, w jaki sposób odsłaniana jest scena. Do najbardziej popularnych należy kurtyna grecka. Składa się ona z dwóch części i jest rozsuwana na boki. Z kolei kurtyna włoska unoszona jest ukośnie. W przypadku kurtyny weneckiej, tkanina podnoszona jest do góry i układa się w fałdy. Oprócz już wymienionych rodzajów, istnieją również kurtyny francuskie – unoszone pionowo i skośnie, i niemieckie – unoszone pionowo. Warto również wiedzieć, że każda z wymienionych kurtyn może być otwierana i zamykana za pomocą napędu silnikowego albo ręcznie. Wyjątkiem jest niewymieniona wyżej kurtyna na linie, która rozsuwana jest ręcznie w kierunku poziomym. Zależnie od mechanizmu, a raczej sposobu rozsuwania tkaniny, można więc wybierać wśród kilku rodzajów, a każdy z nich pozwala uzyskać nieco inny efekt. Na niewielkiej scenie, np. w domu kultury może sprawdzić się kurtyna na linie, zaś duży teatr bądź opera bez wątpienia będą wymagać czegoś bardziej spektakularnego, co spełni swoją funkcję, a zarazem podkreśli wyjątkowość spektaklu.
Jak dostosować kurtynę?
Kurtyny wykorzystywane są nie tylko w teatrach – chociaż ten element dekoracji kojarzony jest głównie właśnie z tym miejscem – ale sprawdzają się one również w operach, salach koncertowych, a niekiedy nawet w domach kultury, czyli wszędzie tam, gdzie odbywają się spektakle i inne widowiska. Wybór kurtyny powinien uwzględniać kilka kwestii. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć warunki architektoniczne, przykładowo w niektórych obiektach nie będzie możliwe zamontowanie kurtyny unoszonej pionowo ze względu na zbyt niski sufit – dlatego najlepiej jest skorzystać z wiedzy specjalistów, jak np. BSC System, którzy pomogą podjąć decyzję. Ponadto należy wybrać rodzaj napędu oraz rozważyć możliwość zainwestowania w udogodnienia takie jak np. cyfrowy układ sterowania. Podczas poszukiwania producenta mechanizmów scenicznych i samych kurtyn należy wziąć pod uwagę jakość produktów – niepalna tkanina, stabilne mocowanie i trwałe materiały to nie tylko gwarancja bezproblemowego użytkowania, ale również bezpieczeństwa.