Okna dachowe to bardzo nowoczesne i praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto lubi dobrze oświetlone pomieszczenia. Poddasze nie musi być ciemne i ponure - okna umieszczone w połaci dachu nie tylko pozwolą na uzyskanie jasnej przestrzeni, ale też stworzą doskonałe warunki do obserwacji rozgwieżdżonego nieba, letniej burzy czy obłoków. Wszystko to pod warunkiem, że wykonane zostaną profesjonalnie i solidnie, a ich szczelność nie będzie spędzać nam snu z powiek.
Przygotowanie okna i otworu
Krok pierwszy podczas wykonywania okna dachowego to wybór odpowiedniego miejsca. Prawidłowo usytuowane okno połaciowe powinno znajdować się na tej samej wysokości co zwykłe, tradycyjne okno pionowe, tak aby móc wygodnie je otwierać i swobodnie podziwiać przez nie widoki. Na tym etapie należy również sprawdzić rozstaw krokwi, co dobrze jest zrobić w porozumieniu z projektantem lub konstruktorem. Najlepiej, gdy rozstaw krokwi w świetle zgadza się z szerokością okna powiększoną o 6 cm. Następnie należy wyciąć odpowiedni otwór w konstrukcji dachu. Przykręcenie łat montażowych zgodnie z instrukcją załączoną do zakupionych okien poprzedzi kolejny etap prac. W tym momencie powinniśmy także przygotować same okna, również przestrzegając zaleceń umieszczonych w instrukcji. Zdemontowanie skrzydła z ościeżnicy i przykręcenie w odpowiednich miejscach kątowników montażowych to ostatnie etapy przygotowania do zainstalowania okien w otworach.
Montaż
Krok drugi to umieszczenie ościeżnicy w wyciętym otworze, tak aby kątowniki oparły się o łaty. Przykręcenie po jednym wkręcie w narożnikach umożliwi późniejsze wypoziomowanie okna. Bardzo istotnym elementem jest sprawdzenie szczelin pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą, co wymaga ponownego zamontowania skrzydła. Jest to możliwe tylko na tym etapie pracy, późniejsze poprawki wymagają zdecydowanie więcej zachodu. Jeśli wszystko układa się prawidłowo, można przykręcić ościeżnicę. Tak zamontowane okno należy teraz zabezpieczyć przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg.
Uszczelnianie i izolacja
Trzeci krok, czyli uszczelnianie, ponownie wymaga zdemontowania skrzydła z ościeżnicy. Aby wykonać izolację termiczną i przeciwwilgociową okna, można wykorzystać standardowe materiały izolacyjne dostępne na rynku budowlanym. Elementem dodatkowo zabezpieczającym przed wilgocią, która może dostać się pod pokrycie dachu, jest rynienka odwadniająca, którą zainstalować należy nad oknem połaciowym. Podstawą uszczelnienia jest jednak kołnierz, który dobieramy w zależności od wielkości okna oraz od rodzaju pokrycia dachowego. Wszystkie części składowe kołnierza uszczelniającego są numerowane, co w połączeniu z instrukcją pomoże nam zamontować ten system bez większych problemów. Warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu między pokryciem dachowym a oknem, co pozwoli na prawidłowe działanie kołnierza. Ostatni krok to wykończenie, polegające na wykonaniu wnęki wokół okna z płyt kartonowo-gipsowych.
Wykonanie oraz uszczelnienie okien dachowych nie jest pracą skomplikowaną, wymaga jednak zachowania kilku zasad, aby otwór był szczelny, nie przeciekał i nie wymagał późniejszych, bardziej skomplikowanych napraw.
Artykuł powstał przy współpracy z siecią sklepów budowlanych Castorama.pl. |