Jak kupować grzejnik łazienkowy?

Poradniki...

15-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Castorama   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Kupując grzejnik do łazienki nie powinniśmy kierować się jedynie jego kształtem i kolorem. Jako że jest to bardzo ważny element w tym pomieszczeniu, na pierwszym miejscu stać powinny względy praktyczne. Dowiedz się, jakie aspekty uwzględnić zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ogrzewania i na co w szczególności zwrócić uwagę.

Rodzaje grzejników

Sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują nam bardzo bogaty wybór grzejników przystosowanych do używania w różnych pomieszczeniach, w tym także w łazience. Jest to specyficzny typ ogrzewania, którego zadaniem, oprócz zapewnienia odpowiedniej temperatury we wnętrzu, jest także suszenie. Zazwyczaj nowoczesne grzejniki łazienkowe mają budowę drabinkową, dzięki czemu można na nich rozwiesić ręczniki bądź upraną bieliznę. Zbudowane są z pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurkami. Do ich produkcji używana jest stal, aluminium bądź miedź. Zarówno profile, jak i rurki, posiadają szczelne zabezpieczenie antykorozyjne, co wynika z użytkowania ich w warunkach podwyższonej wilgotności. Powłoki wykończeniowe mogą być lakierowane, chromowane, metalizowane lub satynowane. Montaż takich grzejników jest niezwykle prosty, a wybór kolorystyki, kształtów i rozmiarów pozwoli znaleźć odpowiedni model do każdej łazienki. Grzejniki podzielić można na trzy grupy, ze względu na sposób ich zasilania. Urządzenia wodne podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki elektryczne posiadają wbudowaną grzałkę. Połączeniem tych dwóch typów są grzejniki wodno-elektryczne, których zasilanie możemy zmieniać w zależności od potrzeb.

 

Moc

Wybierając grzejnik łazienkowy nie należy sugerować się tylko jego wielkością, gdyż nie przesądza ona o mocy urządzenia. Właściwym postępowaniem będzie zapoznanie się z parametrami określonymi przez producenta. Na etykiecie podane są z reguły trzy informacje. Określona jest temperatura zasilania, temperatura powrotu wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz wymagana temperatura w pomieszczeniu. Wybierając grzejnik warto pamiętać, że często przesłonięty on będzie ręcznikami, co zmniejszy jego moc. Uwzględnić należy również to, czy łazienka posiada duże czy małe okna, ponieważ są to kluczowe miejsca, jeśli chodzi o straty ciepła. W nowoczesnym budownictwie bardzo często decydujemy się na zastosowanie dodatkowego ogrzewania podłogowego, wodnego lub elektrycznego, które nie tylko podnosi temperaturę w łazience, ale także daje efekt przyjemnych, ciepłych kafelków. Biorąc pod uwagę obecność alternatywnego źródła ogrzewania, można ograniczyć moc grzejników drabinkowych.

 

Jak wybrać odpowiedni?

Jeśli znamy już moc, jaką powinien charakteryzować się grzejnik, możemy wybrać się na zakupy. Spośród modeli spełniających nasze wymagania możemy wyodrębnić te, które zasilane są elektrycznie, wodą lub systemem hybrydowym. Każdy z tych rodzajów dostępny jest z kolei w wielu wariantach kolorystycznych. Najpopularniejsze są grzejniki białe, stapiające się z kolorem ścian w białej łazience. Są one dość uniwersalne, nie rzucają się w oczy. Jeśli nasza łazienka posiada kolorowe płytki, możemy zdecydować się na wybranie grzejnika w pasującym odcieniu. Odważniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na kontrast – taki grzejnik nie tylko nie wtopi się w tło, ale wprost przeciwnie, będzie stanowił uzupełnienie wystroju łazienki. Jeśli chodzi o kształt, urządzenia te najczęściej występują w dwóch wariantach: mogą składać się z rurek okrągłych lub też z płaskich, szerokich listewek.

Wybierając grzejnik odpowiadający naszym potrzebom, należy zacząć od zapoznania się z wymaganiami cieplnymi łazienki. Następnie na podstawie obliczeń określić można oczekiwaną moc grzejnika. Na koniec zostaje już tylko dopasowanie jego wyglądu do stylu, w jakim zaaranżowana jest łazienka.

 

 

 

Artykuł został przygotowany przez sklep budowlany Castorama.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com