Zadaniem dachu jest ochrona domu przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak np. deszcz, śnieg czy wiatr. Nie warto zatem oszczędzać na materiałach przeznaczonych do jego budowy, a jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, należy im się dokładnie przyjrzeć i zastosować sprawdzone metody konserwacji.
Najsłabsze punkty dachu
W czasie deszczu lub też topnienia śniegów nasze dachy narażone są na przeciekanie w kilku newralgicznych miejscach. Pierwszym z nich jest kosz dachowy, którym spływa woda, gromadząca się na połaci. Wymaga on wyjątkowo starannego uszczelnienia – odpowiedniego przygotowania podłoża, dokładnego wykończenia, profesjonalnego ułożenia pokrycia. Kolejnymi słabymi punktami dachu są elementy pionowe, takie jak komin czy lukarna, których wykończenie wymaga szczelnego zabezpieczenia, aby zapobiec przenikaniu wody w głąb pokrycia. Ważne jest, aby zwracać uwagę na drożność rynien, odprowadzających wodę z pokrywy dachu. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznego, chroniącego przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi domu, jest profesjonalnie wykonany i zadbany dach.
Zabezpieczenie komina
Komin umiejscowiony w połaci dachu, przerywający jej ciągłość, jest elementem niezwykle istotnym dla utrzymania szczelności. Niewłaściwa obróbka może doprowadzić do sytuacji, kiedy woda gromadzi się za kominem, co po dłuższym czasie poskutkuje przeciekaniem. Ważne, aby już podczas budowy zwrócić uwagę na spadek dachu w tym właśnie punkcie. Jeśli dekarz nie wykonał tak zwanego kozuba, błąd ten w przyszłości może nas wiele kosztować. W skrajnej sytuacji woda przedostanie się nawet do ocieplenia, powodując jego zniszczenie i rozwój grzyba. Jeśli w projekcie domu mamy zaplanowane lukarny, czyli niewielkie pionowe okienka doświetlające poddasze, warto zwrócić uwagę również na ich wykonanie. Przy ich budowie ważną funkcję pełnią specjalne uszczelki, a w przypadku większych okienek możliwe jest zamontowanie także małych rynien, które odprowadzą nadmiar wody na główną połać dachu. Poddasza bywają coraz częściej doświetlane tak zwanymi oknami dachowymi, czyli inaczej połaciowymi. Przy ich montażu stosuje się kołnierze uszczelniające, dostosowane do różnego rodzaju pokrycia dachowego.
Drożne rynny
Dobrze wykonany i szczelny dach bez trudu odprowadzi do rynien wodę opadową, czy też tą powstałą z topniejącego śniegu. Aby bez przeszkód spływała do ziemi, należy regularnie udrażniać te elementy konstrukcji dachowej. Pamiętajmy o tym zwłaszcza jesienią, kiedy do rynien mogą dostać się opadające liście. Zróbmy to także wiosną, szykując się na pierwsze letnie ulewy, podczas których skuteczne odprowadzanie deszczówki jest niezwykle istotne.
Systematyczne przeprowadzanie drobnych konserwacji i prac naprawczych pokrycia dachowego, obserwowanie powierzchni sufitu w okolicy przewodu kominowego oraz regularne czyszczenie rynien pomogą nam ustrzec się poważniejszych problemów z rozszczelnieniem dachu. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto także w czasie konstruowania dachu zainwestować w dobrej jakości materiały budowlane i sprawdzoną ekipę fachowców.
Artykuł został przygotowany przez sieć sklepów budowlanych Castorama. |