Z montażem paneli można sobie bardzo łatwo poradzić samodzielnie. Sprawdź nasz poradnik, oszczędź czas i ułóż pływającą podłogę szybko i sprawnie.
Przydatne będą:
- folia paroizolacyjna,
- pianka podkładowa,
- poziomica,
- wyrzynarka,
- gumowy młotek,
- miarka,
- ołówek,
- samoprzylepna taśma,
- zastaw plastikowych klinów do odmierzania dylatacji i kołków montażowych do cokołów.
Na jakich posadzkach można montować panele?
Większość paneli możesz zamontować na:
- posadzkach betonowych,
- starych parkietach klejonych,
- wylewkach jastrychowych,
- płytkach ceramicznych,
- wykładzinach PCV.
1. Aklimatyzacja paneli do warunków pomieszczenia
Po zakupie paneli nie montuj ich od razu. Najpierw wyjmij je z paczki, zdejmij ewentualną folię, ułóż luźno na podłodze i poczekaj ok 48 godzin, aż przystosują się do poziomu wilgoci powietrza w pomieszczeniu. To szczególnie ważne w zimie, aby panele przystosowały się do ciepłych warunków w domu. Czas na aklimatyzację wykorzystaj na przygotowanie podłoża.
2. Przygotowanie podłoża
Posadzka musi być czysta, sucha i stabilna, dlatego najpierw odkurz ją lub zmyj z zanieczyszczeń. Sprawdź poziomicą, czy jest równa. Odchylenia powyżej 2 mm na 1 m bieżącym wyrównaj samopoziomującym się gruntem lub zeszlifuj.
3. Izolacja
Aby panele nie stukały, nie wypaczały się i były odporne na wilgoć, zastosuj właściwą izolację w postaci folii paroizolacyjnej o grubości co najmniej 0,2 mm oraz piankę podkładową o grubości 2 mm. Możesz wykorzystać także inne materiały. Łatwo kładzie się na przykład maty kwarcowe, które są już zintegrowane z folią paroizolacyjną i nadają się do podłóg ogrzewanych.
Pasy elastycznej folii ułóż prostopadle na całej powierzchni posadzki – powinny na siebie nachodzić. Należy zostawić naddatek około 20 cm folii, wywijając ją na ścianę do wysokości listwy przypodłogowej. Folię ułóż na 15 cm zakładkach i połącz ze sobą za pomocą taśmy klejącej. Następnie wyłóż powierzchnię piankę podkładową.
4. Zasady montażu
- Panele układaj prostopadle do okna – miejsca połączeń paneli będą mniej widoczne.
- Paneli nie przyklejaj na stałe ani do podłoża, ani do ścian.
- Między posadzką a ścianą pozostaw szczeliny (ok. 1 cm) – nie mogą ciasno przylegać do ścian. Do wyznaczenia szczelin użyj drewnianych klinów włożonych między panele a ścianą. Po zamontowaniu paneli wyjmij je.
- Przed montażem wylicz grubość ostatniego pasa montowanych paneli – jeśli grubość jest mniejsza niż 5 cm, to wtedy pierwszy rząd, od którego rozpoczniesz montaż musi być odpowiednio przycięty.
5. Układanie paneli
- Pierwszą deskę ułóż w kącie pomieszczenia, tak aby dwie strony panelu z wpustem lub piórem znajdowały się przy ścianach.
- Wyznacz szczeliny dylatacyjne (patrz wyżej).
- Panele łączy się bez użycia kleju. Po złączeniu krótszych boków wystarczy uderzyć w połączenia ręką lub gumowym młotkiem. Kolejne rzędy paneli ułóż na mijankę, tak aby połączenia krótszych boków nie były w jednej linii – powinny być przesunięte wobec siebie o minimum 40 cm. W tym celu dotnij niektóre panele wyrzynarką – ucięta strona powinna znajdować się przy ścianie.
6. Listy przypodłogowe
Po zamontowaniu podłogi przykręcamy kołki montażowe do cokołów, do których mocujemy listwy przypodłogowe.
Podłogę teraz możesz wytrzeć z kurzu i zabrudzeń – jest gotowa do użytku.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z siecią sklepów budowlanych Castorama.pl. |