Grill - gazowy, a może węglowy?

Poradniki...

15-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Castorama   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Grillowanie to przyjemny sposób spędzania wolnego czasu w gronie rodziny i znajomych. Jest to także doskonała metoda przyrządzania pożywnych, smacznych posiłków w okresie letnim. Aby grillowanie stało się proste, bezproblemowe i naprawdę przyjemne, warto zainwestować w dobrego grilla.

Węglowy czy gazowy?

Decydując się na zakup grilla mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje tego urządzania, opalane węglem lub gazem. Najpopularniejszym modelem są grille przenośne na węgiel. Ich niezaprzeczalną zaletą jest przystępna cena. Dużą wygodą jest także możliwość przesuwania urządzenia w odpowiadające nam miejsce, w zależności na przykład od kierunku wiatru. Ułatwiają to kółeczka, w które wyposażona jest duża część nowoczesnych palenisk. Grille często posiadają pokrywy, które przyspieszają przygotowanie potraw oraz zabezpieczają je przed nadmiernym wysychaniem. Co więcej, obecność pokrywy sprawia, że węgiel żarzy się zamiast palić żywym ogniem. Bardziej zaawansowane konstrukcyjnie grille mają pojemnik na popiół, umieszczony pod paleniskiem. Pozwala to na czyszczenie paleniska w trakcie przygotowywania potraw, które wymagają długiego pieczenia i dosypywania węgla. Przewagą grilla gazowego nad węglowym jest krótki czas rozpalania. Wygodne jest także to, że ogień nie wymaga pilnowania. Po uruchomieniu palnika gazowego ruszty bardzo szybko osiągają odpowiednią temperaturę. Kolejną zaletą jest łatwość czyszczenia rusztu oraz paleniska. Natomiast minusami tego systemu są: jego cena (znacząco wyższa niż w przypadku grilla węglowego), a także ciężar, zmniejszający mobilność urządzenia.

 

Blaszany, żeliwny czy murowany?

Jeśli grillujemy okazjonalnie, dobrym pomysłem będzie kupienie grilla blaszanego. Jest on lekki, łatwy w montażu i demontażu. Bez problemu zapakujemy go też do bagażnika i zabierzemy ze sobą nad jezioro czy nad morze. Doskonale nadaje się zatem dla osób ceniących sobie pikniki na łonie natury. Grill żeliwny jest konstrukcją zdecydowanie cięższą, ale za to praktycznie niezniszczalną. Dzięki akumulacji ciepła urządzenia takie pozwalają na równomierne opiekanie ułożonych na ruszcie smakołyków. Miłośnikom ogrodowych przyjęć polecany jest natomiast grill stacjonarny, murowany, wyposażony w duże palenisko i pojemny ruszt. Dzięki efektownemu wykończeniu piec taki może pełnić dodatkowo funkcję ozdobną. Wybór miejsca na grill stacjonarny powinien być dobrze przemyślany, jest to bowiem zupełnie niemobilne urządzenie. Unikać należy stawiania pieca pod drzewami, niewskazane jest także lokalizowanie go tuż przy płocie, ponieważ dym i zapachy dochodzące z rusztu mogą przeszkadzać sąsiadom.

 

Grillowanie w domu

Jeśli nie możemy żyć bez grillowania albo po prostu mamy czasem ochotę przypomnieć sobie smak lata w środku zimy, wspaniałym rozwiązaniem dla nas będzie grill elektryczny. Jest to sprzęt prosty w obsłudze, szybki i lekki. Konieczność podłączenia do prądu eliminuje go zazwyczaj z użycia w przypadku przyjęć ogrodowych, nada się jednak do przyrządzania potraw w domu i na tarasie.

Zarówno grill węglowy, jak i gazowy, a nawet elektryczny, pozwalają na upieczenie pachnących, przepysznych potraw. Wybór podyktowany powinien być nie tylko ceną czy częstotliwością użytkowania tego urządzenia, ale także tym, czy zależy nam na możliwości jego przewożenia.

 

 

 

Artykuł został przygotowany przez market budowlany Castorama.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com