Nowoczesny minimalizm ma poważnego konkurenta. Architekci promują bowiem wnętrza urządzone w stylu shabby chic, a trend ten szybko podbija serca wielu Polaków.
Główne wyznaczniki stylu shabby chic
Shabby chic to styl, który powinien zachwycić przede wszystkim miłośników jasnych, swojskich wnętrz i romantycznych klimatów. Podstawowym wyznacznikiem tego trendu jest wkomponowanie w wystrój zabytkowych mebli i dekoracji. Warto zwrócić uwagę na to, że wcale nie musimy kupować bardzo drogich antyków, aby urządzić domowe wnętrza w tej stylistyce. Architekci proponują bowiem wykorzystanie celowo postarzanych mebli. Pięknie prezentują się kredensy, komody, szafki, sekretarzyki (zastępujące biurko), które posiadają bogate ornamenty.
W shabby chic nie ma miejsca na nowoczesną prostotę i geometryczne formy. Meble mogą być rzeźbione, frezowane, stylowo zdobione. Stylistyka ta wymaga jednak wybierania jasnych, nieco rozmytych odcieni. Sprawdzą się: biel, beż, rozmyty błękit, zieleń, odrobina pudrowego różu oraz różne pastelowe tonacje. Ważne jest to, aby odcienie były wyraźnie rozbielone. Możemy więc wybrać nieco ciemniejsze kolory, ale powinny być one delikatnie przydymione.
Ciekawie prezentują się również meble, na których wyraźnie widać naturalne słoje drewna. Spod białej farby może prześwitywać poprzednia powłoka.
Jakie dodatki?
Urok stylu shabby chic tkwi jednak, nie tylko w postarzanych meblach, które sprawiają wrażenie, że nadgryzł je „ząb czasu”. Aranżacja, w tej modnej obecnie stylistyce, wymaga również dobrania odpowiednich dekoracji. Architekci wnętrz zwracają uwagę na to, że shabby chic nie jest oszczędny w formie (możemy więc pozwolić sobie na wiele dodatków). W aranżacjach pojawiają się kamienne donice z kwiatami lub ziołami, bogato zdobione świeczniki, lustra z rzeźbionymi ramami.
Do kuchni w stylu shabby chic znakomicie pasują emaliowane garnki, dzbanki czy misy. W tą modną stylistykę znakomicie wpisują się również dekoracje ze szkła oraz ceramika. Swoistą wisienką na torcie będą lniane obrusy i serwetki, wełniane narzuty.
Możemy wybierać dekoracje z motywami kwiatowymi, kratką lub ornamentami roślinnymi.
Materiały wykończeniowe
Ważny jest również dobór materiałów. Ten romantyczny styl nie lubi błyszczącego metalu połączonego ze szkłem, plastikiem, skórą czy tworzywami sztucznymi. Shabby chic to naturalne materiały. Na ścianach i podłodze sprawdzi się drewno (z widocznymi słojami), naturalny kamień. W kuchni może pojawić się kwiecista tapeta. Powinniśmy zaś zrezygnować z płytek ceramicznych czy gresowych, modnej mozaiki szklanej i innych nowoczesnych materiałów wykończeniowych.
Jak samodzielnie „postarzyć” meble?
W sklepach znajdziemy kolekcje postarzanych mebli w stylu shabby chic. Bardziej oryginalnie będą jednak wyglądać te, które wykonamy samodzielnie. Bazą mogą być ciężkie, ciemne kredensy, które jeszcze niedawno większość osób wyrzucała lub wynosiła na strych. Ciekawy efekt pozwoli nam uzyskać przecieranie – wystarczy mokrą gąbką przetrzeć drewno świeżo pokryte farbą. Możemy również uzyskać charakterystyczne dla stylu shabby chic spękania (efekt crackle).