12 wskazówek jak dekorować mieszkanie

Poradniki...

02-06-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: materacekolo.sklep.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Projektanci nie stosują tajnych przepisów. Nie ma sztywnych praw rządzących wystrojem wnętrz. Wystarczy być osobą twórczą z natury, lubiąca marzyć, śnić i podążać za własną intuicją. Oczywiście istnieje kilka sprawdzonych trików i sztuczek, które pomagają przy aranżacji, ale nie są to umiejętności wymagające lat do opanowania!

1. Wybierz kolor farby. Istnieją tysiące kolorów farb o różnych kolorach, nasyceniach i odcieniach. I każdy z nich wygląda inaczej w innym mieszkaniu przez różne źródła światła. Oznacza to, że jeśli jakiś kolor ściany podoba nam się u znajomych, nie oznacza to wcale, że u nas też będzie prezentował się świetnie. Warto więc zakupić małą próbkę farby z ulubionym kolorem (teraz większość marek mają takie w ofercie) i pomalować fragment ściany. Tylko wtedy upewnimy się, że wybrany kolor będzie pasował do naszego wnętrza i współpracował z wystrojem.

2. Dajmy meblom przestrzeń do oddychania. Oprzyjmy się pokusie wypełnienia pokoju dużą ilością mebli i sprzętu. Przyjazny pokój oznacza swobodną w poruszaniu się przestrzeń. Lepiej wydać więcej na jeden konkretny mebel niż kupować całe zestawy, które w połowie tylko zagracają przestrzeń, a nie są użytkowe.

3. Wieszamy obrazy na odpowiedniej wysokości. W galeriach i muzeach obrazy wieszane są na wysokości pomiędzy 142 cm a 152 cm licząc pod podłogi, ponieważ średni poziom oka ludzkiego jest na poziomie 145 cm od podłoża. W wysokich pomieszczeniach możemy mieć tendencje do wieszania sztuki wyżej. Pamiętajmy jednak, by odnosić się do ludzkiej skali, a nie budynku.

Gdy nie jesteśmy pewni gdzie powiesić obraz lub postawić dużą donicę – zróbmy zdjęcie. To niezwykłe, jak wiele zdjęcie może ujawnić. Pobawmy się programem komputerowym lub aplikacją do rysowania na zdjęciu. Dzięki temu zobaczymy czy dany obraz lub wazon będą rzeczywiście pasować do wybranego przez nas miejsca.

4. Jak ustawić meble na dywanie. Istnieją trzy metody aranżowania mebli na dywanie.

Wszystko na: gdy dywan jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie meble, szczególnie stół i krzesła czy sofę i fotele. W tym wypadku im większy dywan tym lepiej. Pamiętajmy tylko by pozostawić kilka centymetrów wolnej podłogi naokoło dywanu. To opcja do dużych pomieszczeń.

Wszystko poza: w małych pomieszczeniach lepiej pozostawić dywan bez ustawiania na nim krzeseł czy kanapy. Jedynie stolik może na nim stać. Zagracając go dodatkowymi meblami optycznie zmniejszamy pokój.

Przednie nogi na: umieszczamy tylko przednie nogi krzeseł czy foteli na dywanie, wiążąc tym samy wizualnie całe pomieszczenie i nadają mu poczucie otwartości.

5. Unikajmy powielanej tematyki. Na przykład styl nadmorski, którego główne cechy to: paleta kolorów bieli i morskiego niebieskiego, obrazki żaglówek czy ozdobne muszelki. Temat powielany tak wiele razy, że brakuje indywidualności. Jeśli chcemy uzyskać oryginalny klimat nadmorski to wykorzystajmy do tego grafiki, kolory i materiały, które dają taki efekt bez wykorzystania oczywistych stereotypów.

6. Stwórz punkt centralny. Tak jak w filmie, tak i w projektowaniu istnieją role głównie i drugoplanowe. Wybierz swoją gwiazdę i uczyń z niej centralny punkt w pokoju, do którego cała reszta mebli i dodatków będzie się dostosowywać. Gdy stworzysz więcej niż jeden wyraźny aspekt może spowodować to zakłócenia wizualne pomieszczenia. Takim punktem centralnym może być nietypowy okap w kuchni, oryginalna rzeźba w salonie czy ozdobny zagłówek w sypialni.

7. Ważna linia wzroku. Dobrze, by przyciągający wzrok element w pokoju był niczym nie zasłonięty i najlepiej umiejscowić go naprzeciwko wejścia do pokoju. Wtedy za każdym razem gdy ktoś będzie przechodził obok drzwi, jego spojrzenie skupi się na czymś wyjątkowym dla oka i zachęci do wejścia.

8. Ostrożnie z dodatkami. Wszelkie akcesoria ozdobne muszą współgrać z całością wystroju. Jeśli dostaniemy coś w prezencie i będzie się to gryzło z całością, trzeba znaleźć dla tej rzeczy inne miejsce.

9. Dostosuj skalę. Co wygląda dobrze w sklepie może źle wyglądać w naszym domu. Albo będzie za duże albo za małe i zniknie wśród innych mebli. Zawsze więc pamiętajmy o proporcjach kupowanych rzeczy.

10. Dodajemy warstwy oświetlenia. Np. w kuchni oświetlamy część siedzącą, ewentualne grafiki i wypełniamy wnętrza szafek światłem. Jedno centralne oświetlenie nie dało by takiego fajnego efektu. Budujemy warstwy oświetlenia by stworzyć różnorodny i intrygujący klimat pomieszczenia. W pokoju gdzie wszystko oświetlone jest równomiernie przedmioty nie mają głębi. Najlepiej wybrać punkt centralny i może dodatkowo drugi punkt równorzędny i podświetlmy je mocniej. Dodajemy do tego ogólne oświetlenie otoczenia oraz lampy stołowe.

11. Bądźmy odważni. Silna osobowość sprawia, że wnętrze będzie pięknie i wyjątkowe. Stwórz własne wnętrze i nie bój się eksperymentować. Włącz nieoczekiwane elementy wystroju. Niekonwencjonalne pufy, regały, biblioteczki czy ogromne żyrandole. Niekonwencjonalny styl będzie miała charyzmę i niepowtarzalność. Jeśli chcemy by nasze wnętrza były wyjątkowe zaszczepmy w nich iskrę własnej osobowości.

12. Ignoruj wszelkie zasady na rzecz kreatywności. Mając pewne wytyczne daje dobry start w urządzaniu i dekorowaniu swojego domu. Ale wyjątkowość bierze się z osobistych upodobań. Byleby nie zapomnieć o wygodzie z użytkowania, bo czasem super oryginalna i sofa może okazać się super niewygodna.

Artykuł został przygotowany przez firmę Koło produkującej materace lateksowe, materace piankowe, termoelastycze i inne.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com