Ciepły dom to nie tylko dobrze izolowane ściany i dach. To także szczelne otwory okienne i drzwiowe. Aby Twój dom nie tracił niepotrzebnie energii, nadwyrężając tym samym domowy budżet, już na etapie budowy warto zwrócić uwagę na odpowiednie, fachowe ocieplenie okien.
Ciepłe okna
Każde okno posiada kilka parametrów, które świadczą o jego jakości. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła. Jeśli jest niski, oznacza to, że okno dobrze zabezpiecza dom przed letnimi upałami i zimowymi mrozami. Straty energii przez okno są niewielkie. Jeśli natomiast współczynnik ten jest wysoki, możemy mieć pewność, że sporo zapłacimy za ogrzewanie domu. Wybierając okna należy zatem dobrze zapoznać się ze szczegółami, które producent podaje na etykiecie. Znajdziemy wśród nich doprecyzowane współczynniki, wyliczone oddzielnie dla ram i szyb, a także uśrednione dla całego okna. Istnieje jeszcze jeden parametr, który ma duże znaczenie przy wyborze okien - jest to współczynnik przepuszczalności energii całkowitej. Określa on, jaka część promieniowania słonecznego przeniknie przez szyby do wnętrza domu. Zależny jest, jak łatwo zauważyć, od rodzaju przeszklenia. Wysoki poziom tego współczynnika pozwala na pasywne pozyskiwanie energii.
Okna w warstwie ocieplenia
Świetnym sposobem na ograniczenie strat energii przez otwory okienne jest tak zwany ciepły montaż okien. Polega on na wysunięciu okna w warstwę ocieplenia - tym sposobem minimalizujemy straty ciepła powstałe na styku ramy z murem. Konstrukcja taka wymaga solidnego podparcia, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy wspomniane wyżej ciepłe okna, które potrafią być dość ciężkie. Dobre oparcie zagwarantują kotwy lub konsole wsporcze przytwierdzone do ściany. Alternatywnym sposobem jest wsparcie ramy na profilach klejonych do muru. Tak umocowaną framugę należy uszczelnić taśmą rozprężną lub pianką montażową i otulić izolacją.
Krok po kroku
Z powyższych uwag wynika kilka faktów. Otóż, pierwszym krokiem powinien być właściwy wybór okna, podyktowany dwoma parametrami: współczynnikiem przenikania ciepła i współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej. Pozwoli to na zminimalizowanie strat ciepła poprzez szyby i ramy. Drugi krok, to wykorzystanie nowych technologii montażu. Okno nie musi być wpisane w lico muru; umieszczenie go w warstwie ocieplenia pozwala na uszczelnienie otworu okiennego i tym samym zmniejszenie strat energii na styku framugi oraz muru. Trzeci krok polega na starannym, szczegółowym uszczelnieniu i ociepleniu okna za pomocą wysokiej jakości pianek montażowych. Tak zamontowane okno będzie chroniło dom przed chłodem przez długie lata. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami mieszkania lub domu zbudowanego w starej technologii i nie planujemy w najbliższym czasie wymiany okien, sytuacja nieco się komplikuje. Konieczna jest termomodernizacja otworów okiennych, która sprowadza się do wymiany pakietu szybowego, wymiany uszczelek, naprawy okuć, uszczelnienia tynku wokół okna i wykonania węgarka ociepleniowego na ramie okna, na zewnątrz budynku.
Ocieplenie okien ma niezwykle istotne znaczenie dla szczelności i energooszczędności budynku. Pozwala ono zminimalizować straty ciepła, co w dłuższej perspektywie korzystnie wpłynie na koszt ogrzewania domu.